SixSilver Jubiler Gliwice

Zima to bardzo trudny okres dla osób bezdomnych, szczególnie teraz gdy panują siarczyste mrozy. Warto mieć oczy szeroko otwarte. Od właściwej reakcji może zależeć czyjeś życie. O ile większość z nas wraca do ciepłego domu, to niestety są tacy, którzy nie mają do czego wrócić.

tygiel

Do wrażliwości względem drugiego człowieka namawiają gliwiccy policjanci i strażnicy miejscy, którzy tradycyjnie w okresie zimowym prowadzą wzmożone kontrole miejsc, w jakich często przebywają osoby bez stałego miejsca zamieszkania. – Podczas takich kontroli sprawdzamy przede wszystkim, czy te osoby nie potrzebują pomocy medycznej. Informujemy o noclegowniach i punktach pomocy doraźnej. Gdy temperatura spada poniżej zera osoby bezdomne otrzymują też ciepłą herbatę lub kawę zbożową – mówi Bożena Frej, kierownik Wydziału Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej w Gliwicach.

Do końca marca działa całodobowy, bezpłatny numer 800 100 022 , pod którym można uzyskać informację o bezpłatnym noclegu i wyżywieniu dla osób bezdomnych na terenie całego województwa Śląskiego.

Oferta pomocy osobom bezdomnym w Gliwicach jest szeroka (poniżej prezentujemy wykaz placówek). Nie bez znaczenia jest jednak również aktywność mieszkańców w tym zakresie.  Miejsca pobytu bezdomnych można zgłaszać dyżurnemu Straży Miejskiej w Gliwicach, pod bezpłatnym numerem telefonu – 986.

SCHRONISKA I NOCLEGOWNIE:

 • Dom dla Bezdomnych Kobiet i Samotnych Matek z Dziećmi
 • ul. Sikorskiego 134 (23 miejsca)
 • Noclegownia św. Brata Alberta dla mężczyzn
 • ul. Składowa 4 (30 miejsc i 2 miejsca dodatkowe)
 • Schronisko św. Brata Alberta dla mężczyzn w Bojkowie
 • ul. św. Brata Alberta 63 (90 miejsc i 20 miejsc dodatkowych)

OŚRODKI WSPARCIA DORAŹNEGO

 • Punkt Higieniczny przy Izbie Wytrzeźwień
  • ul. Okopowa 6 (pn – pt od godz. 12.00 do godz. 16.00: możliwość wzięcia kąpieli)
 • Punkt Wydawania Żywności
  • ul. Składowa 4 (pn – pt od godz. 15.00: wydawanie pieczywa)
 • Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Gliwicach
  • ul. Wrocławska 16 (pn – pt od godz. 8.00 do godz. 15.00: wydawanie żywności, odzieży, obuwia)
 • Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Miejski Gliwice
  • ul. Chopina 11 (czw od godz. 10.00 do 14.00: wydawanie żywności, odzieży, obuwia)
źródło: UM Gliwice

6 KOMENTARZE

 1. Pijany dopiero gdy wytrzeźwieje odczuwa wdzięczność . Nie należy go uprzejmie pytać czy pozwoli zawieźć się taxi do domu.On żyje w innym świecie. Chce spać. Policja powinna go podwieźć do domu , rodziny albo przytułku. W takiej sytuacji nie chodzi o zasady przyjmowania do przytułku ( tylko trzeźwi ). lecz o życie

 2. Opowiem wam śmieszną historię która mnie ostatnio spotkała: Wracamy koło północy z kolegą z rynku, na dworze tak z -5*C na oko, patrzę, jakiś gość śpi na ławce w parku Chopina. Podchodzę do gościa, potrząsam go za ramię, ten się budzi i pyta “Gdzie ja jestem”, to mu odpowiadam. Na szczęście zaraz obok był postój taksówek. Najpierw pijany chciał mi dać kasę za to że go “uratowałem”, odmówiłem mu. Wziąłem go z kolegą pod ramiona i doprowadziłem do taksówkarzy, i okazało się że pijany ma 20zł (które chciał mi dać), a na taksówkę potrzeba 40. Chciałem mu dać to brakujące 20, a ten zaczął ubliżać taksówkarzowi że za drogo i taksówkarz mu powiedział żeby sobie jechał autobusem jak mu nie pasuje… Pijany poszedł gdzieś w pierony i to na dodatek nie w tym kierunku w którym mówił że mieszka. Mogłem od razu dzwonić po policję, wzięliby go na izbę, musiałby zapłacić i by może zmądrzał, bo jak widać nadmiar życzliwości pijakom nie służy…

 3. A czy ktoś się zainteresował bezdomnymi którzy koczuja przy DK88.
  Kiedy wczoraj tamtędy jechałam widziałam rozbite prowizoryczne namioty i paliło się ognisko.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here