Pięć firm złożyło ofertę na wykonanie wielowariantowej koncepcji przebudowy i zagospodarowania ul. Zwycięstwa
Zamawiający, czyli Zarząd Dróg Miejskich, zamierzał przeznaczyć na finansowanie zamówienia 100 000 zł brutto. Żaden z oferentów nie zmieścił się w tym budżecie.
Ofertę złożyły 3 firmy z Gliwic: biuro architektoniczne PROJARCH, które zaproponowało najniższą kwotę za wykonanie zadania (109 470 zł), An Archi Group (142 680 zł) – znana gliwicka pracownia, będąca autorem techniczno-architektonicznej koncepcji Centrum Przesiadkowego w Gliwicach oraz P.A. NOVA z najwyższą kwotą (182 655 zł). Oprócz nich do przetargu przystąpiły Pracownia Projektowania Most z Wargowa (146 370 zł) i spółka Studium z Warszawy (176 167,37 zł).
Jeżeli przetarg zostanie rozstrzygnięty, to umowa z wykonawcą może zostać podpisana jeszcze we wrześniu. Możliwe więc, że koncepcja będzie gotowa już na wiosnę przyszłego roku.
Wybrany w drodze przetargu projektant weźmie na warsztat odcinek biegnący od Rynku aż do ul. Dubois. Na realizację zadania wyznaczono maksymalnie 10 miesięcy od daty podpisania umowy. Co ciekawe, wszyscy oferenci zadeklarowali, że są w stanie wykonać zadanie w krótszym czasie – dwie z pięciu firm w siedem miesięcy, a pozostałe trzy w osiem.
Koncepcja zagospodarowania architektonicznego miałaby uwzględniać m.in. ideę tzw. woonerf, czyli ulicy przyjaznej zarówno dla pieszych, jak i zmotoryzowanych uczestników ruchu. Do najważniejszych elementów charakteryzujących rozwiązanie tego typu zalicza się uspokojenie ruchu czy zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa przy jednoczesnym zachowaniu funkcji komunikacyjnej.
Jakie jeszcze wyzwania stoją przed wykonawcą koncepcji? – Racjonalne zagospodarowanie terenu pod kątem stworzenia warunków dla powiązania różnych rodzajów potrzeb obsługi ruchu pieszego, turystycznego, rowerowego i samochodowego z uwzględnieniem różnych kategorii wiekowych podróżujących (np. ławeczki lub przysiadki dla osób starszych mogące tworzyć np. ścieżkę tematyczną) – czytamy w ogłoszonym przetargu.
Wykonawca będzie musiał wykonać minimum 3, a maksimum 6 wariantów koncepcji. Pod uwagę powinny zostać wzięte kwestie takie jak zagospodarowanie terenu, docelowa organizacja ruchu drogowego czy koszty przedsięwzięcia. Co ciekawe, każdy wariant powinien być zwizualizowany za pomocą zdjęć i video.