Nowoczesna neurologia, interna i leczenie udarów już od listopada w Szpitalu Miejskim nr 4 (dawnym wojskowym). Spora część placówki przeszła gruntowną modernizację. Dzięki wartej blisko 7,5 mln zł inwestycji, na którą środki przekazało Miasto Gliwice, znajdą się tam wkrótce przenoszone z ul. Radiowej oddziały. Zmieniła się także działająca przy Zygmunta Starego szpitalna izba przyjęć – została wyremontowana i obecnie przyjmowani tam pacjenci będą mieli zdecydowanie lepsze warunki.
Od początku listopada kompleksowe wsparcie medyczne będzie udzielane gliwiczanom w bardzo komfortowych warunkach w odnowionych salach i pomieszczeniach Szpitala Miejskiego nr 4 przy ul. Zygmunta Starego 20, mieszczących nowe wyposażenie, w tym 66 łóżek. W pełni przystosowano je do potrzeb pacjentów neurologicznych (oddział 22-łóżkowy), osób po udarach mózgu (którym zapewniono 19 łóżek) oraz mieszkańców wymagających opieki specjalistów z zakresu chorób wewnętrznych (zapewniono im 25 łóżek). Placówka stanie się tym samym ośrodkiem medycyny niezabiegowej.
– Zdrowie gliwiczan jest najważniejsze. Budujemy nowy szpital w Gliwicach, ale – jak każdy wie – nie powstanie on w ciągu roku. Budowa potrwa kilka lat. Przez ten czas pacjenci wymagający wysokospecjalistycznej pomocy muszą być leczeni w jak najlepszych warunkach. Stwarzamy je, wykorzystując jeszcze dotychczasową siedzibę szpitala przy ul. Zygmunta Starego – mówi prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.
W ramach modernizacji powstał m.in. nowy podjazd dla karetek, stworzono też nowe miejsca postojowe i dojazd dla ambulansów. W wyremontowanych salach szpitalnych zamontowano klimatyzację i rekuperację oraz instalacje tlenowe. Powstał także w pełni monitorowany i nadzorowany Oddział Intensywnej Opieki Medycznej oraz m.in. izolatki z toaletami pozbawionymi barier, co jest ważne dla osób po udarach.
– Przeniesienie oddziałów ze szpitala przy Radiowej do placówki przy Zygmunta Starego w Gliwicach to rezultat ubiegłorocznego zakupu przez gliwicki Szpital Miejski wszystkich udziałów w spółce Vitomed dotychczas prowadzącej szpital przy Radiowej. To zagwarantowało niezakłócone działanie newralgicznych oddziałów: udarowego, neurologii, wewnętrznego oraz ciągłość opieki dla mieszkańców Gliwic i powiatu gliwickiego. W przeciwnym razie pomocy trzeba byłoby szukać w innych miastach – podkreśla Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
Gliwice nawiązały współpracę ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym – wspólnie utworzą nowy gliwicki szpital. Dzięki tej współpracy zapewnione zostało także wsparcie specjalistów ŚUM na czas przenosin oddziałów z ul. Radiowej na Zygmunta Starego. Od 28 października do 1 listopada pilną pomoc pacjentom po udarach będzie udzielał uniwersytecki szpital – Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach-Ochojcu (ul. Ziołowa 45/47).