Planowane na 2013 rok zmiany w egzaminach na prawo jazdy przyprawiają kursantów o ból głowy. Tegoroczne wakacje to dla młodych kierowców najlepszy czas na ukończenie kursu.
Czy to doprowadzi do zalania gliwickich dróg charakterystycznymi białymi ”elkami”?
– Myślę, że nie. Bo już teraz jeździ ich od groma. – stwierdziła Pani Katarzyna, która na co dzień porusza się zatłoczonymi ulicami w centrum miasta.
– Wiem, że oni się dopiero uczą, ale puszczanie takiego młodzieniaszka na drogę w czasie szczytu może zupełnie sparaliżować ruch – irytuje się Daniel 34-letni taksówkarz.
Całą sprawę opisuje Łukasz – instruktor jazdy w jednej z gliwickich szkół jazdy, – Większość doświadczonych kierowców podchodzi do problemu ze zrozumieniem. Choć zdarzają się również tak wybitne jednostki, że nie wybaczają żadnych błędów. Najczęściej dotyczy to ludzi, którzy paradoksalnie dostali prawko kilka miesięcy wcześniej.
– Nie ukrywam, że jazdy uczymy się dopiero po zdanym egzaminie. Wtedy też nabieramy doświadczenia. Planowane zmiany są bardzo rygorystyczne, ale są do przejścia. Z pewnością trzeba włożyć w to dużo więcej pracy.
Wszyscy jednogłośnie stwierdzają, że jeśli zmodyfikowany egzamin ma zwiększyć umiejętności kierowców, a tym samym bezpieczeństwo na drogach, to bez wątpienia takie rozwiązanie jest potrzebne. Nie wiemy tylko, ile osób wypowiadało się tak pochlebnie o pomyśle, gdyby to właśnie oni musieli zdać na nowych zasadach.
Co czeka młodych kierowców w 2013 roku?
1. Osoby, które uzyskały prawo jazdy kat. B po raz pierwszy, będzie obowiązywać dwu letni okres próbny.
2. Między czwartym, a ósmym tygodniem od otrzymania prawa jazdy kierowca będzie zobowiązany odbyć kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego za dodatkową opłatą.
3. Kierowca będzie również zobowiązany odbyć praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym prowadzone przez ośrodki doskonalenia techniki jazdy za dodatkową opłatą.
4. W okresie próbnym przez pierwsze osiem miesięcy, kierowca może kierować wyłącznie pojazdem oznakowanym z tyłu i przodu tak zwanym ”zielonym listkiem”.
5. Przed upływem ósmego miesiąca, kierującemu zabrania się przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.
6. W okresie próbnym kierującemu zabrania się podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B.
7. W okresie próbnym zabrania się również osobistego wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.
8. Jeśli w ciągu okresu próbnego kierowca popełni 2 wykroczenia stwierdzone mandatami lub prawomocnymi wyrokami sądu, okres próbny zostaje wydłużony o kolejne 2 lata.