1 stycznia 2023 r. zmienią się stawki opłat targowych obowiązujących na terenie Gliwic. Nie zmieni się natomiast sposób poboru opłat – w dalszym ciągu na terenie całego miasta od sprzedających opłaty będą pobierane przez inkasentów z Miejskiego Zarząd Usług Komunalnych.
Nowy rok, nowa taryfa opłat targowych. Czy wpłynie to negatywnie na ceny, które już i tak są bardzo wysokie? Targ to miejsce, które kojarzy się z dobrej jakości produktami, mogącymi konkurować ze swojskimi, ale także w przystępnych cenach. Czynsz za lokal w dużym centrum handlowym determinuje ceny produktów, dlatego handlarze targowi mają pewną przewagę, oby nie zaczęła ona topnieć.
Opłata targowa pobierana jest od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach (za targowiska uznaje się wszelkie miejsca, w których jest prowadzona sprzedaż). Nie ma znaczenia czy sprzedaż odbywa się na terenie miejskim czy prywatnym, jak również czy sprzedający uiszcza inne należności za korzystanie z targowiska (np. opłaca czynsz dzierżawny).
Opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub w ich częściach, zwolnieni są z niej także sprzedający, którzy są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach.
Większość stawek opłaty targowej nie zmieniła się od 2018 r., a niektóre od 2016 r. Nowe wysokości opłat wynikają z uchwały nr XXXIX/808/2022 Rady Miasta Gliwice z 8 września 2022 r. Szczegółowe informacje na temat zmian dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
fot. zdjęcie poglądowe