Gliwiccy policjanci realizowali w minionym tygodniu szereg akcji profilaktycznych w szkołach i na drogach. Zwieńczeniem tych działań był udział w sobotnim pikniku rodzinnym przy centrum handlowym w Gliwicach, przy Alei Jana Nowaka Jeziorańskiego.
– Podczas zajęć z młodzieżą szkolną nasi profilaktycy podkreślali konieczność zwiększonej uwagi przy przekraczaniu jezdni. Potrącenia na oznakowanych przejściach nadal stanowią duży problem, do którego przyczyniają się nie tylko kierowcy, ale także piesi. Stąd też pomysł akcji „Na drodze Patrz i Słuchaj”. Działania pod tą nazwą będą prowadzone przez cały marzec. – relacjonują funkcjonariusze.
Na przykład 8 marca wykorzystano święto Kobiet, aby w pozytywny sposób przypominać pieszym o podstawowej zasadzie – wchodzenia na przejście po upewnieniu się, że jesteśmy bezpieczni, że kierowca nas widzi i będzie w stanie bezpiecznie zatrzymać pojazd. W tym celu policjanci drogówki z profilaktykiem z Wydziału Prewencji oraz wspomagające ich dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 6 wręczali kwiaty kobietom, przypominając o należytym skupieniu przy przekraczaniu jezdni. Spotkania kończyły się zawsze miłym akcentem – wręczeniem kwiatka. Niektóre osoby otrzymały również apteczki pierwszej pomocy, ufundowane ze środków unijnych, podobnie jak użyty w tych działaniach oraz na pikniku rodzinnym nowy oznakowany furgon marki Volkswagen Crafter, zakupiony i sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Bezpieczniej na drogach – Ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego dla Policji”.
W trakcie pikniku na parkingu przy jednym z gliwickich centrów handlowych można było skorzystać z rowerowego toru przeszkód, miasteczka ruchu drogowego i obejrzeć pojazdy zabytkowe z Galerii Motoryzacji i Techniki WORD Katowice.
Podejmowane przez policję i samorząd działania promują zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kształtowanie właściwych postaw i zachowań w zakresie bezpieczeństwa, nie tylko u najmłodszych, ale także u dorosłych uczestników ruchu, stanowi duże wyzwanie.
Na miejscu przygotowano stanowiska symulatorów dachowania, jazdy motocyklem, zderzeń, oraz elektromobilności miejskiej z hulajnogami i rowerami elektrycznymi. Swoje stanowiska profilaktyczne oprócz gliwickich policjantów wystawiły: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Strażacy przeprowadzili pokaz wyciągania poszkodowanych z pojazdu, a także zorganizowano liczne konkursy dla uczestników z każdej grupy wiekowej.
Sobotnie wydarzenie zostało zorganizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego pod patronatem marszałka Województwa Śląskiego.