spot_img

Ponad 2 miliardy zł – tyle „czternastek” wypłacą w województwie śląskim 

spot_img

Ponad 2 miliardy i 37 milionów zł to kwota wszystkich „czternastych emerytur” jaką wypłaciły oddziały ZUS w województwie śląskim. Wypłata na konta bankowe i przekazami pocztowymi trwała niemal przez cały wrzesień. Świadczenie było przyznane z urzędu, bez żadnych formalności po stronie świadczeniobiorców.

Wrzesień był miesiącem, kiedy emeryci i renciści otrzymali dodatkowe roczne świadczenie, czyli tzw. czternastą emeryturę. Do świadczeniobiorców z całej Polski łącznie trafiło 17,5 mld zł. – W województwie śląskim dodatkowe świadczenie zostało wypłacone 980 tys. uprawnionych na kwotę 2 mld 34 mln złotych.

Komu przysługiwała „czternastka”?

„Czternastki” przyznane zostały osobom, które na ostatni dzień sierpnia tego roku miały prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Co istotne, „czternastki” były wypłacane w taki sposób, aby nie mogły zostać zajęte na poczet potrąceń administracyjnych i egzekucji komorniczych. Na wypłatę bonusowej emerytury nie mogły liczyć osoby, których świadczenie główne na ten dzień było zawieszone, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

– W tym roku czternasta emerytura była przyznawana w wysokości 2650 zł i w pełnej kwocie była wypłacana osobom, których emerytura, renta lub inne świadczenie nie przekraczało 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto była stosowana działa zasada „złotówka za złotówkę”, co oznacza, że po przekroczeniu tego progu wysokość czternastej emerytury była pomniejszana – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

99,304FaniLubię
14,915ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły