Nowy rektor Politechniki wybrany. Kim jest prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk?

Kolegium Elektorów wybrało nowego rektora Politechniki Śląskiej w kadencji 2024-2028. Funkcje tę piastować będzie prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk – obecny prorektor ds. nauki i rozwoju. Wybory odbyły się 23 kwietnia 2024 r. Rektor elekt zdobył 232 głosy na 295 oddanych.

W okresie swojej kariery zawodowej zdobył bogate doświadczenie. Pełniąc od 2006 roku funkcje kierownicze w instytucie, zakładzie i katedrze, a w szczególności przez dwie kadencje funkcję prorektora ds. nauki i rozwoju, poznał Uczelnię, jej problemy i sposób funkcjonowania. Przez 10 lat odpowiadał za sprawy kształcenia.

Profesor Marek Pawełczyk pełni obecnie funkcję prorektora ds. nauki i rozwoju. Związany jest z Wydziałem Automatyki, Elektroniki i Informatyki, gdzie sprawuje funkcję kierownika Katedry Pomiarów i Systemów Sterowania. Jest zastępcą dyrektora Instytutu Automatyki ds. dydaktyki a także kierownikiem programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza i kierownikiem programu Uniwersytet Europejski EURECA-PRO na Politechnice Śląskiej. Profesor Pawełczyk jest członkiem korespondentem PAN a także 4. zespołów ministerialnych oraz przewodniczącym Konsorcjum Śląskich Uczelni Publicznych.

Tworzył wówczas i unowocześniał programy studiów, kierował zespołami do spraw akredytacji kierunku studiów oraz wprowadzania krajowych ram kwalifikacji na trzech kierunkach, pracował w komisji ds. systemu zapewnienia jakości kształcenia, był opiekunem studiów doktoranckich, sekretarzem wielu komisji rekrutacyjnych, opracował zasady i wprowadzał najpierw na swoim Wydziale, a następnie w Uczelni metodę PBL oraz innowacyjne formy kształcenia, takie jak np. metoda kształcenia interaktywnego.

Kierując przez kilkanaście lat międzynarodowym towarzystwem naukowym i organizując corocznie duże ogólnoświatowe kongresy, opanował reguły dyplomacji, zrozumienia dla odmiennych poglądów i poszukiwania kompromisów. Pełniąc szereg funkcji na poziomie kraju, uczestnicząc w wielu radach, komisjach i zespołach, kierując częścią z nich, zwłaszcza Komitetem Polityki Naukowej, będąc aktywnym członkiem Polskiej Akademii Nauk, a także ciągle prowadząc działalność we współpracy krajowej i międzynarodowej oraz w otoczeniu biznesu, lepiej poznał system nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce oraz za granicą.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły