Politechnika Śląska przedstawiła prototyp autonomicznego systemu asystującego w szpitalach zakaźnych, który jest przykładem naukowej innowacji ukierunkowanej na pomoc personelowi medycznemu.
Koncepcja robota powstała w wyniku współpracy badaczy z Katedry Biomechatroniki Politechniki Śląskiej z pracownikami firm APA Group i KUKA, będących światowymi liderami w dziedzinie automatyki i robotyki przemysłowej.
Przeznaczeniem robota jest uzupełnienie braków kadrowych i tym samym odciążenie personelu medycznego w codziennych wyzwaniach. – Robot będzie mógł wyręczyć personel medyczny w dostarczaniu pożywienia, leków, w pomiarze temperatury i ciśnienia, a także będzie służył komunikowaniu się rodziny z pacjentem, ponieważ w przypadku zarażonych osób kontakt jest utrudniony – tłumaczy prof. Marek Gzik.
Jak zaznacza Artur Pollak, prezes APA Group, koncepcja robota wpisuje się w rzeczywistość epidemiczną. – Ostatnie miesiące pokazują, że pojawiają się wyzwania przed ludzkością, które potrafią sparaliżować cały świat. Konieczne jest szukanie nowych sposobów ochrony człowieka. Jednym z takich rozwiązań jest zaprojektowany robot medyczny, który tworzyliśmy głównie z myślą o zakaźnych placówkach medycznych. Inżynierowie APA Group oraz KUKA koncentrowali się na maksymalnej ochronie jednostki ludzkiej, tak pacjenta, jak i personelu medycznego. Robot to przyszłość służby zdrowia na całym świecie – podkreśla Artur Pollak.