Najpóźniej pod koniec marca gliwiczanie będą mogli przemierzać miasto na rowerach z miejskiej wypożyczalni. Miasto Gliwice podpisało wczoraj umowę z operatorem, firmą Nextbike Polska. Wykonawca ma 50 dni na uruchomienie stacji.
Już za niecałe dwa miesiące Gliwice staną się bardziej eko i dołączą do miast posiadających samoobsługowy system rowerowy. Firma Nextbike Polska, z którą miasto podpisało dziś umowę będzie obsługiwała wypożyczalnię przez trzy lata, czyli do końca listopada 2019 r. W latach 2018-2019 stacja będzie rozpoczynała sezon 1 marca.
– Do dyspozycji gliwiczan będzie 10 stacji i 100 rowerów. Dokładna lokalizacja stacji jest jeszcze konsultowana. Niekwestionowaną zaletą systemu będzie to, że w sezonie rower będzie można wypożyczyć 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu – tłumaczy Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych.
– Gliwice to już siedemnaste miasto w Polsce, a drugie na Śląsku, w którym uruchamiamy samoobsługowy system roweru publicznego. Chcemy udowodnić, że ten region ma potencjał, by stać się jedną z najbardziej rowerowych części Polski – przekonuje Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike. – Chcemy także zwrócić uwagę na proekologiczny aspekt inwestycji.
Aby wypożyczyć rower, trzeba będzie się najpierw zarejestrować w specjalnym systemie. Użytkownik, który założy konto Gliwickiego Roweru Miejskiego, będzie mógł bez dodatkowej rejestracji korzystać z wypożyczalni Nextbike w Polsce i na całym świecie (30 tys. rowerów m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Turcji, Cyprze, Emiratach Arabskich, Chorwacji, Azerbejdżanie, Łotwie, Nowej Zelandii, na Węgrzech i w Bułgarii.) System taki działa już w Katowicach i bardzo dobrze się sprawdza. Od czasu instalacji (przełom kwietnia i maja 2015 r.) zarejestrowało się na nim już ponad 9 tys. użytkowników, którzy wypożyczyli rowery blisko 46 tys. razy.
– Liczba osób, które w całym kraju korzystają z naszych rowerów dynamicznie zbliża się do miliona. W tej grupie już teraz jest blisko tysiąc mieszkańców Gliwic, którzy rejestrowali się w innych miastach. Cieszymy się, że już za kilka tygodni powitamy w tym gronie użytkowników Gliwickiego Roweru Miejskiego – mówi Tomasz Wojtkiewicz.
Nextbike Polska SA odpowiada za zarządzanie rowerami w kilkunastu polskich miastach, m.in. w Warszawie (Veturilo), Łodzi, Lublinie, Wrocławiu, Białymstoku (BiKeR), Poznaniu i Opolu. W Polsce od 2011 roku na licencji Nextbike GmbH, niemieckiej firmy istniejącej od 2004r., która jest obecna na 4 kontynentach w 18 państwach i 142 miastach.