Siedem nowych czujników będzie sprawdzało jakość powietrza w Gliwicach

Rozpoczyna się powoli sezon grzewczy. Razem z nim powróci na pewno temat smogu. Dotychczas jakość powietrza w Gliwicach sprawdzał jeden czujnik umieszczony w pobliżu niskiej zabudowy ogrzewanej piecami. Pojawiały się głosy, że wydobywające się z kominów spaliny w znacznym sposób przekłamywały wyniki. W naszym mieście zamontowano siedem nowych czujników: przy ul. Barlickiego, Sikornik, Architektów, Zimnej Wody, Wrocławskiej, Kościuszki i Plac Jaśminu. Czy pomiary z nowych urządzeń będą się znacząco różnic od tych, które odnotowano w zeszłym roku? Dowiemy się już wkrótce.

Należy podkreślić, że głównym źródłem emisji pyłu PM10 jest tzw. niska emisja, czyli to, co wydobywa się z domowych kominów – ponad 50% zanieczyszczeń powietrza. Wbrew obiegowej opinii emisja komunikacyjna, czyli to co wydobywa się z rur wydechowych samochodów stanowi jedynie 10%, a przemysł to tylko – 17%.

Z obserwacji wynika, że wysokie stężenia pyłu PM10 w województwie śląskim występują głównie w miesiącach zimowych i jest wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych (brak wiatru, brak opadów i niska temperatura powietrza) i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki). Ogrzewając dom węglem, drewnem, biomasą lub ekogroszkiem emitujemy do atmosfery szkodliwe drobiny, które gromadzą się w powietrzu. Wielu mieszkańców spala w piecach także śmieci i do atmosfery wydostają się trujące substancje.

Miasto podejmuje także inne działania mające na celu przeciwdziałać zjawisku niskiej emisji. Dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. dotacje do zmiany palenisk węglowych na ekologiczne źródła energii, takie jak kotły gazowe i na paliwo stałe, instalacje elektryczne czy pompy ciepła. Na początku 2017 roku pomoc miasta została podniesiona o 100% i wynosi obecnie do 4 tys. zł, a w przypadku zainstalowania pompy ciepła do 8 tys. zł.

Gliwicka straż miejska może sprawdzić czym palimy. Jak przekazała nam Bożena Frej, rzecznik Straży Miejskiej w Gliwicach, strażnicy zostali upoważnieni przez prezydenta do takich kontroli. Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska: Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do: 1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren; 2) przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły