W samym sercu Gliwic, u zbiegu ulic Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego, znajduje się niezagospodarowana przestrzeń. Poprzednie władze miasta rozważały dwa scenariusze: stworzenie publicznego skweru lub wzniesienie estetycznej zabudowy. Konsultacje społeczne, prowadzone dokładnie rok temu, nie wyłoniły jednoznacznie preferowanej opcji – 54,28% biorących udział opowiedziało się za zabudową, a 45,72% za utworzeniem skweru.
Jednym z rozważanych pomysłów było utworzenie na wolnej parceli miejskiego skweru. Zaletą tego rozwiązania jest z pewnością wprowadzenie dodatkowej zieleni w śródmieściu, poprawiającej mikroklimat i estetykę otoczenia oraz stworzenie przestrzeni rekreacyjnej dla pieszych i mieszkańców okolicznych kamienic.
Jednak lokalizacja skweru w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwego skrzyżowania o wysokim natężeniu hałasu i spalin znacznie obniży komfort jego użytkowania, co w konsekwencji może doprowadzić do przekształcenia skweru w niezagospodarowaną, mało użyteczną przestrzeń, czyli dokładnie w to czym ten teren jest w tej chwili. Zwłaszcza, że kilkanaście metrów dalej znajduje się duży Skwer Europejski (nad DTŚ). Lepiej być może lepiej wydać pieniądze na uzupełnienie placu przed dworcem o dodatkową zieleń i elementy małej architektury.
Drugim, wydaje się bardziej optymalnym wariantem jest wzniesienie w tym miejscu budynku o funkcji mieszkalno-usługowej, który harmonijnie wpisałby się w strukturę centrum Gliwic. Wyniki konsultacji społecznych wskazują, że właśnie to rozwiązanie zyskało większe, choć niejednoznaczne poparcie mieszkańców.
Uzupełnienie pierzei poprawi estetykę przestrzeni miejskiej i domknie kompozycję urbanistyczną, ograniczając przy tym hałas i zanieczyszczenia dla mieszkańców kamienic znajdujących się w głębi kwartału poprzez stworzenie naturalnej bariery. Może też ożywić ten fragment miasta poprzez wprowadzenie nowych lokali handlowo-usługowych na parterze oraz mieszkań powyżej.
W kontekście przebudowy ul. Zwycięstwa oraz znajdującego się w pobliżu dworca, dobrym pomysłem wydaje się stworzenie wielopoziomowego, nowoczesnego parkingu wkomponowanego w otoczenie kamienic i Biprohutu, pełniącego jednocześnie funkcje społeczne – z kawiarniami czy sklepami na parterze oraz zielonymi terenami rekreacyjnymi na dachach. Budynek musi być zaprojektowany w taki sposób, aby nie ograniczał dostępu do światła mieszkańcom pobliskiej oficyny.
Biorąc pod uwagę lokalizację oraz strukturę przestrzeni w tej części Gliwic, zabudowa wydaje się rozwiązaniem bardziej zasadnym niż tworzenie skweru. Skrzyżowanie o dużym natężeniu ruchu i hałasu nie sprzyja komfortowemu wypoczynkowi, a brak pierzei sprawia, że przestrzeń ta nie jest czytelna i nie wpisuje się w logikę historycznego układu miejskiego. Wyniki konsultacji społecznych potwierdzają, że większość mieszkańców również dostrzega korzyści płynące z zabudowy. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie musiała uwzględnić zarówno preferencje gliwiczan, jak i plany urbanistyczne miasta, ale kierunek działań wydaje się już określony.