W poniedziałek przed godziną 7.00 na oznakowanym przejściu dla pieszych przy ul. Kochanowskiego w Gliwicach potrącona została 81-letnia kobieta. Gliwiczanka trafiła do szpitala.
Do zdarzenia doszło, jak to najczęściej bywa, w czasie porannego szczytu komunikacyjnego, kiedy to warunki oświetleniowe nie są komfortowe. Dodatkowo padał deszcz. Zawsze, ale szczególnie w takich warunkach, kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, a zwalnianie w rejonie przejść musi być dla nich rutyną. W tym konkretnym przypadku 30-latek kierujący toyotą nie zauważył kobiety. Obrażenia, jakich doznała pokrzywdzona, będą podstawą do właściwej kwalifikacji czynu kierowcy.
Przypomnijmy – w sprawach dotyczących zdarzeń komunikacyjnych to rodzaj obrażeń decyduje, czy zdarzenie kwalifikowane jest jako przestępstwo czy wykroczenie. Jeśli biegły lekarz stwierdza, że osoba pokrzywdzona doznała obrażeń powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający dłużej niż 7 dni, wówczas wszczynane jest postępowanie karne, a w innym przypadku sprawę traktuje się jako wykroczenie. W tym drugim policjant może zakończyć interwencję w postępowaniu mandatowym lub skierować do sądu wniosek o ukaranie obwinionego.
Jeszcze raz przypominamy, że według nowego taryfikatora mandatów, za wykroczenie – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – kierowcy zapłacą aż 1,5 tys. zł.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:
• zachować szczególną ostrożność,
• zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa osobie znajdującej się na przejściu lub na nie wchodzącej.