Rozgrzejmy się przed meczem z Czechami. Zbiórka w piątek, 15 czerwca o godz. 17.00 w Willi Caro!
Po wczorajszym „zwycięskim remisie” z Rosją wszyscy już jesteśmy drużyną narodową. Trudno oprzeć się piłkarskim emocjom, a sytuacja na stadionach wyparła nawet rozmowy o pogodzie.
Redakcja Kultury w Gliwicach przyłącza się do meksykańskiej fali i serdecznie zaprasza na wystawę „Historia gliwickiej piłki nożnej”, przygotowanej z okazji święta wszystkich fanów futbolu – Euro 2012. Zgromadzone na niej fotografie, wycinki prasowe, pamiątkowe znaczki czy klubowe szaliki tworzą opowieść o miejscowych klubach piłkarskich i ludziach, dla których piłka nożna jest czymś więcej niż tylko dyscypliną sportową.
Wernisaż swoją obecnością uświetnią legendy gliwickiej piłki nożnej – Kazimierz Przybylski, Lesław Dunajczyk, Marek Majka, Ryszard Majka, Ryszard Kałużyński i Jarosław Kaszowski. Zaproszenie otrzymali również piłkarze Piasta, którzy wywalczyli awans do Ekstraklasy.
Warto podkreślić, że to pierwsza wystawa o tej tematyce organizowana w naszym mieście, a bogactwo prezentowanych na niej materiałów zawdzięczmy bezinteresownej pomocy wielu entuzjastów piłki nożnej – kibiców, działaczy, piłkarzy i gliwickich klubów sportowych.
„Historia gliwickiej piłki nożnej” przywołuje jednak nie tylko fakty, ale oddaje także niepowtarzalną atmosferę, za którą fani futbolu kochają ten sport. Na wystawie znajdziemy murawę oraz fragment oryginalnych trybun. Całość dopełnią stadionowe odgłosy, filmy prezentujące fragmenty meczów oraz inne zabytki związane z kibicami, piłkarzami i wybitnymi działaczami gliwickiej piłki nożnej. Tylko w naszym Muzeum można będzie zwiedzić szatnię piłkarską, którą zaaranżowano w jednej z sal wystawienniczych – opowiada Sonia Ogaza, wspierająca kuratorów z ramienia Muzeum. W szatni zobaczymy oryginalne ławki czy tablicę do rozrysowywania strategii meczu. Będzie można również usłyszeć piosenki śpiewane przez fanów gliwickiego futbolu oraz zapoznać się z „działalnością” tzw. pseudokibiców. W jednej z sal ekspozycji zobaczymy grafitti autorstwa kibiców gliwickiego Piasta.
Sama wystawa jest bezprecedensowa nie tylko dlatego, że nigdy wcześniej w naszym mieście piłka nożna nie stała się tematem muzealnej ekspozycji, ale również dlatego, że powstała przy ogromnym i bezinteresownym wsparciu bardzo wielu osób, pasjonatów lokalnego futbolu. Cieszy nas szeroki odzew i zainteresowanie przygotowywaną przez Muzeum wystawą, bo dzięki niemu wiemy, że historia gliwickiej piłki nożnej jest historią, z którą mieszkańcy miasta są związani i za którą czują się odpowiedzialni – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.
RM
Wstęp wolny
Czas trwania wystawy: 15.06 – 21.10. 2012 r.
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a