Jakie jest pierwsze skojarzenie ze słowem „szkoła”?
Z ciekawości zapytaliśmy o to przypadkowych przechodniów w centrum Gliwic. Padały różne hasła: „nauka”, „młodość”, „radość”, „klasówki”, „nauczyciel”, „matura”… Usłyszeliśmy też: „dawne czasy…”, a ktoś inny machnął ręką z roztargnieniem. – opowiadają pracownicy szkoły ŻAK. – Wyniki sondy ulicznej dały nam do myślenia. Jako byli uczniowie różnych placówek edukacyjnych, rozumiemy to stereotypowe myślenie, ale jako pracownicy szkoły, inaczej podchodzimy do tematu edukacji. Wiemy o tym, że szkoła nie musi być, dla niektórych przykrym, obowiązkiem. Może być świadomą decyzją dorosłego, dojrzałego człowieka, który sam kształtuje swoje życie i swoją przyszłość. Tacy są nasi słuchacze – pewni siebie, zdecydowani, czasem wręcz zdeterminowani.
Szkoła zaoczna jest płatna i na pewno bardzo droga.
To stereotyp. Szkoła Żak proponuje zarówno wiele kierunków bezpłatnych, jak i szeroką gamę kierunków płatnych w atrakcyjnych cenach. Nauka odbywa się w trybie zaocznym, który jest najkorzystniejszy dla osób pracujących. Zajęcia nie kolidują z pracą, nie trzeba biec na ćwiczenia, gdy głowa jeszcze w pracy albo gdy burczy w żołądku, bo nie było czasu, by zjeść choćby szybki obiad. W weekend głowa jest świeża, łatwiej jest przestawić się na inny tryb myślenia.
Szkoła to tylko teoria, gadanie, które nic nie daje…
Wiele zależy od tego, co i jak się wybiera. Świadomy człowiek uważnie wybiera szkołę, w której przyjdzie mu się uczyć przez następnych kilka, kilkanaście miesięcy. Ma czas, by porównać ze sobą poszczególne placówki w swoim mieście i wybrać konkretny kierunek, dzięki któremu zdobędzie nowe umiejętności, kompetencje czy zawód. Teoria jest potrzebna, to podstawa wszelkich działań w życiu, ale najważniejsze jest doświadczenie, umiejętność wykorzystania tej wiedzy w konkretnym działaniu. – Żacy, jak nazywamy naszych słuchaczy, chwalą nasze pracownie, kadrę dydaktyczną i formę zajęć. Nasi nauczyciele chętnie dzielą się swoim doświadczeniem, wychodząc ze standardowej roli pedagoga. – przekonują pracownicy szkoły.
Czy szkoła to obowiązek?
– Z tym również nie do końca się zgadzamy. Przychodzą do naszego sekretariatu ludzie o różnych historiach życiowych. Nie mówią, że muszą wrócić do szkoły, ale że czują taką potrzebę. Że chcą. Są to tak zwani świadomi uczniowie. Nikt ich nie nakłania i nie ciągnie za rękę. Szukają swojego miejsca, sami układają swój plan życia. Cenimy ich postawę.- dodają.
Szkoła tylko dla młodych?
W ŻAKu uczą się w liceum i zdają maturę panowie oraz panie powyżej pięćdziesiątki. W statystykach podawane są roczniki: 1955, 1962, 1964. Panie będące już na zasłużonej emeryturze, z wielkim zaangażowaniem biorą udział w zajęciach z florystyki, ciesząc się towarzystwem młodszych koleżanek na zajęciach. – To nas odmładza – mówią z uśmiechem. – Mamy zajęcie, mamy kontakt z ludźmi, oddajemy się swoim pasjom, wzbogacając je o fachową wiedzę. Przestajemy być amatorkami, a stajemy się profesjonalistkami. To naprawdę fajne uczucie.
Grono Słuchaczy w Szkole Policealnej stanowią osoby w wieku 24-30 lat, kiedy już całkiem świadomie, z pewnym doświadczeniem życiowym dobieramy zawód do swoich predyspozycji i zainteresowań.
Jak jest w gliwickim ŻAKu?
ŻAK jest największą szkołą dla dorosłych w Gliwicach. Swoją popularność zawdzięcza absolwentom, obecnym i byłym Słuchaczom. To oni są wizytówką. Obserwujemy też naszych Żaków; byłych, obecnych i przyszłych. Różnią się od siebie. Panowie i panie, młodzi i starsi, z różnym wykształceniem. Jedni rozgadani, inni bardziej spokojni. Co ich tak naprawdę łączy? To oczywiste – szkoła ŻAK.
Szkoła ŻAK to:
- Nauka absolutnie za darmo- PISEMNA GWARANCJA BEZPŁATNEJ NAUKI!
- Nauka tylko w czasie weekendu (co drugi weekend)
- Legitymacja uprawniająca do zniżek PKS, PKP
- Bezpłatne zaświadczenia do ZUS, KRUS, UP, MOPS, GOPS
- Życzliwy Sekretariat i wykwalifikowana kadra dydaktyczna
- Nie wymagamy matury- wystarczy ukończenie szkoły średniej
- Liceum Ogólnokształcące nawet w dwa lata
REKRUTACJA TRWA DO 31 PAŹDZIERNIKA 2017!
44-100 Gliwice, ul. Zwycięstwa 14/ pokój nr 33
Tel.: 32 332 64 64
Zapisz się on-line:
https://zak.edu.pl/zapisz-sie-online