Światowe gwiazdy królowej sportu dopisały! Arenę lekkoatletyczną w Gliwicach przetestowali wczoraj m.in. Paweł Fajdek i Piotr Małachowski. Najlepszym polskim lekkoatletom kibicowało podczas mityngu otwarcia obiektu blisko 2,5 tys. gliwiczan!
Na os. Kopernika powstała najnowocześniejsza obecnie arena lekkoatletyczna w regionie. Imponujący obiekt spełniający wymogi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki przystosowano m.in. do rozgrywania zawodów młodzieżowych o randze mistrzostw Polski.
Arena wyposażona jest w pełnowymiarową bieżnię okólną, sektor rzutów, skocznie do skoku wzwyż i skoku o tyczce oraz do skoku w dal i trójskoku. Jest także rzutnia do pchnięcia kulą oraz do rzutu młotem i oszczepem. Zawody z widowni może obserwować pół tysiąca widzów.
– Obiekt jest przepiękny – ocenia gliwicką arenę Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. – Mam nadzieję, że będzie dobrze i długo służył młodym lekkoatletom. Może nie każdy z korzystających z tego obiektu będzie w przyszłości mistrzem olimpijskim (choć tego każdy by sobie życzył), ale na pewno uprawianie sportu tutaj będzie ogromną przyjemnością.
Budowa areny trwała 2 lata. Została zrealizowana z pieniędzy z budżetu miejskiego z częściowym dofinansowaniem z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Koszt tej inwestycji to 14,5 mln zł.
– W ciągu ostatnich paru lat wybudowaliśmy w Gliwicach wiele różnych nowoczesnych obiektów sportowych. Tak rozbudowaną bazą może się pochwalić niewiele miast w Polsce – podkreśla zastępca prezydenta Gliwic Krystian Tomala. – Teraz przyszedł czas na obiekt lekkoatletyczny, bardzo oczekiwany i upragniony przez zawodników. Mam nadzieję, że dzięki niemu młodzi lekkoatleci będą uzyskiwali jeszcze lepsze wyniki sportowe niż dotychczas, a arena zachęci uczniów i mieszkańców Gliwic do podjęcia treningów lekkoatletycznych.
Już na starcie gliwicka arena stała się miejscem zmagań czołowych zawodników ze Śląska i kraju oraz zaproszonych megagwiazd polskiej i światowej lekkoatletyki: Angeliki Cichockiej, Ewy Swobody, Pawła Fajdka, Piotra Małachowskiego i Artura Kuciapskiego. Mityng lekkoatletyczny przy aplauzie blisko 2,5 tys. mieszkańców poprowadzili goście specjalni – Szymon Ziółkowski i Przemysław Babiarz.
– To, że w ostatnich latach mogliśmy tak często cieszyć się w Polsce z medali lekkoatletycznych mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich oraz medali mistrzostw Europy jest po części pokłosiem budowania w kraju takich obiektów, jak gliwicka arena lekkoatletyczna – uważa olimpijczyk Piotr Małachowski specjalizujący się w rzucie dyskiem. – Dzięki takim obiektom dzieciaki garną się do królowej sportu. Mam nadzieję, że za kilka lat będziemy się cieszyli w Gliwicach kolejnym młodym olimpijczykiem. Talentów na pewno nie zabraknie.
Gospodarzem gliwickiej areny lekkoatletycznej jest od wczoraj GKS Piast Gliwice, którego lekkoatletki i lekkoatleci zapisali się już w polskiej historii królowej sportu. Przypomnijmy, że Ewa Gryziecka ustanowiła 45 lat temu rekord świata w rzucie oszczepem. Inne znakomite zawodniczki zdobywały medale Mistrzostw Polski i ustanawiały rekordy kraju: Anna Dąbrowska w skoku wzwyż, a Ewa Szydłowska i Iwona Pośpieszył – w biegach średnich w kategoriach juniorskich.
Młodzi lekkoatleci z gliwickiego Piasta starają się nawiązywać do najlepszych tradycji swojej sekcji i także odnotowują duże sukcesy sportowe. Z powodzeniem startują w ogólnopolskiej lidze juniorów oraz – od 5 lat – w ekstraklasie lekkoatletycznej. W latach 2015–2016 zdobyli 94 medale w imprezach mistrzowskich, ogólnopolskich, wojewódzkich i makroregionalnych, w tym 8 medali Mistrzostw Polski. Ich najwyższe osiągnięcia to złoty medal w sztafecie 4 x 400 m w ubiegłorocznej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży oraz srebrny medal w rzucie dyskiem Joanny Markowskiej. Zawodnicy Piasta zdobyli również tytuł mistrza Śląska w lekkoatletycznej lidze młodzików.