Na Śląsku trwa pierwsza rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej. Ponad 20 kandydatów na żołnierzy OT wzięło udział w kolejnym już zapoznaniu w gliwickim batalionie 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W sumie z zasadami pełnienia służby, strukturą Brygady, warunkami rekrutacji oraz szkolenia zapoznało się do tej pory ponad 400 mieszkańców województwa śląskiego.

Podczas tak zwanego zapoznania dowódca gliwickiego batalionu podpułkownik Sławomir Kożuch opisuje krok po kroku między innymi to jak wygląda 16. dniowe szkolenie, które kończy się „pętlą taktyczną” czyli egzaminem podsumowującym zdobyte umiejętności. 

Zapoznanie to jeden z kroków na drodze do Wojsk Obrony Terytorialnej. Zapoznanie z Jednostką Wojskową jest prowadzone tylko w tym rodzaju sił zbrojnych. W jego trakcie kandydaci mają szansę zderzyć oczekiwania z rzeczywistością i zapoznać się z warunkami pełnienia służby w przyszłej jednostce wojskowej. Podczas takiej wizyty kandydat poznaje dowódcę, ma okazję zobaczyć obiekty szkoleniowe oraz zapoznaje się z harmonogramem szkolenia. Kolejnym krokiem, by zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, jest rozmowa kwalifikacyjna. Następnie po pozytywnym przejściu badań lekarskich kandydaci do WOT otrzymają powołanie i udadzą się na szkolenie. 

Kandydatami do WOT w korpusie szeregowym mogą być osoby w wieku od 18 do 55 lat. Każdy kto chce dołączyć do „terytorialsów” najpierw powinien się zgłosić do Wojskowej Komisji Uzupełnień.

Przyszli żołnierze OT, którzy do Gliwic przyjeżdżają z całego województwa mogą także zapoznać się z wyposażeniem „terytorialsa” oraz obiektami na jakich będą mieli okazję ćwiczyć podczas szkolenia. Oprócz karabinu maszynowego największym zainteresowaniem cieszy się noktowizja w tym w szczególności jedna z najnowocześniejszych lornetek pryzmatycznych oraz sprzęt do szkolenia medycznego. 

Jak podkreślił podczas zapoznania podpułkownik Sławomir Kożuch, Wojska Obrony Terytorialnej jako jedyny rodzaj sił zbrojnych dają możliwość połączenia dotychczasowej pracy zawodowej ze służbą Ojczyźnie. Zaznaczył jednocześnie, że zarówno on jak i jego podwładni zrobią wszystko by „terytorialsom” przekazać swoją wiedzę i doświadczenie oraz wydobyć z nich to co najlepsze. 

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. 

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w tym roku. Obecnie trwa proces pozyskiwania kandydatów do służby. Pod koniec września
w Gliwicach ruszy pierwszy kurs podstawowy (tak zwana „szesnastka”) dla pierwszych 150 kandydatów na żołnierzy obrony terytorialnej. Do końca roku przeszkolonych na Śląsku na zostać 450 osób.  Ich misją będzie obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny żołnierze Obrony terytorialnej będą wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

W województwie śląskim powstać mają 4 bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i Kuźni Raciborskiej. W Bytomiu znajdować się będzie między innymi Kompania Saperów czy też Wsparcia oraz Pluton Medyczny. Dowództwo 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej znajduje się w Katowicach. 

37 KOMENTARZE

 1. dziekuję młody człowieku za “pouczenie”prawdopobnie mam do czynienia z “fachowcem” od służb wojskowych..?Oceniając Pana młody (być może się mylę) wiek,sądzę,że Pana wiedza na temat działania służb wojskowych zaczyna się i kończy na grze na”czołgista.pl”.Radzę więcej pokory do tematu…

 2. Przecież od tego są strażacy i zwykle wojsko. Z tego co słyszałem to panuje tam tendencja ‘jak wybuchnie wojna to wyjedzieniemy za granicę’ 😀 Poza tym jakiego konfliktu? Kraj przed którym będziemy się wstanie bronić typu Węgry czy Kambodża nas nie zaatakuje bo będzie się bać represji ekonomicznych, a przed większymi krajami nie mamy się czym bronić, także będzie to tylko wysyłanie ludzi na śmierć. No ale mamy już w tym doświadczenie z II wojny światowej… A patrząc na to co się wyrabia podczas obecnych rządów bardziej bym się skłaniał,że założeniem WOTu jest stworzenie czegoś ala SA Rohma…

 3. Po co będą przydatne jak nie będzie powstania? Poczytaj czym są te jednostki a nie gadasz jak stary Janusz
  To są jednostki pomocnicze wiesz o tym?

 4. Nie lepiej bo taką w ŕazie potrzeby można szybciej wykorzystać do swoich celów. I już nie chodzi o pranie mózgu które im zrobią tylko o to że jak padnie rozkaz to dostaniemy kulkę w plecy.
  Kiedyś byłbym za tym ale obecna władza doprowadziła do tego że mam duże obawy.

 5. Krzychu wazne ze Ty nie idziesz bo gdzie bys sie schowal w razie ,,w”jak Ciebie widac z kosmosu razem z chinskim murem…a wykarmic….uuuu panie,a napoic ….uuuu…..

 6. Skąd wszędzie ta niechęć? Młodzi, którzy nie byli w wojsku chcą “liznąć” chociaż trochę wojskowego życia. Myślę, że większość z komentujących nawet nie zapoznało się z zadaniami WOT. Krytykują dla zasady (albo bo MACIEREWICZ). Według mnie, podczas ewentualnego konfliktu przydadzą się ludzie, którzy są po podstawowym szkoleniu- strzelniczym, medycznym, radiowym… na pewno będą bardziej wartościowi niż grubaski sprzed komputerów, którzy jedynie co potrafią to sączyć jad. Natomiast w okresie bez konfliktu, może właśnie z Waszych piwnic będą wypompowywać wodę w razie powodzi, bądź usuwać skutki innych kataklizmów. Osobiście im kibicuje i podziwiam 🙂

 7. Mirku, jak sobie wyobrażasz że PiS po wyborach rozwiąże tą jednostkę. Niestety ale partia rządząca znowu wygra. PiS i PO jedno zło.

 8. Tylko że wtedy NJW nie wykonały rozkazu Macierewicza, mówiącego o wyjściu z koszar i zajęciu strategicznych dla struktur państwa, organów..

 9. Słowiki macierewicza… Hehe stworzył swoje własne prezesjughen. Gdy PiS straci władze będzie ludzi straszył WOTem jak nadwiślanskimi w 1992 Wałęsa.

 10. Mam pytanie,jaka jest lub będzie w przyszłości wartość bojowa tych dużych dzieci z KbAK w razie godziny “W”.Nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na zawodową armię i inwestować w zawodowców?Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here