18 listopada 2024 roku w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste otwarcie Honorowego Konsulatu Mongolii. Konsulat swoją działalnością obejmie województwa śląskie, dolnośląskie i opolskie.
Konsulem Honorowym Mongolii w Katowicach został Marcin Mistarz – przedsiębiorca, społecznik i innowator, właściciel Grupy Martech. Marcin Mistarz angażuje się w działalność organizacji samorządu gospodarczego, był członkiem Komitetu Bezpieczeństwa Biznesu przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie oraz pełni funkcję wiceprzewodniczącego komisji ds. Energetyki Wodorowej przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach.
– Mongolia to kraj o niezwykłej historii, wyjątkowej kulturze i szybko rozwijającej się gospodarce. Bogactwa tego kraju tworzą fundament jego dynamicznego wzrostu. Dlatego jednym z moich priorytetów jest wspieranie gospodarcze tego kraju, ale także współpraca między polskim i mongolskim okręgiem górniczym, przy czym liczę na wsparcie regionalnych przedstawicielstw urzędów. Wierzę, że wspólnie działając możemy przyczynić się do wzmocnienia relacji między naszymi krajami, a zwłaszcza w obszarze internacjonalizacji, wymian gospodarczych oraz projektów innowacyjnych – mówił konsul honorowy.
Marcin Mistarz, który objął funkcję Konsula Honorowego, jest uznanym przedstawicielem środowisk biznesowych w regionie, a jego wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz zaangażowanie w rozwój kontaktów międzynarodowych stanowią istotne atuty dla pełnienia tej funkcji, co podkreślili przedstawiciele Ambasady Mongolii.
– Współpraca między Mongolią i Polską układa się dobrze. Obroty handlowe między naszymi krajami osiągnęły poziom 100 mln dolarów, a przedstawiciele Mongolii odbyli roboczą wizytę w Polsce w celu wymiany doświadczeń i współpracy. Mamy nadzieję na rozwinięcie współpracy polsko-mongolskiej, zwłaszcza w sektorach górnictwa i przemysłu – powiedział konsul Mongolii w Polsce Jargalsaikhan Tenger.
– Bardzo się cieszę, że Konsulat Honorowy Mongolii powstał właśnie w Katowicach w województwie śląskim – powiedział wojewoda śląski Marek Wójcik. – Mongolia to ogromne państwo o długiej historii i ciekawej kulturze. Już dziś Polska jest w Unii Europejskiej drugim partnerem handlowym Mongolii. Myślę, że potencjał współpracy zarówno gospodarczej, jak i naukowej, jest znacznie większy. – podkreślił wojewoda.
Honorowy Konsulat Mongolii w Katowicach to ważna inicjatywa wspierająca rozwój współpracy pomiędzy Polską a Mongolią, która ma na celu wzmacnianie więzi dyplomatycznych, kulturalnych oraz gospodarczych pomiędzy regionem śląskim a Mongolią.
– Województwo śląskie to bardzo mocny obszar gospodarczy – powiedział wicemarszałek województwa śląskiego Grzegorz Boski. – Skupiamy wiele różnych gałęzi gospodarki i mam nadzieję, że otwarcie tego konsulatu bardzo dobrze wpłynie na rozwój dynamiki przedsiębiorstw między Mongolią a województwem śląskim. Ważna jest również współpraca kulturalna tak, aby Polacy i Mongołowie mogli wspólnie poznawać swoją historię, kulturę i tradycję. Dlatego razem z całym Zarządem województwa śląskiego na czele z panem marszałkiem Wojciechem Saługą bardzo się cieszymy, gratulujemy i mamy nadzieję na dobrą współpracę – dodał wicemarszałek.
Dzięki nowemu konsulatowi obywatele Mongolii mieszkający na Śląsku, a także przedsiębiorcy i mieszkańcy zainteresowani współpracą z tym krajem, będą mieli ułatwiony dostęp do informacji oraz wsparcia konsularnego. Wśród pierwszych projektów, jakie realizować ma konsulat będzie współpraca Głównego Instytutu Górnictwa z analogiczną jednostką w Mongolii.
– Marcin Mistarz jest wyjątkowym, jednym z wyróżniających się przedsiębiorców na Śląsku. Myślę, że zaszczyt powołania go na stanowisko Konsula Honorowego jest wyrazem ogromnego zaufania rządu Mongolii do niego i do Polski. Śląsk i Mongolia mają jeden ogromny wspólny element: jest to górnictwo. Dlatego właśnie liczymy na to, że jako Główny Instytut Górnictwa będziemy mogli rozwijać współpracę z Mongolią – jesteśmy bardzo zainteresowani możliwościami, jakie daje taka współpraca – powiedział Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego.
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Mongolią zostały nawiązane 14 kwietnia 1950 roku. Na przestrzeni lat ich intensywność ulegała zmianom, jednak w ostatniej dekadzie wyraźnie nabrały dynamiki. Doszło do wymiany wizyt na szczeblu prezydenckim, zacieśniły się kontakty parlamentarne, a współpraca w ramach organizacji międzynarodowych rozwija się bardzo pomyślnie. Polska odnowiła swoją bezpośrednią obecność dyplomatyczną w Mongolii, powołując stanowisko ambasadora wizytującego RP.
Konsul Honorowy jest zobowiązany m.in. do rozwijania przyjaznych stosunków oraz współpracy między Rzecząpospolitą Polską a państwem przyjmującym oraz rozwijania i pogłębiania współpracy gospodarczej, naukowej, technicznej oraz kulturalnej między Rzecząpospolitą Polską a państwem przyjmującym, jak również promocji polskiej gospodarki, nauki i kultury oraz języka polskiego.