Co roku pojawiają się informacje o kolejnych ofiarach sylwestrowej zabawy.
Jak przekonuje komisarz Marek Słomski, większość takich przypadków wynika z winy samych użytkowników.
– Problemy pojawiają się wtedy, gdy nie potrafimy właściwie posługiwać się z gotowymi fajerwerkami. Ludzie często używają środki nieprzeznaczone do zabawy – ładunki niewiadomego pochodzenia lub typu wojskowego. Pamiętajmy, że nie można ingerować w opakowania środków pirotechnicznych. Przerabianie, łączenie czy samodzielne wytwarzanie fajerwerków jest niedopuszczalne .
Na co szczególnie zwrócić uwagę? – Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim, określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy; na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu – wymienia oficer prasowy.
Petardy i sztuczne ognie należy kupować w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach. Wyroby pirotechniczne mogą być sprzedawane wyłącznie osobom pełnoletnim, po okazaniu dokumentu stwierdzającego tożsamość.
Pamiętajmy, że za szkody wynikłe z użycia fajerwerku odpowiada osoba, która ich użyła. I co najważniejsze nie zapominajmy, że mamy do czynienia z materiałami wybuchowymi!