Krzysztof Szaliński, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Gliwice odebrał nagrodę „Innowacyjny Samorząd” dla Miasta Gliwice w konkursie na najbardziej kreatywne i innowacyjne działania samorządów i jednostek samorządowych.
Na potrzeby PEC Gliwice, we współpracy z Politechniką Śląską, w ramach projektu „Automatyzacja systemu predykcji produkcji ciepła dla Gliwic, opartego na sztucznej inteligencji” został opracowany algorytm sterowania mocą ciepłowni. Jest on oparty na strukturze sztucznych sieci neuronowych, mających możliwość samouczenia.
Tak zbudowany system pozwala z wyprzedzeniem prognozować zapotrzebowanie na moc grzewczą dla miejskiego systemu ciepłowniczego. Skomplikowane obliczenia są wykonywane w oparciu o analizę danych historycznych, o aktualne wartości pomiarowe, o bieżące prognozy pogody, które są pozyskiwane z serwisów pogodowych oraz o wielkości, których nie da się sformalizować w sposób analityczny, czyli na przykład: dzień tygodnia, godzina w ciągu doby, intensywność opadów, czy też stopień zachmurzenia.
Dobór optymalnej mocy cieplnej pozwala – z jednej strony – na minimalizację strat ciepła w sieci, a więc na wymierne oszczędności, a z drugiej zaś – na pracę ciepłowni z możliwie maksymalną sprawnością, co wprost przekłada się na zmniejszenie zużycia paliwa i – wynikającą z tego – redukcję emisji CO2 oraz innych zanieczyszczeń do środowiska.
Dzięki zastosowaniu sztucznych sieci neuronowych do optymalizacji mocy, utrzymywany jest odpowiedni komfort cieplny u odbiorców ciepła. Innowacyjny Samorząd to projekt Serwisu Samorządowego PAP, w którym wyłaniane i nagradzane są najbardziej innowacyjne samorządy.
Celem konkursu jest promocja kreatywnych samorządów oraz inspiracja pozostałych jednostek samorządu terytorialnego do podejmowania działań na rzecz innowacyjności. Przedmiotem konkursu są nadsyłane przez samorządy opisy zrealizowanych projektów, a głównymi kryteriami oceny – nowatorstwo w skali kraju i rezultaty zastosowanych rozwiązań.