Strażacy apelują o bieżącą kontrolę przewodów kominowych.
Dyżurny Straży Miejskiej otrzymał zgłoszenie dotyczące dużego zadymienia terenu w rejonie ul. Bernardyńskiej. Na miejsce został wysłany patrol interwencyjny, który zgłoszenie potwierdził. Okazało się, że przyczyną zadymienia terenu było prawdopodobnie zapalenie się sadzy w kominie. Niezwłocznie powiadomiono o tym właścicieli mieszkania, były to osoby starsze, które nie były świadome zaistniałego zagrożenia.
Wraz z lokatorami strażnicy udali się do kotłowni, aby sprawdzić czym palą oni w piecu.
Okazało się, że spalany był tam wyłącznie węgiel, sprawdzono również wyczystkę w kominie, w której zauważono opadający i żarzący się popiół świadczący o zapaleniu się sadzy.
O zdarzeniu niezwłocznie powiadomiono dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej, który wysłał na miejsce dwie jednostki ratowniczo-gaśnicze.
Co należy robić, gdy taka sytuacja będzie miała miejsce w naszym domu? Poniżej krótki poradnik.
W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy:
– Wykonać połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, podając szczegółowo, co się dzieje i jak dojechać do danego budynku.
– Wygasić ogień w piecu, kominku.
– Zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie).
– Przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń.
– Zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze, np. gaśnice, koc gaśniczy, podpięty wąż do instalacji wodnej, wodę w pojemniku.
– Udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym strażakom.
WAŻNE:
– NIE WOLNO wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem.
– Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać, iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).