Od około 5 lat możemy zaobserwować w Polsce i na świecie rosnące zainteresowanie wakeboardingiem. Wakeboarding to młodszy brat nart wodnych – połączenie kitesurfingu, snowboardu i surfingu jednak jego opanowanie jest dużo szybsze i prostsze.
Wake polega na pływaniu na specjalnej desce bardzo podobnej do deski kitesurfingowej za motorówką, skuterem wodnym lub wyciągiem. Sport ten jest uważany za jeden z najłatwiejszych sportów wodnych, szczególnie gdy uprawiany jest na wyciągu. Pojawienie się systemu wyciągów 2.0 zrewolucjonizowało tą dyscyplinę i walnie przyczynia się do popularyzacji jak i podnoszenia poziomu w wakeboardzie. D
Swoich sił w wakeboardingu możecie spróbować w Czeszki WakePark, który znajduje się na terenie ośrodka wypoczynkowego Czechowice w Gliwicach. Otwarcie sezonu już w najbliższą sobotę. Więcej informacji na Facebooku
To najdłuższy wyciąg dwumasztowy oparty na systemie Sesitec 2.0 w Europie. Umożliwia on pływanie aż po 280-metrowym torze, wzdłuż którego można spróbować swoich sił na przeszkodach renomowanej polskiej firmy Wakepro w różnych kombinacjach.
Jako ciekawostkę można podać, że wakeboarding przyczynia się do poprawy jakości wody w zbiorniku, na którym jest zainstalowany wyciąg.
Sekret tej zmiany tkwi we wpływie, jaki mają na wodę przejazdy użytkowników wyciągu. W wyniku tego działania woda zyskuje dodatkowy tlen w ilości około 5 ton tlenu rocznie.
Dobrym przykładem pozytywnego oddziaływania wake parku na środowisko może być historia obiektu z wyciągiem wakeboardingowym w Wankumer Heidesee. Przed budową wake parku każdego dnia tamtejsze jezioro odwiedzało aż 5 tysięcy ludzi, w efekcie pojawiły się poważne problemy związane m.in. z zanieczyszczeniami środowiska.
Ratunkiem dla tego miejsca okazała się budowa obiektu do uprawiania sportów wodnych. Powstał Cable Wake Park „Blaue Lagune”. Ta bardzo trafiona inwestycja została nagrodzona przez Niemieckiego Ministra Środowiska.