Wystawa w Radiostacji: Strajk i pacyfikacja Kopalni Wujek

Historia opowiedziana przez twórców wystawy rozpoczyna się od kryzysu, który nastąpił w PRL na przełomie lat 70. i 80. Przywołane zostają wydarzenia związane z powstaniem związków zawodowych, tzw. „karnawałem Solidarności”, wprowadzeniem stanu wojennego, „odblokowywaniem” zakładów pracy strajkujących na terenie ówczesnego województwa katowickiego i oczywiście pacyfikacją Kopalni „Wujek”. Każdemu z dziewięciu zastrzelonych górników poświęcono na wystawie osobne miejsce. Wystawę przygotowało Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

– Zależało nam na tym, by zastrzeleni górnicy zostali pokazani również jako synowie, mężowie i ojcowie. Dlatego na tablicach prezentujemy fotografie z prywatnych zbiorów rodzin górników – podkreśla Robert Ciupa, dyrektor ŚCWiS.

 

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach działa od 2011 r. w jednym z budynków kopalni Wujek – miejscu pacyfikacji górników w grudniu 1981 r. Centrum prowadzi w tym historycznym miejscu ekspozycję zwaną Muzeum – Izbą Pamięci Kopalni Wujek. Wybrany na lokalizację obiekt jest nieprzypadkowy, ponieważ to prawdopodobnie z rampy tego budynku padły śmiertelne strzały w kierunku górników. Wieloletni proces ujawnił także, że kilku członków plutonu specjalnego obserwowało przebieg pacyfikacji właśnie z tego miejsca.

Wystawa dostępna dla zwiedzających od 17 do 27 kwietnia 2015 r.
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
www.muzeum.gliwice.pl

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły