Zajęcia w skansenie? To możliwe. Gmina zorganizuje lekcję dla chętnych grup

Gmina Wielowieś zaprasza do zgłaszania grup do udziału w unikalnych lekcjach muzealnych, które odbywają się w malowniczym skansenie.

Jedną z fascynujących opcji jest lekcja pt. „Pogodomy po naszemu” czyli w gwarze śląskiej. Ta interaktywna lekcja, prowadzona w stylizowanej na starą klasę szkolną sali, umożliwia uczestnikom poznanie gwarze śląskiej, odkrycie jej archaiczności i piękna, a także pogłębienie świadomości na temat języka śląskiego jako unikalnego i niepowtarzalnego dialektu. Warsztatowa forma lekcji zachęca do aktywnego uczestnictwa, pracy z tekstem i włączania się w barwność oraz bogactwo wyrazowe gwarze śląskiej. Zachęcamy zorganizowane grupy szkolne, szczególnie w ramach zajęć z języka polskiego, do skorzystania z tej wyjątkowej lekcji.

Inną niezwykłą lekcją muzealną oferowaną w skansenie gminy Wielowieś jest „Dawna Wielowieś na styku trzech religii i kultur”. Ta lekcja jest doskonałą okazją dla młodzieży, dzieci i dorosłych do zgłębienia historii gminy Wielowieś i poznania ważnych faktów dotyczących trzech grup religijnych: katolików, ewangelików i Żydów, które niegdyś zamieszkiwały te tereny. Oprócz części teoretycznej, w której uczestnicy zdobędą cenne informacje z historii Wielowsi i zapoznają się z zachowanymi mapami historycznymi, lekcja umożliwia również zwiedzenie okolicznych zabytków związanych z różnymi wyznaniami. Skansen posiada unikatowe eksponaty, takie jak meble, fotografie, narzędzia rolnicze oraz instrumenty muzyczne, które pozwalają na autentyczne zanurzenie się w codziennym życiu i tradycjach przodków. Zachęcamy do skorzystania z lekcji regionalizmu, aby odkryć bogactwo i unikalność lokalnej kultury Wielowsi.

Lekcje muzealne

„Pogodomy po naszemu” czyli  w gwarze śląskiej. 

Odbiorcy: uczniowie szkoły podstawowej  (preferowane klasy V- VIII). 
Lekcja  prowadzona w Skansenie w pomieszczeniu stylizowanym na  starą klasę  szkolną, podczas której uczestnicy będą mieli możliwość: 
– uzyskania  informacji związanych z gwarą śląską, 
– zwrócenia uwagi na archaiczność i piękno  śląskiej mowy jako tego dialektu, który  pomimo wielu zmian językowych pozostał prawie niezmieniony i trwały, 
– spojrzenia na język śląski, jako na swój rodzinny, specyficzny i niepowtarzalny,
– poznanie barwności śląskiej mowy, plastyczności i bogactwa wyrazowego.
Lekcje przeprowadzane będą  w formie warsztatów, pracy z tekstem. 
Zachęcamy do wzięcia udziału zorganizowanych grup szkolnych np. w ramach  zajęć z języka polskiego. 


 ,,Dawna Wielowieś  na styku trzech religii i kultur”.

Lekcje muzealne w skansenie podczas których młodzież, dzieci  i dorośli  poznają ważniejsze fakty historyczne dotyczące trzech grup religijnych (katolików, ewangelików 
i Żydów) zamieszkujących niegdyś Wielowieś. 
Będzie również możliwość poznania okolicznych zabytków związanych z gminami wyznaniowymi. 
Zajęcia   obejmować  będą część teoretyczną, podczas której uczestnicy dowiedzą się  wielu ciekawych informacji z historii Wielowsi, a także zaznajomią się  z zachowanymi mapami historycznymi Wielowsi i najbliższych okolic (posiadamy zachowany oryginał mapy datowanej prawdopodobnie na na rok 1778, oraz inny datowany na rok 1882). 
Ponadto można obejrzeć stare fotografie z Wielowsi i wiele innych historycznych pamiątek związanych z miejscowością . 


Lekcje regionalizmu

 ,,Praca, codzienne życie, tradycje i obrzędy naszych przodków”.

Zapraszamy w podróż do źródeł tradycji naszej małej lokalnej ojczyzny – Wielowsi.
Dzięki lekcji regionalizmu możemy poznać codzienne życie, lokalne tradycyjne i zwyczaje, a także obrzędy, prace polowe, gospodarskie i rzemieślnicze, które były wykonywane przez naszych przodków.
Ponadto, możemy zwiedzić Skansen i zobaczyć jak wyglądały wnętrza ich domów, między innymi kuchni i sypialni. 
Posiadamy zachowane oryginalne meble, zabawki, codzienne sprzęty użytkowe, akcesoria domowe czy instrumenty muzyczne. Warto zobaczyć również klasę szkolną 
z ławkami, biurkiem, tablicą, książkami i innymi pomocami naukowymi. 
W głównej sali Skansenu, gdzie znajduje się ekspozycja narzędzi rolniczych, gospodarskich i rzemieślniczych jest  wiele eksponatów związanych z codziennym życiem lokalnej społeczności, profesjami m. in.  stół stolarski, szewski, a także fotografie, monety 
i narzędzia. 
Na ścianach podziwiać można obrazy stanowiące niegdyś wystrój dawnych,  śląskich domów, mapy i stare plany gminy. 

W celu umówienia terminu zajęć prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny 
pod nr telefonu 517 889 558, bądź o kontakt mailowy: gbp@biblioteka.wielowies.pl

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły