Kawa kusi nas nie tylko doskonałym smakiem i cudownym aromatem. Sięgamy po nią również ze względu na szybki efekt pobudzenia. Dlatego właśnie wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez małej czarnej. To działanie kawa zawdzięcza zawartej w niej substancji, kofeinie.
Należy jednak uważać z jej ilością, ponieważ nadmiar kofeiny jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Dlatego w ciągu dnia możemy wypić jedynie określoną ilość tego napoju. Dowiedz się, jaka jest zawartość kofeiny w kawie i jaki jest dzienny limit jej spożycia!
Ile kofeiny ma kawa? Zależy od jej rodzaju!
Zawartość kofeiny w kawie zależna jest od wielu czynników. Na początek warto wziąć pod uwagę jej gatunek. W Arabice znajdziemy jej od 1 do ok. 1,7%, natomiast w mniej szlachetnej odmianie, Robuście, zawartość wynosi od 1,8 do aż 4%. Należy też zwrócić uwagę na kolor ziaren.
Te ciemniejsze były dłużej palone, przez co utraciły część tej pobudzającej substancji. Innym, niezwykle ważnym czynnikiem, wpływającym na zawartość kofeiny w kawie, jest też rodzaj przygotowanego napoju:
- kawa rozpuszczalna – szczególnie popularna w polskich domach. Podczas procesu suszenia traci ona część kofeiny, dlatego w tej zrobionej z dwóch łyżeczek znajdziemy od 50 do 80mg tej substancji,
- espresso zaparzone w ekspresie ciśnieniowym – a więc mocna i pobudzająca kawa. W zaledwie jednej, niewielkiej filiżance znajduje się aż 65mg kofeiny,
- kawa parzona – sporządzana ze zmielonych ziaren zalanych wrzątkiem. W jednej szklance obecne jest od 70 do 140mg kofeiny, w zależności od proporcji wody i kawy.
W przypadku innych typów, jak np. cappuccino, należy pamiętać, że najczęściej są one przygotowywane na bazie espresso. Dlatego zawartość kofeiny w kawie z mlekiem będzie taka sama, co w tym klasycznym, włoskim napoju. Co ciekawe, tzw. kawa bezkofeinowa wcale nie jest całkowicie oczyszczona z tej substancji. W jednej filiżance obecne jest jej bowiem od 1 do nawet 7mg.
Kofeina w kawie – jaki ma wpływ na nasz organizm
Jedni z nas z powyższych danych skorzystają w celu ograniczenia kofeiny, inni spróbują kawy z jej największą zawartością. Nic dziwnego, w końcu kofeina może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na nasze ciało. Do jej zalet należą:
- efekt pobudzenia – nawet po małej ilości snu mocna kawa może postawić nas na nogi,
- poprawa skupienia – jeśli mamy do wykonania zadanie wymagające wytężonego wysiłku umysłowego, kofeina może stać się naszym sprzymierzeńcem,
- usprawnia pracę układu pokarmowego oraz przyspiesza spalanie tłuszczu – może być zatem korzystna dla osób, które chcą wypracować zgrabną sylwetkę.
Niestety, substancja ta ma również pewne wady. Należą do nich:
- rozdrażnienie – aby doświadczyć tego ubocznego skutku picia kawy, niektórym może wystarczyć nawet niewielka ilość. Najlepiej obserwować reakcje swojego organizmu i w razie konieczności po prostu zrezygnować z tego napoju,
- niepokój i lęk – wszystko ze względu na przyspieszenia bicia serca. Dzieje się to szczególnie po spożyciu zbyt dużej ilości tej substancji, dlatego jeśli lubimy pić ten napój i czasem trudno nam odmówić sobie kolejnej filiżanki, warto zwrócić uwagę na zawartość kofeiny w kawie, którą wybieramy,
- zwężenie naczyń krwionośnych – to zjawisko najbardziej zagraża osobom cierpiącym na nadciśnienie, dlatego powinny one ograniczać dzienne spożycie kawy.
Maksymalna dawka kofeiny, czyli kiedy powiedzieć “stop”
Maksymalna ilość kofeiny, jaką możemy spożyć w ciągu dnia, zależeć będzie od naszej wrażliwości na tę substancję oraz masy ciała. Najczęściej waha się ona od 200 do nawet 600mg na dobę. Za bezpieczną dawkę uznaje się zwykle ok. 6mg na kg masy ciała. Zawsze jednak należy zachować ostrożność. Najlepiej poprzestać na ok. 2 kawach dziennie, ponieważ przyjęcie zbyt dużej ilości kofeiny może być groźne dla zdrowia.
Zazwyczaj wiąże się ono z nadmiernym pobudzeniem psychoruchowym przy jednoczesnym spadku nastroju, jednak konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze. Nadmiar tej substancji niekiedy zagraża bowiem wątrobie i układowi pokarmowemu, a znaczne przekroczenie bezpiecznej dawki czasem kończy się nawet drgawkami i problemami ze strony układu oddechowego.
Kawa może być prawdziwą przyjemnością, a przy tym pobudzić nas po nieprzespanej nocy i przygotować na dzień pełen wyzwań. Należy jednak zachować umiar i zwracać uwagę na zawartość kofeiny w kawie, ponieważ jej przedawkowanie może mieć dla nas bardzo groźne konsekwencje.