Cechy przywódcze, umiejętność pozyskiwania środków unijnych i ściągania inwestorów, troskę o miejskie fundusze, a także stan kultury, oświaty, zdrowia, komunikacji – te kryteria brała pod uwagę, oceniając włodarzy, kapituła dorocznego konkursu.
Redakcja „Newsweeka” kolejny rok z rzędu przygotowała ranking prezydentów miast. Tych najlepszych jury wybrało spośród nominowanych, których wskazali sami prezydenci miast, oddając głos na tego, kto ich zdaniem najlepiej rządzi miastem.
Ranking prezydentów miast 2015
Bezkonkurencyjnym numerem jeden w tegorocznym rankingu jest prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Doceniono jego konsekwencję i determinację w zarzadzaniu miastem. A rządzi stolicą Podkarpacia od 2002 r. W tym czasie budżet Rzeszowa zwiększył się czterokrotnie. Jak sam Ferenc podkreśla, nie lubi pustego gadania, ważni są mieszkańcy i przedsiębiorcy, a nie urzędnicy. Mimo swojego wieku, ma 75 lat, może być wzorem pracowitości i zaangażowania. Choć jak przyznają jego współpracownicy – nie lubi sprzeciwu, nie słucha krytyki. Na pierwsze miejsce w tym roku awansował z siódmego.
Najdłużej urzędującemu prezydentowi w Polsce- Zygmuntowi Frankiewiczowi z Gliwic w tym roku przypadło w rankingu ”Newsweeka” drugie miejsce. Zna polski samorząd od podszewki, od 25 lat jest z nim związany. W wyborach 1990 r. wszedł w skład pierwszej demokratycznej Rady Miejskiej Gliwic. Od lutego 1993 r. był jej przewodniczącym. We wrześniu 1993 r. został wybrany prezydentem Gliwic i urząd ten sprawuje do dziś. Znany jest z bezkompromisowych wypowiedzi, twierdzi, że nie można uginać się pod presją wymuszeń i szantażu.
Podkreśla, że dla niego najważniejszy jest rachunek ekonomiczny i rozwój gospodarczy miasta. Gliwice przyciągają firmy, nie tylko krzyżującym się autostradom A1 i A4, ale też współpracą samorządu z biznesem.
Na trzecim miejscu uplasował się( podobnie jak przed rokiem) Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Ubiegłoroczne wybory na prezydenta miasta wygrał po raz drugi. Mówi, że najważniejsza w jego pracy jest wiarygodność wobec ludzi i lojalność wobec miasta. Tego samego oczekuje od radnych.
Sympatycy prezydenta podkreślają, ze za jego rządów wreszcie coś się w mieście „ruszyło”. Lubin postrzegany jest jako jednej z największy ośrodków akademickich w Polsce. Za zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego otrzymał z rąk prezydenta Komorowskiego Order Odrodzenia Polski.
Kolejne miejsca w rankingu zajęli:
4 – Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha,
5 , 6 (ex aequo) – Jacek Karnowski – prezydent Sopotu i Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni,
7 – Wadmim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli,
8 – Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa,
9 – Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku,
10 – Robert Biedroń, prezydent Słupska,
11 – Andrzej Dziuba, prezydent Tychów,
12 – Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy,
13 – Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej,
14 – Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku,
15 – Piotr Przytocki, prezydent Krosna.
źródło: portalsamorzadowy.pl