SixSilver Jubiler Gliwice

W przyszłym roku jednostki samorządu terytorialnego będą musiały płacić za prąd o co najmniej kilkadziesiąt procent więcej. Tak drastyczną podwyżkę zastosowały w skali całego kraju wszystkie państwowe spółki energetyczne.

Mieszkańców czeka w konsekwencji skokowy wzrost kosztów życia, szczególnie dotkliwy, gdyż podwyżki cen prądu dotkną również małe i średnie firmy. Koszt energii elektrycznej wpisany jest przecież w każdą usługę i produkt – na przykład w cenę bochenka chleba.

FORUM

W ostatnim czasie lokalne samorządy z przerażeniem przeglądały oferty dostawców prądu i organizowały przetargi na dostawę energii elektrycznej. Z wyliczeń wynikło bowiem, że w przyszłym roku dużo więcej zapłaci każda gmina i miasto.

Średnio 60-procentową podwyżkę cen prądu zastosowały wszędzie wszystkie energetyczne spółki Skarbu Państwa, co można traktować jako realizację polityki rządu.

W przypadku Miasta Gliwice, które zdecydowało się już na wspólny zakup energii elektrycznej w ramach grupy zakupowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, koszt dostaw prądu w 2019 roku będzie o ok. 67% wyższy w stosunku do roku bieżącego.

Nikt nie był przygotowany na tak drastyczne podwyżki. Obecnie samorządy głośno protestują w imieniu mieszkańców, którzy bardzo szybko odczują podniesienie cen.

Miasto Gliwice będzie musiało kupować za dużo większe pieniądze energię elektryczną, która jest potrzebna do oświetlenia, funkcjonowania firm komunalnych, Urzędu Miejskiego, szpitala, szkół czy przedszkoli.

 

24 KOMENTARZE

 1. Kiedyś zmieniłam piec węglowy na elektryczny, właśnie przymierzam się do wstawienia ponownie węglowego…. Chory kraj….

 2. QWERTY, jasny gwint!!!! Płacić o 67% więcej za epokę średniowiecza z elektrowniami na węgiel!!!! Dokładać ciągle do “starych butów” czy “starego samochodu”!!! Zamknąć, qwerty, te kopalnie, te dziadostwo!!! Ile można do nich dokładać i dokładać, blokując odnawialne źródła energii, energię zieloną czy nawet jądrową, oddychając pyłami i ciężkimi metalami—– prawie 30 lat jak komuna się skończyła!!!!

 3. https://wysokienapiecie.pl/wp-content/uploads/2018/11/wzrost_cen_energii_elektrycznej_10_2018.png

  1) Unia Europejska w 2003r wprowadziła HANDEL EMISJAMI CO2 (dyrektywa 2003/87/WE) – w trosce o ekologie, aby produkcja energii której skutkiem ubocznym jest CO2 była nieopłacalna i wszyscy przeszli na energię odnawialną.

  2) Żeby przejście nie było szokowe każdy kraj Unijny dostał DARMOWE pakiety emisyjne, i tak Polska, na mocy decyzji 2009/406/WE, w ostatnich latach mogła ZA DARMO wyemitować:
  rok – całość (w tym w ramach tzw derogacji)
  2013 – 128,62 (81,00) mln ton CO2
  2014 – 114,50 (69,43)
  2015 – 100,43 (57,86)
  2016 – 86,43 (46,28)
  2017 – 72,50 (34,71)
  2018 – 58,62 (23,14)
  2019 – 44,82 (11,57)
  2020 – 31,07 (0,00 – w 2020 wszystkie kraje UE mają otrzymać 0)

  3) Jeżeli kraj emituje więcej to musi “dokupić” prawo do dodatkowej emisji od tych co mają nadwyżki.

  4) Jak się domyślacie, większość krajów ma z tym problem, na czele z ( o ironio 😉 ) eko-Niemcami, a ceny emisji C02 lecą w górę bo jest po prostu ich coraz mniej na rynku.

  5) Więcej trzeba zapłacić za emisję C02 = większe koszta produkcji prądu = większe ceny prądu

 4. Przyklad tego jak najlepiej wyciagac od ludzi pieniadze a najlatwiej zarabiac wlasnie na tym co kazdemu jest najbardziej niezbedne do zycia (zywnosc, woda, prad, gaz paliwo itd.).Szary czlowiek w tym chorym kraju jest tylko od tego by go coraz bardziej doic a my w XXI w. zaczniemy sie cofac w rozwoju bo taniej wyjdzie siedziec przy swieczkach niz przy zarowce…

 5. No to wywalam ogrzewanie na prąd, stawiam sobie piec i palę byle czym. Taniej mnie wyjdzie mandat zapłacić niż rachunki za ogrzewanie prądem…. To jest taka nowoczesna zachęta do zmiany ogrzewania bo smog Itd., prawda?

 6. Przecież o wysokości podwyżek decyduje URE,nie musi wyrażać na tak drastycznie podwyżki zgody,no chyba, że zrobi to ma żądanie polityków.

 7. A może ktoś pomyśli o instalacji turbin w gliwickim PECu? Z tego co mi wiadomo jest to spółka samorządowa, więc zarząd nad nią sprawuje miasto. Przy tej mocy cieplnej brak produkcji energii elektrycznej to czyste marnotrawstwo paliwa. Przebudwa ciepłowni na elektrociepłownię, wykorzystującą przecież węgiel z gliwickiej kopalni, może przynieść miastu ogromne oszczędności a także spełnić warunek dla wsparcia wysokosprawnej kogeneracji.

 8. Co z tego ze są droższe w zakupie? Wszystkie odnawialne źródła energii są droższe w zakupie a tańsze w eksploatacji. Śmieszy mnie takie podejście, – nie kupię pompy ciepła bo kosztuje 30tysiecy, kupię kopciucha za 5tysiecy – co z tego jak ogrzewanie w pierwszej opcji wyjdzie mnie w skali sezonu grzewczego prawie 40% taniej, jednocześnie przestane truć siebie i innych. Myślenie typowego polaczka.

 9. “Stosowane jest bowiem oświetlenie ledowe, które wymaga zdecydowanie mniejszej mocy przy większym strumieniu świetlnym.” – czysta manipulacja, bo jest dużo droższe w zakupie, więc bilans nie jest już taki korzystny. Do tego jest to oświetlenie NIEZDROWE dla ludzkiego oka, która nastawione jest na pełne widmo światła….a LED męczy oczy i oślepia.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here