Podziel się!

Industriada w Gliwicach. Wystąpią Mandee i C-BooL. Sprawdź program imprezy

tekst alternatywny


Wielkie święto Szlaku Zabytków Techniki zbliża się wielkimi krokami. Maszyna do świata wielkiego przemysłu wystartuje 9 czerwca przy Radiostacji.

Na scenie wystąpią gwiazdy muzyki klubowej – Mandee, Maria Mathea i megapopularny C-BooL. Nie zabraknie też innych atrakcji – w planach jest rodzinny piknik i pasjonujące warsztaty.

Po dwóch latach miejskie obchody Industriady wracają pod Radiostację (ul. Tarnogórska 129). W tym roku hasło śląskiej imprezy  to „Industria jest kobietą”, a symbolem tej edycji będzie w Gliwicach właśnie Radiostacja – modrzewiowa wieża, najwyższa wolno stojąca drewniana konstrukcja w Europie i Pomnik Historii – to tam rozpoczęła się II wojna światowa.

Ona ma siłę!

Pod hasłem „Tak, to ona..” kryje się rodzinny piknik z mnóstwem atrakcji. W programie między innymi kreatywne zajęcia ekoplastyczne oraz pokazy i warsztaty carvingu, czyli sztuki rzeźbienia w… owocach! Industrialne kobiety nauczą się nie tylko sztuczek przydatnych w kuchni – na pikniku nie zabraknie też wielu gadżetów przydatnych w codziennym życiu. Wszyscy będą mogli poszaleć na karuzeli weneckiej i zajrzeć do oddziału Muzeum w Gliwicach, w którym będzie można zwiedzić wystawę stałą albo wziąć udział w warsztatach. Dzieci i dorośli zajrzą do maszynowni i sali nadajnika, w której sprawdzą, co słychać w radiu. W parku przy Radiostacji muzealnicy będą też prezentować doświadczenia, między innymi elektryczne i elektromagnetyczne. Rodzinny piknik zaplanowano między godz. 14.00 a 19.30, a oddział Muzeum w Gliwicach będzie czynny już od godz. 12.00.

Elektro-rytmy pod gołym niebem

Wieczorem, o godzinie 19.30, przy Radiostacji wystąpią artyści sceny elektronicznej: gliwicki didżej, producent i remikser Mandee oraz szwedzka wokalistka Maria Mathea. Gwiazdą wieczoru będzie C-BooL, pyskowicki didżej doskonale znany miłośnikom muzyki klubowej i house. Jego single są notowane na liście AirPlay – Top i regularnie grane w stacjach radiowych. C-BooL triumfował także na imprezach muzycznych, takich jak Eska Music Awards i Polsat SuperHit Festiwal.

Kierunek: przemysłowe atrakcje

Na najbardziej interesującej trasie turystyki industrialnej w Polsce znajdują się aż trzy gliwickie obiekty. Poza Radiostacją Industriada zawita także do Oddziału Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37), który mieści się w dawnej maszynowni KWK Gliwice. Na co dzień można tam obejrzeć XIX-wieczne wyroby działającej w Gleiwitz Królewskiej Odlewni Żeliwa. Podczas Industriady muzealnicy zapraszają na atrakcje pod hasłem „Kobieta jest boginią – Industria jest kobietą”. Będzie można zobaczyć żeliwne wizerunki znanych gliwiczanek, zgłębić tajniki XIX-wiecznej mody, a nawet samodzielnie wykonać bransoletkę! Oddział Odlewnictwa Artystycznego zaprasza między godz. 12.00 a 18.00.

Trzeci obiekt na industrialnym szlaku to Muzeum Techniki Sanitarnej (ul. Edisona 16), odrestaurowany budynek dawnej przepompowni ścieków, który przypomina mały dworek. W placówce można zobaczyć, jak wyglądały dawne łazienki i dowiedzieć się, czy 100 lat temu myślano już o ekologii.

Spacerem na Industriadę

8 czerwca, w przededniu Industriady, zaplanowano w Gliwicach tak zwany Rozruch Maszyn, czyli innymi słowy – before party. Pod Industriadowym sztandarem kobiecości w Gliwicach odbędzie się spacer herstoryczny. Poprowadzą go kobiety przebrane za żony znanych górnośląskich przemysłowców – opowiedzą gliwickiego historie z kobiecego punktu widzenia i z kobietami w roli głównej. Początek trasy będzie zlokalizowany na Rynku, gdzie w kamienicy pod numerem 17 mieszkał John Baildon. Dalej uczestnicy zobaczą między innymi Willę Caro i gmach sądu, w którym niegdyś mieściła się rezydencja rodu Ballestremów. Koniec spaceru planowany jest przy dawnym Kanale Kłodnickim, obok Palmiarni Miejskiej. Początek imprezy około godz. 18.00, szczegółowe informacje są dostępne w Marinie Gliwice: mejlowo (kontakt@marinagliwice.pl) i telefonicznie (608-010-383).

Koordynatorem Industriady jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Miasto Gliwice wspiera finansowo gliwicką odsłonę święta Szlaku Zabytków Techniki.

źródło: UM Gliwice
fot. Z. Daniec/UM Gliwice

Wkrótce ruszy budowa. Nowy budynek przychodni pomieści 13 nowoczesnych gabinetów

Następny artykuł »

Prowadzisz firmę? Jeśli nie uzupełnisz tych danych, wykreślą Cię z rejestru!

Skomentuj

 

Brak komentarzy

ogłoszenia

remonty

 • Przebudowa „pajączka” jeszcze w tym roku? ZDM przygotowuje przetarg na wykonawcę

  06 kwietnia 2018

  Jak przekazała nam Anna Gilner, Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, ZDM dysponuje decyzją zezwalającą na [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Remonty w 2018 roku. Zobacz, co zaplanował gliwicki Zarząd Dróg Miejskich

  14 marca 2018

  Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach opublikował listę remontów na ten rok. Poniżej wykaz zaplanowanych prac [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Dzisiaj rusza budowa ronda na skrzyżowaniu Kozielskiej i Wyczółkowskiego

  29 stycznia 2018

  U zbiegu ulic Wyczółkowskiego, Kozielskiej i Kresowej powstanie rondo. Prace właśnie ruszają. Szykuje się sporo zmian w organizacji ruchu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach piast gliwice policja Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM