SKOK

Podziel się!

Czas wakacyjnych wyjazdów. Jak bezpiecznie przetrwać podróż w pociągu?


reklamatekst alternatywny


Wraz ze zbliżającymi się wakacjami, przypominamy kilka prostych rad, które sprawią, że podróż pociągiem odbędzie się bezpiecznie

-Oczekując na peronie na przyjazd pociągu dyskretnie zwracaj uwagę, czy nie jesteś obserwowany przez podejrzane osoby.

-Nie sprawdzaj kilkukrotne zawartości bagażu na peronie i nie wyjmuj portfela – bilet trzymaj osobno, a przedmioty wartościowe uprzednio spakuj w torbę podróżną.


reklamatekst alternatywny


-Miejsca w większości pociągów dalekobieżnych (ekspresy IC, pośpieszne TLK) są zarezerwowane – kupując bilet przy kasie należy sprawdzić, który numer wagonu i miejsca widnieje na bilecie.

-Szukaj takich przedziałów, w których znajdują się podróżni w miarę budzący zaufanie – unikać ludzi hałaśliwych czy pod wpływem alkoholu.

-Portfel oraz pieniądze, rozmieszczone po kilku miejscach, trzymaj w wewnętrznych kieszeniach ubrania, które masz na sobie – nie tylko ze względu, że wewnętrzne kieszenie „nie rzucają się w oczy”, ale i dostęp do nich jest utrudniony.

-Nie trzymaj portfela w kieszeniach kurtki, którą powiesisz na wieszaku obok siedzenia – znaną złodziejską metodą jest zakrywanie kurtką tak, by zabierając swoje okrycie, spenetrować kieszenie twojego ubrania.

-Rzeczy z wartościowymi przedmiotami miej cały czas w zasięgu wzroku. Torby podróżne umieść na półkach bagażowych, najlepiej w ten sposób, by zamki znalazły się po stronie niewidocznej.

-W miarę możliwości ogranicz korzystanie w podróży z laptopa, zwłaszcza w porze nocnej – złodzieje nie muszą wiedzieć, co wartościowego posiadamy i w której torbie.

-Nigdy nie zostawiaj wartościowych urządzeń na siedzeniu czy półkach podokiennych. Nic tak nie zaprasza złodzieja jak „bezpańskie” urządzenie.

-Opuszczając na chwilę przedział, dobrze jest poprosić współpodróżnego o przypilnowanie naszego bagażu. Również współpasażer może następnie nas o to poprosić. Działa tu psychologiczna zasada wzajemności.

-Poznaj trasę przejazdu pociągu. Złodzieje najczęściej wsiadają na stacjach węzłowych, tam gdzie następuje kilkuminutowy postój (co ułatwia ich „pracę”) i opuszczają skład na nich lub na następnych przystankach.

-Unikaj przyjmowania poczęstunków od nieznanych osób, czy kupowania alkoholu. Z dostępnych Policji informacji wynika, iż wielu ze sprzedających alkohol współpracuje ze złodziejami – obserwuje podróżnych w przedziałach, przekazując następnie zdobyte informacje. W alkoholu oferowanym podróżnym mogą znajdować się środki usypiające.

W sytuacji zagrożenia skorzystaj z numeru alarmowego – 997 lub 112, przy czym – zwłaszcza podczas jazdy pociągu – możemy zostać połączeni automatycznie z najbliższą jednostką Policji, niekoniecznie znajdującą się w miejscowości, przez którą przejeżdża pociąg. Zapamiętaj jak najwięcej szczegółów (włącznie z kierunkiem jazdy pociągu, gdzie on się znajduje), by przekazać je oficerowi dyżurnemu danej jednostki.

Straż Ochrony Kolei posiada ogólnopolski numer alarmowy – (22)474-00-00.

 

 

 

Dni Pyskowic 2017 już w lipcu. Video, C-BooL, Cleo, Mrozu, Vavamuffin

Następny artykuł »

Dzień Dziecka w FORUM. Olbrzymia piaskownica pełna budowlanych pojazdów

Skomentuj

 

Brak komentarzy

ogłoszenia

tekst alternatywny

remonty

 • Zachodnia obwodnica coraz bliżej. Aż 5 oferentów chce realizować tę inwestycję

  11 maja 2018

  W ramach omawianej inwestycji przewidziano m.in. rozbudowę ul. Rybnickiej w rejonie skrzyżowania i węzła drogowego z A4 na długości [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Przebudowa „pajączka” jeszcze w tym roku? ZDM przygotowuje przetarg na wykonawcę

  06 kwietnia 2018

  Jak przekazała nam Anna Gilner, Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, ZDM dysponuje decyzją zezwalającą na [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Remonty w 2018 roku. Zobacz, co zaplanował gliwicki Zarząd Dróg Miejskich

  14 marca 2018

  Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach opublikował listę remontów na ten rok. Poniżej wykaz zaplanowanych prac [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  reklamaTa ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach piast gliwice policja Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM