Ranstad

Podziel się!

Czas wakacyjnych wyjazdów. Jak bezpiecznie przetrwać podróż w pociągu?

Wraz ze zbliżającymi się wakacjami, przypominamy kilka prostych rad, które sprawią, że podróż pociągiem odbędzie się bezpiecznie

-Oczekując na peronie na przyjazd pociągu dyskretnie zwracaj uwagę, czy nie jesteś obserwowany przez podejrzane osoby.

-Nie sprawdzaj kilkukrotne zawartości bagażu na peronie i nie wyjmuj portfela – bilet trzymaj osobno, a przedmioty wartościowe uprzednio spakuj w torbę podróżną.

-Miejsca w większości pociągów dalekobieżnych (ekspresy IC, pośpieszne TLK) są zarezerwowane – kupując bilet przy kasie należy sprawdzić, który numer wagonu i miejsca widnieje na bilecie.

-Szukaj takich przedziałów, w których znajdują się podróżni w miarę budzący zaufanie – unikać ludzi hałaśliwych czy pod wpływem alkoholu.

-Portfel oraz pieniądze, rozmieszczone po kilku miejscach, trzymaj w wewnętrznych kieszeniach ubrania, które masz na sobie – nie tylko ze względu, że wewnętrzne kieszenie „nie rzucają się w oczy”, ale i dostęp do nich jest utrudniony.

-Nie trzymaj portfela w kieszeniach kurtki, którą powiesisz na wieszaku obok siedzenia – znaną złodziejską metodą jest zakrywanie kurtką tak, by zabierając swoje okrycie, spenetrować kieszenie twojego ubrania.

-Rzeczy z wartościowymi przedmiotami miej cały czas w zasięgu wzroku. Torby podróżne umieść na półkach bagażowych, najlepiej w ten sposób, by zamki znalazły się po stronie niewidocznej.

-W miarę możliwości ogranicz korzystanie w podróży z laptopa, zwłaszcza w porze nocnej – złodzieje nie muszą wiedzieć, co wartościowego posiadamy i w której torbie.

-Nigdy nie zostawiaj wartościowych urządzeń na siedzeniu czy półkach podokiennych. Nic tak nie zaprasza złodzieja jak „bezpańskie” urządzenie.

-Opuszczając na chwilę przedział, dobrze jest poprosić współpodróżnego o przypilnowanie naszego bagażu. Również współpasażer może następnie nas o to poprosić. Działa tu psychologiczna zasada wzajemności.

-Poznaj trasę przejazdu pociągu. Złodzieje najczęściej wsiadają na stacjach węzłowych, tam gdzie następuje kilkuminutowy postój (co ułatwia ich „pracę”) i opuszczają skład na nich lub na następnych przystankach.

-Unikaj przyjmowania poczęstunków od nieznanych osób, czy kupowania alkoholu. Z dostępnych Policji informacji wynika, iż wielu ze sprzedających alkohol współpracuje ze złodziejami – obserwuje podróżnych w przedziałach, przekazując następnie zdobyte informacje. W alkoholu oferowanym podróżnym mogą znajdować się środki usypiające.

W sytuacji zagrożenia skorzystaj z numeru alarmowego – 997 lub 112, przy czym – zwłaszcza podczas jazdy pociągu – możemy zostać połączeni automatycznie z najbliższą jednostką Policji, niekoniecznie znajdującą się w miejscowości, przez którą przejeżdża pociąg. Zapamiętaj jak najwięcej szczegółów (włącznie z kierunkiem jazdy pociągu, gdzie on się znajduje), by przekazać je oficerowi dyżurnemu danej jednostki.

Straż Ochrony Kolei posiada ogólnopolski numer alarmowy – (22)474-00-00.

 

 

 


POMÓŻ PISARCE Z GLIWIC


Dni Pyskowic 2017 już w lipcu. Video, C-BooL, Cleo, Mrozu, Vavamuffin

Następny artykuł »

Dzień Dziecka w FORUM. Olbrzymia piaskownica pełna budowlanych pojazdów

Skomentuj

 

Brak komentarzy

pogoda

POGODA

reklama
tekst alternatywny


remonty

 • [VIDEO] Dzisiaj rusza budowa ronda na skrzyżowaniu Kozielskiej i Wyczółkowskiego

  29 stycznia 2018

  U zbiegu ulic Wyczółkowskiego, Kozielskiej i Kresowej powstanie rondo. Prace właśnie ruszają. Szykuje się sporo zmian w organizacji ruchu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Wymienią nawierzchnię, przebudują skrzyżowanie. Remont Jagiellońskiej

  12 stycznia 2018

  Mimo że tramwaje nie jeżdżą po Gliwicach już od blisko 9 lat, w naszym mieście wciąż pozostały fragmenty nieusuniętych torowisk [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Projekt gotowy! Kompleksowy remont Jagiellońskiej ma rozpocząć się w tym roku

  08 stycznia 2018

  Demontaż nieczynnego torowiska, przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania ulic Zabrskiej, Hutniczej i Bł. Czesława czy budowa drogi rowerowej [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Wiele osób dojeżdża tą drogą na Strefę. W poniedziałek rusza przebudowa

  11 sierpnia 2017

  Jak informuje Zarząd Dróg Powiatowych Gliwice, zakres prac spowoduje konieczność całkowitego zamknięcia drogi nr [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach policja portal gliwice Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM