SKOK

Podziel się!

To pierwszy taki projekt w Polsce. Kolejne ulice w Gliwicach zyskają nowe oświetlenie


reklamatekst alternatywny


W najbliższym czasie nowoczesne światło pojawi się wzdłuż ul. Wrocławskiej, Częstochowskiej, Strzody, Wyszyńskiego i na placu Piłsudskiego, a następnie na ul. Bojkowskiej, Kopalnianej, Rybnickiej, Tarnogórskiej i Dworcowej.

Te działania to realizacja kolejnego etapu Gliwickiego Masterplanu porządkującego miejskie iluminacje.

 Masterplan zakłada uporządkowanie oświetlenia miejskiego. Na obrzeżach ma być ono jaśniejsze i wyznaczać szlaki komunikacyjne, w ścisłym centrum cieplejsze, niemal pomarańczowe. Oświetlenie na pl. Piłsudskiego i na ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, które znajduje się w pobliżu Starówki, będzie miało podobną, ciepłą barwę jak na ul. Zwycięstwa. Nieco inny efekt będzie natomiast na ul. Strzody – tam światło będzie nieco bardziej chłodne, tak jak na ul. Akademickiej – wyjaśnia Kamila Ferenc z Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Po zakończeniu tego etapu rozpocznie się modernizacja oświetlenia przy ul. Bojkowskiej (na odcinku od ul. Pszczyńskiej do ul. Kopalnianej), Kopalnianej, Rybnickiej (na odcinku od ul. Nowy Świat do ul. Bardowskiego), Tarnogórskiej i Dworcowej. Cały projekt zostanie zrealizowany do 2019 r. za ponad 14 mln zł, przy ponad 4 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.


reklamatekst alternatywny


Przetargi na modernizację oświetlenia ul. Wrocławskiej, Częstochowskiej Strzody, Wyszyńskiego i placu Piłsudskiego zostały już ogłoszone. Prace rozpoczną się we wrześniu tego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinny zakończyć się w listopadzie tego roku.

Masterplan to innowacyjne przedsięwzięcie polegające na wykorzystaniu światła w przestrzeni miejskiej i pierwszy w Polsce projekt kompleksowego oświetlenia całego miasta. Jedną z zalet systemu będą mniejsze wydatki na energię i oszczędność w eksploatacji urządzeń oświetleniowych.

Przykładowo – po zainstalowaniu nowego oświetlenia na ul. Pszczyńskiej wydatki na zużycie energii elektrycznej zmalały o około 30 tys. zł rocznie. Lampy nadadzą również nowego charakteru i uroku gliwickim ulicom, ułatwią orientację i czytelność przestrzeni publicznej.

Pierwsze prace rozpoczęły się w 2013 r. kiedy zmodernizowano oświetlenie na ul. Pszczyńskiej (165 latarni).  W 2016 r. klimatyczne oświetlenie zyskała ul. Zwycięstwa (57 słupów ze 106 oprawami ze źródłami LED i 8 sodowymi oraz 46 naświetlaczy podkreślających urok okolicznych kamienic). Zgodnie z wytycznymi Masterplanu wykonano też prace na ul. Akademickiej (od ul. Wrocławskiej do ul. Marii Skłodowskiej-Curie), ul. Bolesława Krzywoustego, ul. Marii Curie-Skłodowskiej (na odcinku od Ronda Akademickiego do ul. Akademickiej), DTŚ G2 trasa główna, ul. Św. Barbary, Dolnych Wałów przy poczcie, na rondzie Pańczyka (ul. Kosów).

Ostatnio oddano do użytku mieszkańców oświetlenie ul. Akademickiej na odcinku od ul. Skłodowskiej-Curie do ul. Panewnickiej, ul. Kujawskiej, ul. Panewnickiej zapewniając nowoczesne i funkcjonalne oświetlenie wokół Hali Gliwice. Na zlecenie Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych budowane jest oświetlenie w Parku Chrobrego przylegającego do Osi Politechniki. Również tam oświetlenie jest budowane zgodnie z wytycznymi Masterplanu. W tym roku, oprócz wymiany oświetlenia na osi Politechniki realizowana jest przebudowa oświetlenia na ul. Wrocławskiej oraz na ul. Częstochowskiej (przetargi już zostały ogłoszone).

 Jesteśmy w trakcie prac związanych z wymianą oświetlenia poza centrum miasta: na ul. Poezji, ul. Kosmonautów, ul. Puszkina i ul. Kolberga. Inwestycję realizuje Wydział Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach, Zarząd Dróg Miejskich, Miejski Zarząd Usług Komunalnych oraz DTŚ SA. – tłumaczy Roksana Burzak, zastępca naczelnika Wydziału PU Urzędu Miejskiego w Gliwicach. 

źródło: UM Gliwice
fot. From the Sky Robert Neumann

FORUM wyremontuje Twoje mieszkanie za darmo. Zgłoś się do konkursu

Następny artykuł »

Uderzył głową o krawężnik, nie wiedział, gdzie jest. Policjant wymyślił, jak mu pomóc

Skomentuj

 

komentarze 53

 1. Marek
  4 stycznia 2018

  Z całego serca gratuluję włodarzom miejskim instalacji oświetlenia ulicy Poezji w Łabędach. Z 15 lamp świeci tylko 8 i to w tej części ulicy, która było częściowo oświetlona przez lampy przy lidlu oraz umieszczone na elewacji bloku. Natomiast część ulicy od drukarni do ul Ossolińskich jak była ciemna tak dalej jest. 7 lamp, które tam stoją NIE SĄ PODŁĄCZONE do instalacji elektrycznej. Stoją sobie i wyglądają. Inwestycja zrealizowana, kasa pewnie wypłacona, a że nie świecą ….. kogo to obchodzi. Prace zostały ukończone 22 grudnia. Od tego czasu cisza i spokój. Naprawdę szczerze gratuluję …..

 2. :(
  11 sierpnia 2017

  zaś szpetne oraz szkodliwe ledy

 3. autochton
  10 sierpnia 2017

  Miasto uwielbia wydawać pieniądze podatników na niczemu nie służące projekty

 4. 9 sierpnia 2017

  Stary projekt 😛

 5. 9 sierpnia 2017

  Jest fajna bo zimne światło w centrum nie jest przyjemne

 6. popo
  9 sierpnia 2017

  “Przykładowo – po zainstalowaniu nowego oświetlenia na ul. Pszczyńskiej wydatki na zużycie energii elektrycznej zmalały o około 30 tys. zł rocznie.”
  To może wypadało by dopisać: Koszt inwestycji 1,2mln zł – oszczędzając 30 tyś zł rocznie miasto wyjdzie na “zero” po 40latach…

 7. 9 sierpnia 2017

  A szkoda, ze dluga w miare nowo asfaltowana sciezka na Al. Wybrzeza WP nie ma ani jednej latarnii. I w zimie po pracy nawet z psem nie ma jak tam pojsc.

  Najpierw zamontowaliby brakujace latarnie…zamiast wymian na inne w pozostalych miejscach

 8. 9 sierpnia 2017

  Marian Makowiecki oszczędność to będzie wtedy jak nie będzie takich wydatków

 9. 9 sierpnia 2017

  To nie wydatek tylko oszczednosc

 10. 8 sierpnia 2017

  Miasto nie ma ważniejszych wydatków?

 11. 8 sierpnia 2017

  Izabela Szyszka 🙂

 12. 8 sierpnia 2017

  Przetargi na oświetlenie się urzędnikom spodobają 🙂

 13. 8 sierpnia 2017

  Dziękuję nie narzekam, mimo wszystko są ważniejsze sprawy w Gliwicach! Wiele rzeczy zostało wymienionych i niestety mało oszczędnie dla naszego wspólnego budżetu – w Gliwicach.

 14. 8 sierpnia 2017

  pewnie zaklada dlatego najpierw trzeba zaoszczedzic na pradzie zeby moc zaoszczedzone pieniadze na cos wydac

 15. 8 sierpnia 2017

  dzwonilem juz jedzie z lopata

 16. 8 sierpnia 2017

  A wiesz ze wymiana oswietlenia to OGROMNA oszczednosc i te pieniadze mozna wydac na inne potrzeby a nie “marnowac” na prad??? Pomyslec ze to kobieta powinna trzymac domowa kase…

 17. 8 sierpnia 2017

  Powiedz nam gwiazdo intelektu jak miasto zarabia na wypozyczalni rowerow czy autobusach??

 18. 8 sierpnia 2017

  Jakoś tak ciemnawo na ul. Zwycięstwa po zmianie oświetlenia

 19. 8 sierpnia 2017

  Super ale najpierw niech Pan. Prezydent oswietli WSZYSTKIE gliwickie ulice i podciagnie kanalizacje do WSZYSTKICH gliwickich domów. .. O utwardzeniu dróg już nawet nie mówię..

 20. 8 sierpnia 2017

  Nie chodzi o to, żeby się bać, bo też jestem za tym, żeby przeżyć życie na 100% , ale żeby mieć świadomość tego w jakim świecie żyjemy

 21. 8 sierpnia 2017

  Mam nadzieję że nie chodzi o doświetlanie ulic. W nocy, szczególnie w deszczu i szczególnie z ludźmi ubranymi na szaro lub czarno ciepłe światło przy pasach to tragedia. Tylko trupio blade ledy pięknie wszystko doświetlają i ludzi chociaż widać….

 22. 8 sierpnia 2017

  Mateusz super, to Pan niech się boi, a ja po prostu przeżyję życie na 100% w dowolnym miejscu na świecie, bo, czego jak czego, ale zamachu w Gliwicach się nie spodziewam:)

 23. 8 sierpnia 2017

  Skoro miasto ma pieniądze, to są pilniejsze sprawy do załatwienia, niż wymiana światła…

 24. 8 sierpnia 2017

  Jaśniejsze oświetlenie powinno być nie tylko na obrzeżach miasta ale również nad każdym przejściem dla pieszych.Powinno być nie tylko oszczędnie ale i bezpiecznie.

 25. 8 sierpnia 2017

  Wymieniać oświetlenie które działa na oświetlenie które działa? Ja wiem ze zużywa mniej prądu itd ale wydaje mi się ze są pilniejsze potrzeby, oprócz wspomnianych przeze mnie przedszkoli itd to chociażby mieszkania, przecież tyle się mówi ze cały czas mało mieszkań jest dla młodych. A oświetlenie póki działa to niech dziala będzie nadwyżka w kasie to wtedy oświetlenie się zrobi

  Edit
  Miasto szasta pieniędzmi na oświetlenie a nie potrafią zrobić 200 metrow ulicy Targowej, przy wylocie na Witkiewicza. Od ponad 30 lat jest rozje*ana, bo inaczej się tego nie da nazwac, robili tam trochę wyżej parę lat temu tbsy, asfalt, garaze, podjazdy, itd ladnie to zrobili a na 200 m już zabrakło? Zenada, no ale co tam, ważne że będzie oświetlenie nowe

  Kończąc moja wypowiedz, niech będzie nowe oświetlenie ale najpierw może bieżące problemy?

 26. 8 sierpnia 2017

  Mikołaj Mielcarz jedni potrzebują żłobków, drudzy przedszkoli, kolejni ścieżek rowerowych a oświetlenie jest dla wszystkich

 27. 8 sierpnia 2017

  Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma.

 28. 8 sierpnia 2017

  Akurat to mogą wiedzieć, ponieważ jeden z przywódców al-kaidy urodził się w gliwicach 😉 poza tym siatki terrorystyczne są porozrzucane po całym świecie jak pajęczyny… ktoś może założyć sieć internetową w każdym miejscu na ziemi i dokładnie w taki sam sposób się zrzeszają terroryści… podsumowując nigdy nie może być Pani pewna , że jest Pani bezpieczna

 29. 8 sierpnia 2017

  W Polsce włączają a w Anglii gaszą oświetlenie na ulicach…ot cyrk na kółkach…

 30. 8 sierpnia 2017

  A może się nie spierać jak zwykle o prezydenta, a merytorycznie pokazać mankamenty. Postawienie nowych latarni na Zwyciestwa spowodowało ze chodnik jest w fatalnym stanie. Naprawiono kawaleczek kolo McDonald’s po interwencji radnej,a reszta dalej jest krzywa i w wielu miejscach ruchoma. Jest to pozostałość po kopaniu rowów pod lampy. Nikt nie dopilnowal aby płytki kladzono na utwardzoną ziemię i taki efekt. Może na pozostałych ulicach wyznacza odpowiedzialna osobę za odbiór prac ziemnych. Niby drobiazg a wszyscy maja to w nosie. W Gliwicach popularne jest poprawianie

 31. 8 sierpnia 2017

  Zamknij oczy i przejdź 150m 3:)

 32. 8 sierpnia 2017

  No przecież są argumenty co Ty nie wiesz ?
  Przecież miasto zarabia na tym ze oświetla nam drogi dla bezpieczeństwa
  A no i same szwindle;)

 33. 8 sierpnia 2017

  No niestety, tak jak sądziłem – argumentów brak

 34. 8 sierpnia 2017

  Wojciech Zięba Ty…Ty…Ty Frankowiczu Ty jeden !!! ☝️

 35. 8 sierpnia 2017

  Czyli całe jakieś 150 metrow?

 36. 8 sierpnia 2017

  A najciemniej pewnie pod latarnią?
  Zaleta: przynajmniej lichwiarskich “zachęt” do brania “chwilówek” na żydowski procent -obsrywających w centrum każdy słup, latarnię, czy rynnę – nie będzie widać.

  Ta tolerancja włodarzy miasta wobec tego zasrywania przestrzeni publicznej reklamami zaiste zastanawia…

 37. 8 sierpnia 2017

  Jak ktoś pisze, że miasto zarabia na latarniach, czy rowerach miejskich, jako kontrargument pisze “brawo!! Elektorat Franka”, to chyba naprawdę dyskusja nie ma sensu.

 38. 8 sierpnia 2017

  Jolanta Dominika Nowak no i jakoś od lat nie udało się go odwołać ze stanowiska prezydenta

 39. 8 sierpnia 2017

  Nie mówię że się nie podoba ale są rzeczy ważniejsze niż zmiana oświetlenia które spełnia swoje zadanie

 40. 8 sierpnia 2017

  na pewno wiedzą gdzie są Gliwice 🙂

 41. 8 sierpnia 2017

  super

 42. 8 sierpnia 2017

  Towarzystwo wzajemnej adoracji…brawo!! Elektorat Franka

 43. 8 sierpnia 2017

  Wprost idealna informacja dla terrorystów, gdzie pierdyknąć bombkie 😀

 44. 8 sierpnia 2017

  Dokładnie Pani Jolanta Neumann – siać teorie spiskowe łatwo, wszyscy dookoła okradają biednego obywatela, wszyscy wszystko robią po znajomości… “”Normalnie nienormalne”” państwo. Ale gdy trzeba wskazać kto dokładnie, jaki paragraf naruszył – oj… ja tylko tak mówiłem. A za “takie mówienie” o kimś źle bez argumentów chyba też można odpowiadać? Zniesławienie, czy jak… Łatwo krytykować, trudno uzasadniać

 45. 8 sierpnia 2017

  Proponuję od razu zgłosić to do prokuratury. Jeżeli jest Pani w posiadaniu wiedzy o szwindlu albo go podejrzewa ma Pani obowiązek zgłosić to do prokuratury. Proszę to zrobić, bo inaczej Pani bedzie oskarzona o zaniechanie.

 46. 8 sierpnia 2017

  Jolanta Dominika Nowak Powiedz mi jak na nowym oświetleniu zarobi miasto? 😀 Bo trochę mnie fascynuje Twój tok rozumowania

 47. 8 sierpnia 2017

  przecież w tym mieście robi się tylko takie inwestycja na których zarabia miasto: sygnalizacja świetlna wypożyczalnia rowerów autobusy zamiast tramwajów…można by długo wymieniać..JEDEN WIELKI SZWINDEL

 48. 8 sierpnia 2017

  Jadąc DTŚ od razu wiadomo że wjeżdża się do Gliwic jest super oświetlenie 🙂

 49. 8 sierpnia 2017

  Może idź i zrób gratis wtedy nie będziesz miała powodów do narzekania.

 50. 8 sierpnia 2017

  nie podoba ci się? wyprowadź się do Zabrza tam wszystko jest “pięknie”

 51. 8 sierpnia 2017

  niech Zaczna Od ul. Oskara Kolberga na wyskosoci Biedronik Do ul.Seweryna Udzieli 3:) centrum miasta a ciemno jak w d…e 3:)

 52. 8 sierpnia 2017

  czyli znowu ktos na tym dobrze zarobi ….

 53. 8 sierpnia 2017

  A czy ten masterplan zakłada budowe nowych i modernizacje starych żłobków i przedszkoli?
  Bo w tym jest problem a nie w oswietleniu.
  14 baniek w piach, podobnie jak kasa za podium

ogłoszenia

tekst alternatywny

remonty

 • Zachodnia obwodnica coraz bliżej. Aż 5 oferentów chce realizować tę inwestycję

  11 maja 2018

  W ramach omawianej inwestycji przewidziano m.in. rozbudowę ul. Rybnickiej w rejonie skrzyżowania i węzła drogowego z A4 na długości [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Przebudowa „pajączka” jeszcze w tym roku? ZDM przygotowuje przetarg na wykonawcę

  06 kwietnia 2018

  Jak przekazała nam Anna Gilner, Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, ZDM dysponuje decyzją zezwalającą na [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Remonty w 2018 roku. Zobacz, co zaplanował gliwicki Zarząd Dróg Miejskich

  14 marca 2018

  Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach opublikował listę remontów na ten rok. Poniżej wykaz zaplanowanych prac [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  reklamaTa ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach piast gliwice policja Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM