SKOK

Podziel się!

Oddychamy najgorszym powietrzem w Europie! Jak możemy walczyć ze smogiem?


reklamatekst alternatywny


Smog każdego roku przyczynia się do śmierci setek tysięcy ludzi w Europie. Niestety, Polska znajduje się w niechlubnej czołówce państw, gdzie jego poziom jest notorycznie przekraczany. Nie pomaga nawet zaostrzanie norm jakości paliwa, dlatego premier Morawiecki powołuje nowego ministra ds. walki ze smogiem. To pierwszy krok do poprawy stanu powietrza?

 

Palisz w piecu niskiej jakości węglem?
Zobacz, do czego się przyczyniasz

Problem smogu nagłaśniany jest już od kilku lat, nadal jednak nie przekłada się to na realne zmiany. Skutki są poważne. Najbardziej odczuwają je dzieci, kobiety w ciąży i seniorzy. Szacuje się, że rocznie z powodu smogu umiera nawet 50 tys. Polaków. Wszystko przez to, że wdychamy powietrze, które nam szkodzi. Znajdują się w nim bowiem pyły zawieszone, ołów oraz benzen.

Skąd to wszystko się bierze? Szara chmura zanieczyszczeń unosi się zwłaszcza w dni bezwietrzne, kiedy dochodzi do koncentracji szkodliwych substancji pochodzących ze spalin samochodowych oraz kotłów i pieców. Sytuację pogarsza fakt, że wiele urządzeń w których dochodzi do spalania złej jakości węgla, nie spełnia żadnych norm emisji spalania. To właśnie gospodarstwa domowe są głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce. Odpowiadają aż za 85% niskiej emisji. Mimo działań uświadamiających społeczeństwo i kar finansowych nadal mnóstwo osób łamie prawo i do palenia w piecu używa tworzyw sztucznych.

Powietrze w Polsce najgorsze w Europie

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stężenie pyłów zawieszonych nie powinno przekraczać 10 mikrogramów na metr sześcienny (normy te dotyczą drobnych pyłów o średnicy 2,5 mikrometra, w skrócie PM2,5). Tymczasem w Polsce średni poziom zanieczyszczeń wynosi 27 μg/m3. Plasuje to nas w czołówce pod tym względem, gorzej wypada jedynie Bułgaria. Co więcej, w niektórych miastach w Polsce stężenie PM2,5 przekracza nawet 40 μg/m3.

Dzieje się tak przede wszystkim w województwie małopolskim i śląskim. Podobnie wygląda kwestia przekroczenia norm PM10, czyli pyłów o nieco większej średnicy, które przenikają do górnych dróg oddechowych i płuc. O ile styczniowe prognozy dają jakąś nadzieję, to grudniowe analizy jasno pokazują, że problem dotyczy całego kraju. W połowie grudnia smog w stolicy był tak gęsty, że przesłonił widok na Pałac Kultury.

Zmiany w polskim prawie

W zeszłym miesiącu premier Morawiecki ogłosił powołanie ministra do walki ze smogiem. Stanowisko to miałby objąć Piotr Woźny, który już wcześniej zajmował się tą problematyką. Jakich zmian możemy się jeszcze spodziewać? Nowe regulacje prawne będą dotyczyć paliw stałych, które są spalane w gospodarstwach domowych. Zakazem sprzedaży zostaną objęte mieszanki paliw zawierające mniej niż 85% węgla kamiennego. Ponadto, wprowadzone zostaną świadectwa jakości paliw, dzięki czemu każdy konsument będzie mógł uzyskać więcej, rzetelnych informacji. Zmiany, o których mowa zyskają moc prawną po upływie 6 miesięcy od dnia ich ogłoszenia, o ile zostaną zatwierdzone przez rząd. Póki co musimy jednak chronić się przed smogiem na własną rękę. Co to oznacza w praktyce?

Jak zabezpieczyć się przed smogiem?

Wśród osób, które są najbardziej narażone na zanieczyszczenia powietrza, wymienia się dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, seniorów, chorujących na astmę i alergików. Nie tylko oni powinni jednak chronić się przed smogiem. W jaki sposób możemy to zrobić? W dni, kiedy poziom pyłów zawieszonych przekracza dopuszczalne normy, należy ograniczyć przebywanie na otwartej przestrzeni. Koniecznie trzeba również zrezygnować z aktywności fizycznej na zewnątrz- to apel zwłaszcza do biegaczy i kolarzy. Jeśli mimo warunków nie chcą rezygnować z uprawiania sportu, powinni wyposażyć się w specjalne maski. Dobrym wyborem będą m.in. maski antysmogowe DragonMask. Osoby chore i o słabym stanie zdrowia powinny zaopatrzyć się w odpowiednie medykamenty. Warto także obserwować aktualne pomiary dla wybranego regionu.

Gliwice znajdują się w strefie, gdzie bardzo często przekraczane są normy pyłu zawieszonego (zarówno PM2,5, jak i PM10). Sytuacja z dnia na dzień może ulec radykalnej zmianie, dlatego nawet gdy aktualne dane nie wykazują zagrożenia, warto zadbać o swoje zdrowie i się odpowiednio przygotować. Problem smogu w Polsce jest poważny, podobnie jak konsekwencje oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Nie możemy zatem pozostać wobec niego obojętnymi.

Zdemolowane mieszkanie po sylwestrze. Domówka wymknęła się spod kontroli

Następny artykuł »

Pojedynek z MKS Dąbrowa Górnicza. GTK po raz pierwszy wygrawa na własnym parkiecie!

Skomentuj

 

komentarze 64

 1. Jan
  9 stycznia 2018

  w latach 1960-1980 zanieczyszczenia były kilkakrotnie większe teraz panika

 2. 9 stycznia 2018

  Obnizyc ceny gazu, pradu, vat, ptu…etc

 3. 9 stycznia 2018

  Jakieś fake konto do trollowania a Wy to łykacie.

 4. 9 stycznia 2018

  Skąd serdecznie Was pozdrawiamy 🙂

 5. 8 stycznia 2018

  wszystkiemu winien węgiel spalany w piecach a co z samochodami odnosi się wrazenie że Gliwice są rozjezdzone przez samochody przeciez opalanie węglem było od zawsze

 6. 8 stycznia 2018

  Dokladnie, to jak akcja z reklamowkami jak to one szkodza srowisku. Ale opakowania plastikowe bez zmian staja sie coraz wieksze, jedno durne ciastko opakowane w tone plastiku, chleb w worku plastikowym krojony = nieszkodliwy plastik, jogurt w plastiku = nieszkodliwy plastik, mleko w plastikowej butelce = nieszkodliwy plastik, reklamowka = bardzo szkodliwy plastik.
  Producenci opakowan robia coraz mniejsze wagowo produkty a opakowanie jest takie samo. To producenci zanieczyszczaja sr0dowisko.
  Zasr…. kapsulki do ekspresu do kawy, ktore tak chetnie kupujecie to dopiero jest killer, ale jakos nikt Nescafe nie obarcza wina. Kazdy kupuje te durne ekspresy zeby na jedna kaweczke wyprodukowac ilosc plastiku wielkosci k8lku reklamowek.
  Reklamowki ludzie wykorzystywali jako worki na smieci, teraz beda musieli kupowac worki = tez plastikowe przeciez – kilka razy drozej.
  Robia was w wała a wy dalej klepiecie mantre o sordowisku. Nikomu nie zalezy na srodowisku, ale zeby od was kasy wiecej wyciagac

 7. 8 stycznia 2018

  Najlepiej palić dolarami albo euro, wtedy na pewno bedzie czysty dym…

 8. 8 stycznia 2018

  przywrócić tramwaje jako początek ekologicznej komunikacji 😉

 9. 8 stycznia 2018

  Rany, kolejny komentarz bezsensowny…

 10. 8 stycznia 2018

  Rany kolejna teoria spiskowa….

 11. 8 stycznia 2018

  Taaak był tu już taki jeden od “ludzie kiedyś żyli normalnie”… Normalnie – to ręce opadają jak się czyta takie prawdy objawione

 12. 8 stycznia 2018

  Ale jakoś na papierosy “pierwszej potrzeby” to zawsze mają

 13. 8 stycznia 2018

  Widać podstawówka cię przerosła, dzbanie 🙂

 14. 8 stycznia 2018

  teraz chca z odpadow piwnych robic nawoz dla roslin bo szybciej rosnie wszystko i bloki tym ocieplac mowili teraz jak sie kolo dupy pali to brzytwy sie chwytwaja trzeba bylo wczesniej myslec cepy

 15. 8 stycznia 2018

  Po Pierwsze drzewa to nie rozwiązanie a drugie to wszystko prowadzi do jednego że będziemy się borykać z tak zwanym ( Feinstaub)pyłu zawieszonego co Niemcy się borykają a to skutki Eco bumu

 16. 8 stycznia 2018

  To co Tychy… Autobusy na CNG…

 17. 8 stycznia 2018

  C.uja wiesz w dupie byłeś Gowno widziałeś 3:)

 18. 8 stycznia 2018

  przestać oddychać ba dumss

 19. 8 stycznia 2018

  Ja nie jestem od myślenia 😛 Tylko wrzucam informacje z neta które krążą od dawna po necie.

 20. 8 stycznia 2018

  Nie pomyślałeś o piecach dolnego spalania 😛

 21. 8 stycznia 2018

  Mariusz Schumacher, obrażasz innych wykazując się brakami wiedzy ze szkoły podstawowej…

 22. 8 stycznia 2018

  Śmiech na sali to po co wydobywa się takiej jakości węgiel i sprzedaje za takie pieniądze? ludzi będziecie osądzać o to jakie powietrze mamy? żal!!!! Kopalnia wydobywa i sprzedaje i za gowno płacimy tyle pieniędzy! okradają nas i niszczą nam zdrowie!!!! Taka prawda i wszystko w tym temacie…..

 23. 8 stycznia 2018

  wyjechac za granice :p

 24. 8 stycznia 2018

  nasiąkłem tym węglem za młodu wiec mam to gdzieś

 25. 8 stycznia 2018

  Truli się tylko nie było takiego przekazu jak dzisiaj i takiej wiedzy na ten temat

 26. 8 stycznia 2018

  im wiecej drzew balwanie tym wiecej tlenu a mniej smogu 3:)

 27. 8 stycznia 2018

  To się powtarzam i pytam – po co teraz nam była Hala ! ?Administracja podlega pod miasto .Nie jest prywatną jednostką.

 28. 8 stycznia 2018

  W takim wypadku można stosować “palenie od boku” czy jak to tam zwą.;)
  Jak już wspominałem, wystarczy chcieć a nie zapierać się na samym wstępnie. Owszem zjada troszkę czasu i jest mniej wygodne ale można. I pozwala nieco oszczędzić. 😉

 29. 8 stycznia 2018

  Dziwne że smog utrzymuje się tylko w granicach Polski, jak się popatrzy na mapy to ewidentnie widać, że smog nie ma “paszportu”. Dodatkowo, ludzie kiedyś palili większym badziewiem i nie było problemów… Czyżby znowu ktoś szukał biznesu?

 30. 8 stycznia 2018

  Każdy? Każdy kto ma inny piec niż kaflowy 😉

 31. 8 stycznia 2018

  Kiedyś średnia życia wynosiła 68 lat …

 32. 8 stycznia 2018

  Anna Dyląg oni tego nie rozumieją! Nie mam pieca i teoretycznie nie mam tego problemu ale widzę jak ludzie żyją. Czasem nie mają na podstawowe potrzeby ale jeden z drugim bedzie ich osadzal, bo tak wygodniej :/

 33. 8 stycznia 2018

  Hmmm niech pomyślę….. może dlatego, że w innych państwach jakość powietrza jest ok?
  https://memegenerator.net/img/instances/500x/27098224/genious.jpg

 34. 8 stycznia 2018

  Karrrrry! Mieszkam w bloku i chcąc miec ciepło muszw placic slono za ogrzewanie, to dlaczego mam wdychac ten syf, bo ktos nie dba i nie boi sie o zdrowie. Pali czym popadnie. A na koniec sezonu.grzewczego przychodzi spory rachunek. I kazdy musi w bloku go zaplacic, tak samo jak wy za opał. Oczywiście wiem, ze polski węgiel powinien.byc o wiew tańszy.

 35. 8 stycznia 2018

  Przecież to nie miasto podłącza, tylko administrację w których zostawiamy kasę. Administracja może co najwyżej starać się o jakąś dotację. Pomijam fakt że i tak wszystko jest na kredyt i tak naprawdę mieszkancy go splacaja swoimi opłatami czynszowymi

 36. 8 stycznia 2018

  Kiedyś to było…

 37. 8 stycznia 2018

  Normalnie w ten sam sposób co zwykle. Wsypuje węgiel, umieszczam podpałke (gazety, drewienko) i podpalam. Wszystko w temacie 😉

  Nie rozumiem trudności. Miałem kiedyś najzwyklejszy bezklasowy piec po starym właścielu domu, zanim przesiadłem się, dzięki dofinansowaniu z UE na nowoczesny piec z automatycznym podajnikiem. Da się w ten sposób palić, wymaga to odrobinę chęci i poświęcenia tych kilku chwil więcej przy dokładaniu paliwa.

  Temat jest ostatnio bardzo popularny, w sieci jest mnóstwo poradników w jaki sposób palić od góry. Wystarczy poszukac. 😉

 38. 8 stycznia 2018

  Niby racja, ale jak podpalić ten węgiel u góry? Każdy wkłada gazety, trochę drewna na dół, podpala i potem na to sypie węgiel. Tak jest bezpiecznie i łatwo. A od góry? Czym? Polejesz rozpałką i podpalisz żeby Ci w twarz buchnęło?

 39. 8 stycznia 2018

  Moze PEC poprzylacza stare dzielnice……moze?moze tylko po co….moze ogrzewanie wodorowe….moze…..tyllo po co….

 40. 8 stycznia 2018

  Naprawdę nie rozumiesz, że niektorych ludzi poprostu nie stać na dobre “paliwo”? Myslisz, że nie woleliby lepsze piece, lepszy węgiel?
  I tutaj od tego są nasze podatki czy dotacje UE.

 41. 8 stycznia 2018

  Jakby węgiel był tańszy i każdego było na Niego stać to by było inaczej a jest jak jest….

 42. 8 stycznia 2018

  Generalnie jak się czyta, to zdanie ma się inne od większości… Na szczęście.
  Rozumiem, że masz jakieś kompetencje by ocenić merytorykę raportu i dlatego określasz go mianem głupot?

 43. 8 stycznia 2018

  Kiedyś paliło tylko węglem w piecach i ludzkość nie wymarła na śląsku….

 44. 8 stycznia 2018

  Jak się czyta te głupoty to wiadomo zdanie będzie inne niż większości

 45. 8 stycznia 2018

  eeeeee… może, żeby nie truć ludzi?

 46. 8 stycznia 2018

  Ludzie ktorzy ledwo wiążą koniec z końcem nie beda palić drogim węglem. Skoro niższej jakosci jest dostepny to czemu nim nie palic?

 47. 8 stycznia 2018

  Widzial Pan Panie Makowiecki ulice Kujawska kiedys? Po co mi patrzec z lotu ptaka? 🙂

 48. 8 stycznia 2018

  ha ha ha. Dane Komisji Europejskiej, są dla was wystarczające? Czy jednak głębokie “ja myślałem” i “ponoć” pozostaną prawdą objawioną? Czasem przed użyciem klawiatury… Zresztą, nieważne
  http://www.zzit.pl/najbardziej-zanieczyszczone-powietrze-w-calej-europie/

 49. 8 stycznia 2018

  Nie trzeba było hali budować tylko porządek z tym zrobic .Jak to taki priorytet.A druga sprawa , płacimy czynsze i to nie małe , a remontów żadnych .

 50. 8 stycznia 2018

  Ja chcę też mercedesa!

 51. 8 stycznia 2018

  Widziałeś kiedyś Gliwice z lotu ptaka?

 52. 8 stycznia 2018

  A te setki milionów na zrobienie instalacji to niech wydrukują

 53. 8 stycznia 2018

  To rozdajcie ten wyzszej jakosci za darmo i nie bedziecie miec problemu…

 54. 8 stycznia 2018

  Drzewa oddychają smogiem?

 55. 8 stycznia 2018
 56. 8 stycznia 2018

  Wegiel weglem,rzez drzew,rzezia drzew..

 57. 8 stycznia 2018

  Polecam. Stosować to może każdy… nawet Ci których “nie stać na lepszy węgiel” Czysta oszczędność.

 58. 8 stycznia 2018

  Niech więcej drzew wytną

 59. 8 stycznia 2018

  Ponoć w Niemczech palą więcej węgla, ale niemieckie powietrze lepsze jak to niektórzy gadają hehe

 60. 8 stycznia 2018

  To niech miasto podłaczy wszystkich do PCa.I nie ma problemu .Tylko tak biadolić potrafią .

 61. 8 stycznia 2018

  Ha ha ha a to dobre ja myślałem że mamy jedno powietrze 🙂

 62. 8 stycznia 2018

  eeeee… może dlatego, że oddychają innym powietrzem?

 63. 8 stycznia 2018

  Jakoś tylko polska się tym przejmuje po innych krajach europejskich nie widać by szczególnie się tym przejmowali

 64. 8 stycznia 2018

  Zasadzić więcej drzew 3:)

WIZYTÓWKI

ogłoszenia

 • Do wynajęcia 2-pokojowe mieszkanie w centrum Gliwic. Świeżo po remoncie. Tanio

  12 lipca 2018

  reklama 2-pokojowe mieszkanie w centrum Gliwic. Świeżo po remoncie, w pełni umeblowane. Kontakt: 605 230 345

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Praca na terenie Gliwic i okolic. Poszukiwani pracownicy remontowo-budowlani

  31 maja 2017

  Zatrudnię pracowników remontowo - budowlanych od zaraz. Praca na terenie Gliwic i okolic. Telefon: 602-424-822 [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Do wynajęcia lokal użytkowy przy ulicy Bernardyńskiej i garaż przy ulicy Chorzowskiej

  14 listopada 2016

  reklama Zarząd Budynków Miejskich II TBS Spółka z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ulicy Warszawskiej 35 B informuje, że posiada do wynajęcia: Lokal użytkowy położony w ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • remonty

 • Dobra wiadomość dla kierowców! Rondo turbinowe przy Bojkowskiej jest już gotowe

  30 sierpnia 2018

  Rondo turbinowe przy ul. Bojkowskiej to jeden z elementów południowej obwodnicy miasta. Jego budowa zakończyła się na początku lipca, a [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Węzeł DK 88 – DTŚ – Portowa sprawia kierowcom trudności. ZDM planuje zmiany

  30 lipca 2018

  Drogowcy przeanalizują możliwość poprawy komunikacji w tych miejscach, tak aby „turbina” przy ul. Portowej i zjazdy z [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Wyciągną tory, wymienią nawierzchnię… Rusza remont Jagiellońskiej!

  27 lipca 2018

  Stan nawierzchni ul. Jagiellońskiej jest kiepski. Do tego dochodzi zmora wielu kierowców, czyli zalegające tam od niemal 9 lat torowisko [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  reklama Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice media w Gliwicach policja portal gliwice Sport w Gliwicach straż miejska UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM