18 razy na podium. Młodzi gliwiczanie jadą na Mistrzostwa Świata

UKS Kometa Gliwice w ostatnim czasie odnosi wiele sukcesów

18 miejsc na podium
W tym sezonie młodzi sportowcy zaliczyli bardzo udany debiut w konkurencji biegowej. 18 marca podczas Zdzieszowickiej Ligi Wiosennej w Biegu na Orientację na etapie “Powitanie Wiosny” aż 18 reprezentantów gliwickiego klubu stanęło na podium – 6 zawodników zajęło 1. miejsce, sześciu 2. i sześciu trzecie.

W Uczniowskim Klubie Sportowym Kometa działają w sumie 3 sekcje, jedną z nich jest właśnie orientacja sportowa (dwie pozostałe to badminton i brydż sportowy). Do dyscyplin orientacji sportowej zaliczają się biegi na orientację, narciarskie biegi na orientację oraz rowerowe jazdy na orientację.

– Orientacja sportowa polega na przebyciu trasy wyznaczonej na mapie w jak najkrótszym czasie. Od normalnych biegów różni się tym, że trasa wyznaczona jest w terenie nie taśmami a pojedynczymi punktami kontrolnymi, które wszystkie trzeba odnaleźć i zaliczyć na podstawie otrzymanej na starcie mapy. Każde zawody różnią się od siebie terenem i dystansem. – tłumaczy zawodnik UKS KOMETA, Jan Byrczek.

Zawodnik ma do dyspozycji tylko mapę i kompas – oprócz szybkości wielką rolę pełni nawigacja oraz umiejętność poruszania w bardzo trudnym terenie. – mówi Jan. Biegacze napotykają na swojej drodze różne przeszkody, gęste krzaki, głębokie jary czy kamieniste zbocza i ostańce.

Mistrzostwa Polski w… Czechach

uks-kometa-narty

W drugiej połowie lutego w miejscowości Josefův Důl w Czechach odbyły się Mistrzostwa Polski w Narciarskim Biegu na Orientację. – Tak, w Czechach Mistrzostwa Polski, u nas często ciężko o odpowiedni teren i śnieg. – wyjaśnia Jan. Tam zawodnicy z Gliwic zdobyli 9 medali, z czego aż 4 złote!
Odbyły się trzy biegi: na dystansie sprinterskim (ok. 3 km), średnim (ok. 6 km) i klasycznym (ok. 12 km).
– Na sprincie (18.02) złoto wywalczyli Kinga Pogoda i Jan Byrczek, srebro Julia Nyga i Tomasz Polewka.
– Na średnim (18.02): złoto Kinga Pogoda, srebro Jan Byrczek, brąz Ola Polewka
– Na klasycznym (19.02): złoto Kinga Pogoda, srebro Jan Byrczek.

Teren był trudny, mapy zrobione bardzo dobrze, dla Polaków zaskoczeniem było świetne przygotowanie tras i gruba pokrywa śniegowa. Często zdarzały się złamane kije, zniszczenie sprzętu spowodowane dużą intensywnością i ekstremalnością zawodów. – komentuje Jan.

O świetnej formie zawodników UKS Kometa świadczy fakt, że 5 reprezentantów klubu zakwalifikowało się na Szkolne Mistrzostwa Świata w Biegu na Orientację, które odbędą się w kwietniu w Palermo. W połowie ubiegłego roku młodzi biegacze wywalczyli kwalifikacje narodowe i od tamtego czasu systematycznie przygotowują formę sportową do najważniejszej imprezy sportowej w 2017 roku.