Dobry wzrok, lepszy start
Podczas najbliższej sesji gliwiccy radni pochylą się nad projektem w sprawie uchwalenia programu polityki zdrowotnej dotyczącego wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci w wieku 3-4 lat, które mieszkają w Gliwicach.
Oczy odgrywają u dzieci bardzo ważną rolę w poznawaniu świata. Zaburzenia wzroku mogą mieć poważne konsekwencje. Prowadzą do kłopotów w nauce, rozwoju dysleksji, zaburzeń koordynacji i trudności podczas aktywności fizycznej.
– Schorzenia narządu wzroku należą do najczęstszych zaburzeń u dzieci w wieku przedszkolnym i nie mogą pozostać niezauważone. Dzieje się tak, ponieważ dzieci rzadko się skarżą na słabsze widzenie, nie mając porównania często traktują swój sposób widzenia jako prawidłowy. Wczesna korekcja wady daje szansę na pełne wyleczenie. – wyjaśniają autorzy projektu.
„Dobry wzrok, lepszy start” to nowy program, którego wdrożenie planowane jest od 2018 roku. Okres realizacji zaplanowano na 3 lata. Projekt ten ma przede wszystkim na celu wczesne zapobieganie wadom wzroku u dzieci przedszkolnych przed rozpoczęciem nauki w szkole.
Z danych statystycznych Miasta Gliwice wynika, że łącznie do udziału w projekcie uprawnionych będzie ponad 6,5 tysiąca 3 i 4-latków mieszkających w Gliwicach.
W ramach realizowanego programu u dzieci zostaną przeprowadzone następujące badania: ocena ostrości wzroku, badanie ruchomości gałek ocznych (kontrola ustawienia oczu potwierdzająca lub wykluczająca obecność zeza) badanie dna oka oraz refrakcji, badanie widzenia przestrzennego, oceny odcinka przedniego oka
Badania będą wykonywane w gabinecie podmiotu leczniczego wyłonionego w drodze konkursu. Co ważne, żeby badanie się odbyło, konieczna będzie pisemna zgoda rodziców.
Autorem programu jest Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach. -Przedłożony program profilaktyki wad wzroku u dzieci w wieku przedszkolnym finansowany będzie z budżetu Miasta Gliwice. Natomiast leczenie i korekcja wykrytych wad u dzieci odbywać się będzie w ramach świadczeń finansowanych z NFZ- wyjaśniają autorzy projektu.
Dodajmy, że z raportu opracowanego przez Wydział Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że zaburzenia refrakcji i akomodacji oka stanowią istotny problem zdrowotny w populacji dzieci, a liczba zachorowań ma tendencję wzrostową
(wskaźnik na 10.000 ludności)