Sytuacja na rynku pracy zmienia się z roku na rok. Przez dłuższy czas bezrobocie było wysokie i ciężko było znaleźć nawet jakąkolwiek pracę. Dlatego wielu ludzi zdecydowało się na wyjazd za granicę, co negatywnie odbiło się na gospodarce naszego kraju. Nastąpił silny odpływ siły roboczej, a to do tej pory ma negatywne skutki ekonomiczne. Obecnie stopa bezrobocia zmniejsza się, ale problemem jest to, że wielu pracodawców nie może znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Co jest powodem takiego stanu rzeczy i jak zwalczać nowe problemy?
Bezrobocie w Polsce
Stopa bezrobocia w Polsce spada i obecnie – jak podaje GUS – wynosi 5,9 %. Jeszcze w 2003 roku liczba bezrobotnych wynosiła 3 miliony 340 tysięcy, a teraz 967,9 tysięcy. Jest to bardzo dobry wynik, ale czy rzeczywiście jest się z czego cieszyć? Zwiększenie liczb wakatów wiąże się ze zmianami na rynku pracy: powstaje większa konkurencja i wzrastają wymagania: w niektórych branżach pracowników, a w innych – pracodawców.
Przyczyny spadku bezrobocia w Polsce
Spadek stopy bezrobocia odnotowuje się od kilku lat. Jak potwierdzają eksperci z serwisu Aplikuj.pl, w większych miastach śląskich sytuacja na rynku pracy jest znacznie lepsza niż jeszcze kilka lat temu. Ale co faktycznie jest przyczyną spadku bezrobocia? Powodów jest wiele, wśród nich m.in. wzrost gospodarczy, sytuacja demograficzna – starzenie się społeczeństwa i niska liczba urodzeń – oraz emigracja ludności polskiej do krajów, w których mogą liczyć na wyższe zarobki. W rezultacie bezrobocie jest na niskim poziomie, ale najistotniejsze kwestie polskiego rynku nadal pozostają nierozstrzygnięte.
Praca jest, ale nie zawsze są kwalifikacje
Dla osób poszukujących pracy jest to bardzo dobra wiadomość. Będzie jej dużo, a stawka za jej wykonanie nie będzie spadać. Jednakże w kontekście długofalowym sytuacja taka może stać się wyzwaniem dla przedsiębiorców, a na całą gospodarkę wpłynąć negatywnie. Już teraz w Polsce brakuje pracowników na 120 tysięcy etatów. Właściciele firm nie mogą znaleźć osób posiadających odpowiednie kwalifikacje. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest wyjazd wykwalifikowanych pracowników za granicę. Jest to widoczne zwłaszcza w sektorze medycznym, w którym deficyt specjalistów w niektórych placówkach zdrowia jest niepokojący i może on stać się problemem dla starzejącego się społeczeństwa polskiego. Dlatego też zamiast konkurować kosztami pracy warto przestawić się na realną innowacyjność. Nie można również lekceważyć tego, że przedsiębiorcy, którzy biorą pod uwagę Polskę jako obszar swojego rozwoju, w wyjątkowo dokładny sposób dokonują analizy bezrobocia i szansy faktycznego pozyskania pracowników – jest to jeden z czynników, który świadczy o inwestycyjnej atrakcyjności danego regionu.
Kolejnym problemem są niepokojące prognozy demograficzne dla Polski. Zmniejszająca się populacja oznacza, że na rynku będzie jeszcze mniej osób chętnych do pracy i to w szczególności młodych. Dlatego coraz częściej pracodawcy zatrudniają osoby powyżej 50. roku życia i liczba pracowników tej kategorii wiekowej będzie wzrastać.
Podsumowując, niedobór wykwalifikowanych pracowników jest dla pracodawców ogromnym kłopotem i bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie ich firm. Brak siły roboczej może prowadzić do zamykania kolejnych miejsc pracy.