W piątek, 23 października w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej odbyła się debata z udziałem Janusza Steinhoffa i Jerzego Buzka. Tematem spotkania była przyszłość energetyki w Polsce. Nasza redakcja patronowała temu wydarzeniu.
Prowadzący, studenci Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej, Adam Błeszyński i Adrian Sulkowski, powitali uczestników debaty i publiczność. Następnie głos zabrał prof. dr hab. inż. Paweł Sowa, dziekan Wydziału Elektrycznego, który podkreślił – jest to dla mnie bardzo budujące, że studenci chcą wiedzieć o przyszłości energetyki.
Później przyszedł czas na wystąpienie wprowadzające byłego wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Steinhoffa. Polityk mówił o aktualnym stanie energetyki w naszym kraju. Zwrócił uwagę na to, że problemy energetyki są w polskiej gospodarce jednymi z najważniejszych do rozwiązania. Zdaniem Steinhoffa przed Polską stoi jeszcze wiele wyzwań, związanych zwłaszcza z pakietem klimatyczno-energetycznym, a także z kwestią, iż podstawowym paliwem w elektroenergetyce są węgiel kamienny i brunatny. Stan polskiej elektroenergetyki rysuje się kiepsko. – Ponad 40% polskich elektrowni ma ponad 40 lat, 15% powyżej 50 lat. Nasza elektroenergetyka, podsektor wytwarzania, zdecydowanie wyróżnia się niską sprawnością. – komentował były minister gospodarki. Steinhoff przekonywał, że w Polsce powinna powstać elektrownia atomowa i nie należy się obawiać o bezpieczeństwo.
Jerzy Buzek w swoim wystąpieniu m.in. nakreślił pokrótce historię energetyki i przypomniał o trzech istotnych źródłach energii: paliwach kopalnych, energetyce odnawialnej oraz nuklearnej. Były premier sygnalizował, że Polska jest daleko w tyle za Danią, Wielką Brytanią czy Holandią, w kwestii zużycia prądu elektrycznego na jednego mieszkańca. –Te kraje zużywają o kilkadziesiąt procent więcej prądu elektrycznego na jednego mieszkańca – oszczędzają energię – tłumaczył Jerzy Buzek. Dodał również, że Elektrotechnika i wszystkie związane z tym kierunki badawcze, mają znaczenie absolutnie podstawowe. Podczas przemówienia pojawiła się refleksja na temat tego, że nasza cywilizacja skończyłaby się błyskawicznie, gdybyśmy przestali wytwarzać prąd elektryczny.
Po Jerzym Buzku głos zabrał JM Rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik. Później przyszedł czas na debatę, w której konfrontowali się:
– ekspert ds. energetyki jądrowej, prof. Jerzy Niewodniczański, były prezes Polskiej Agencji Atomistyki, Dziekan Wydziału Fizyki i Techniki Jądrowej AGH oraz prorektor AGH,
– ekspert ds. energetyki odnawialnej, Tomasz Podgajniak, były minister środowiska, prezes firmy Enerco,
– ekspert ds. energetyki konwencjonalnej, Robert Młynarski, Główny Inżynier Wytwarzania w Elektrowni Bełchatów
Podczas spotkania poruszono istotne problemy, takie jak bezpieczeństwo energetyczne kraju a zagrożenia wynikające ze zmian klimatycznych (np. długich okresów wysokich temperatur w lecie) z uwzględnieniem dostępności surowców, konieczności utylizacji odpadów oraz wzrastaniem poziomu świadomości społecznej, koszty budowy elektrowni/instalacji oraz rozbudowy infrastruktury i ich wpływ na finalną cenę energii elektrycznej z uwzględnieniem warunków konkurencyjności polskiej elektroenergetyki, aktualne kompetencje polskiego przesyłu i potencjał dla przyszłego rozwoju polskich firm innowacyjnych z uwzględnieniem tendencji światowych.