W budynku Komendy Miejskiej w Gliwicach pojawił się nowy nabytek. W ogólnodostępnym miejscu znajduje się profesjonalny alkomat służący do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Kolejne zostaną zamontowane w Komisariacie II i III.
Dzięki zakupionym urządzeniom kierowcy, którzy będą mieli obawy co do swego stanu trzeźwości przed wyruszeniem w drogę, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat, będą mogli w szybki i prosty sposób wykonać badanie. Alkomat został umieszczony w łatwo dostępnym dla kierowców miejscu. W Komendzie Miejskiej przy ulicy Powstańców Warszawy 12 urządzenie zawisło na ścianie obok biura przepustek. Nowy zakup został sfinansowany ze Środków Urzędu Miasta.
Jak wykonać badanie?
– pobieramy słomkę z podajnika znajdującego się u dołu urządzenia,
– usuwamy z niej opakowanie ochronne i umieszczamy ją w przeznaczonym do tego otworze,
– naciskamy czerwony przycisk umieszczony z prawej strony obudowy,
– na ekranie wyświetlacza pokaże się napis: ,,Przygotowanie do pomiaru, czekaj„
– gotowość do pomiaru sygnalizuje podwójny sygnał dźwiękowy oraz komunikat: ,,Dmuchaj z równą siłą, dopóki trwa dźwięk„
– aby wykonać pomiar, wdmuchuje się powietrze miarowo i powoli w słomkę przez około 5 sekund, w czasie wdmuchiwania powietrza będzie słyszalny ciągły sygnał dźwiękowy (nie przerywaj dmuchania, dopóki słychać sygnał) oraz wyświetlać się będzie komunikat: ,, Próbkowanie„
– po zakończeniu analizy, wynik badania zostanie wyświetlony w formie komunikatu na ekranie LCD oraz za pomocą jednej z trzech kolorowych minek.
Zielona minka – poziom alkoholu nie przekracza 0,2 ‰.
Pomarańczowa – wykryto alkohol- wynik od 0,2 do 0,5 ‰.
Czerwona natomiast informuje, że w organizmie znajduje się duża ilość alkoholu- zawartość w organizmie przekracza 0,5 ‰.
Promiler działa na zasadzie czujnika elektrochemicznego. Urządzenie jest intuicyjne, przy każdym znajduje się instrukcja, pomagająca krok po kroku dokonać pomiaru. Urządzenie posiada legalizację, która odnawiana jest co pół roku.
Czas pomiaru wynosi około 20 sekund. Urządzenie wykonuje pomiar z dokładnością do 0,01 ‰, a zakres badania wynosi od 0,00 do 5,00 ‰
Policja przypomina, że stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 promila do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu przekracza 0,5 promila. Za kierowanie na ,,podwójnym gazie” grozi kara grzywny, aresztu lub ograniczenia wolności oraz obligatoryjny środek zapobiegawczy w postaci zatrzymania prawa jazdy i zakazu prowadzenia pojazdów.