Sąd Rejonowy w Gliwicach III Wydział Karny rozpoznając sprawę Szymona Chmielewskiego ustalił, że oskarżony dopuścił się czynu z art. 270 § 1 k.k.
Oskarżony podrobił podpis kupującego „Kazimierza Biernackiego” na umowie kupna sprzedaży samochodu Ford Mondeo o numerach rejestracyjnych SG5255L w celu użycia go jako autentyczny.
Sąd na podstawie zebranych dowodów uznał, że oskarżony popełnił zarzucany mu czyn. W wyniku rozpoznania sprawy, Sąd Rejonowy w Gliwicach III Wydział Karny uznał Szymona Chmielewskiego za winnego popełnienia przestępstwa i skazał na karę 100 (sto) stawek dziennych grzywny, przy ustaleniu wysokości stawki dziennych na kwotę 30 (trzydzieści) złotych. Oskarżony został skazany na podstawie art. 270 § 1 k.k. w zw. z art. 37a § 1 k.k.
Ponadto, Sąd Rejonowy w Gliwicach III Wydział Karny na podstawie art. 43b k.k. orzekł, że wyrok zostanie podany do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie treści wyroku na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach przez okres 30 dni. Zgodnie z art. 627 k.p.k., Sąd nałożył na oskarżonego koszty sądowe na rzecz Skarbu Państwa w kwocie 300 złotych oraz wydatki w kwocie 70 złotych.
Podrobienie podpisu to poważne przestępstwo karane zgodnie z polskim Kodeksem karnym. Podstępne działanie oskarżonego naruszyło zaufanie do dokumentów i umów, które mają służyć do ustalania stanu faktycznego i prawnego. Podobne czyny toczyły się w historii powszechnej od bardzo dawna. Wprowadzanie innych w błąd w celu osiągnięcia korzyści finansowej jest zawsze przestępstwem, które narusza zaufanie do społeczeństwa. Warto pamiętać, że prawo karne w Polsce jest wyjątkowo surowe dla osób dopuszczających się takich czynów i może prowadzi