W latach 2015–2017 posadzono w sumie 3 495 drzew liściastych i iglastych oraz 13 536 krzewów. W tym roku zaplanowano posadzić 1 177 okazów. Oczywiście w Gliwicach, jak w każdym mieście, są prowadzone również wycinki pielęgnacyjne, jest ich jednak znacznie mniej niż nasadzeń.

Każdego roku w Gliwicach, zarówno w centrum, jak i na obrzeżach, pojawiają się nowe drzewa. Zastępują te, które trzeba wyciąć na przykład z powodu choroby czy obumarcia oraz dodatkowo uzupełniają istniejący stan zieleni. Nasadzenia przeprowadzane będą m.in. w Łabędach, na Koperniku, Sikorniku, Obrońców Pokoju, placu Mickiewicza, w parku Chrobrego i na Nowym Świecie. Nowe drzewa pojawią się też w parku Starokozielskim, na placu Grunwaldzkim, placu Rzeźniczym, w Sośnicy, na Trynku oraz na skwerach: Dessau, Nacka i Bottrop.

W administracji MZUK znajduje się las komunalny, pięć parków oraz niemal czterysta innych lokalizacji, m.in. skwery i zieleńce. Pozostałymi terenami zielonymi zajmują się ZDM, ZBM-y, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

– Pielęgnacja terenów zielonych i utrzymanie odpowiednich proporcji między zielenią a pozostałą częścią zagospodarowania miasta to jedno ze statutowych działań MZUK – podkreśla Tadeusz Mazur, dyrektor MZUK w Gliwicach. – Zajmujemy się pielęgnacją zieleni zgodnie z przepisami ochrony przyrody. Każdego roku nasadzamy tysiące drzew, krzewów i kwiatów, dzięki czemu Gliwice uważane są za zielone miasto. MZUK wycina drzewa tylko w ostateczności. Chore drzewa poddawane są cięciom pielęgnacyjnym, które mają za zadanie zmniejszyć zagrożenie, jakie mogą stwarzać obumarłe konary, a takie działania przedłużają dalszą egzystencję drzew.

Wbrew powszechnym opiniom, drzewa nie można całkowicie wyleczyć. Można spowolnić rozwój choroby, ale w perspektywie czasu takie drzewo stwarza zagrożenie. Jedynym, niezbyt popularnym sposobem na zlikwidowanie zagrożenia jest wycięcie.

Decyzje o cięciach pielęgnacyjnych lub ewentualnej wycince podejmowane są po otrzymaniu zgłoszenia lub w wyniku bieżącej kontroli stanu fitosanitarnego danego drzewa. W latach 2015–2017 wycięto 1 062 drzewa rosnące na terenach administrowanych przez MZUK. Były to drzewa martwe, o złym stanie zdrowotnym lub silnie pochylone.

Wycinki odbywają się na podstawie decyzji Marszałka Województwa Śląskiego poprzedzonej oględzinami wskazanych drzew.

W decyzji takiej, oprócz zgody na wycinkę (lub jej braku), wskazywane są zawsze warunki dotyczące nasadzeń zastępczych, które wykonywane są tuż po wycinkach.

26 KOMENTARZE

 1. Cały lasek wycieli na Kopernika od strony torów kolejowych.Był to naturalny ekran dla osiedla.Teraz robi się wielki hałas i smród.Całe Gliwice jest wycinane z drzew,a takie idiotyczne artykuły tylko bardziej denerwują.Czas z tym skończyć.Wybory już niedługo.

 2. A gdy tak nie “nasadzać” 2 metrowe badylki na miejsce wyciętych ( z różnych powodów ) – bo tutaj bilans nie jest 1 do jednego. Drzewa w mieście nie mają łatwego życia: korzenie niszczone przez konieczne prace ziemne, do okola beton chodników i KOSTKA jezdni, woda z opadów błyskawicznie spływa do kanalizacji – Jak żyć ?
  Ludzie najbardziej żałują wyciętych aleji. To właśnie te drzewa ( na wysuniętym posterunku ) są dla nas najcenniejsze.
  Więc może z nasadzeniem mikrych sadzonek nie czekać na śmierć bądź ścięcie dorosłego drzewa, posadzić je między istniejącymi drzewami. Te drzewa rosną raczej w dużych odległościach i ze słońcem nie będzie kłopotu Za 10 – 20 lat kiedy będzie potrzeba wycięcia starych chorych drzew, tuż obok będą rosły już całkiem dorodni następcy. A te rachunki że niby wycięto 1000 a posadzono 3000.. . Autorce tych optymistycznych doniesień proponuję aby w letni skwar rozłożyła kocyk w cieniu takiej świeżo posadzonej drzewinki.

 3. Artykul mowi tylko o drzewach w getii MZUK, a zdecydowana wiekszosc drzew jest w gestii ZDM…ktory do zieleni podchodzi mocno odmiennie…

  MZUK zajmuje sie glownie parkami i skwerami…a najwiecej drzew jest wycinanych wzdluz drog…

 4. Wycinają drzewa a nasadzają w większości krzewy. Co z Ligotą Zabrską i wyciętymi drzewami np. przy ul. Błonie i Dojazdowej? Kilka razy pisałem do ZDM to odpisywali, że nie przewidują nasadzeń zastępczych (argumentem był m.in. rzekomy brak miejsc na drzewa w pasach przydrogowych -sic!). Kto poza tym kontroluje jak te nasadzenia zastępcze się przyjmują? Jak pamiętam kilka lat wstecz dużo drzewek posadzonych w Parku Chrobrego uschło. I co ? Jajco 🙁 Imho Gliwice to miasto hekatomby zieleni miejskiej.

 5. Jedyne zagrożenie dla przyrody stanowią ludzie! Przyroda, sama ze sobą, da sobie radę. Z ludźmi prawie zawsze stoi na przegranej pozycji.

 6. Na Portowej jest dużo miejsca i rosło tam dużo drzew a teraz jest …. dużo słońca bo nie ma tam ciągle ani jednego drzewa.

 7. Co z tego, że nasadzono 3500 jak większość tego co nasadzono usycha? Ktoś to w ogóle sprawdza? Obok DTŚ 30 drzew posadzonych i 100% uschło, kilometr dalej kilka sztuk i też wszystko uschnięte. Nie mówiąc już o tym, że powinno być posadzone jedno dokładnie w tym miejscu gdzie zostało ścięte.

 8. przez 10 lat przynajmniej nikt nie zajmuje sie wiekszosc ia drzew w miescie..trudno zeby byly zdrowe….moze nalezaloby zapytac kto jest odpowiedzialny za aktualny stan drzew?,.,,

 9. Pani Martyno radze poczytać o roli zieleni i drzew w srodmiejskiej zabudowie. Jak nikt nie dba o te drzewa to muszą umierać. Proszę zauważyć, że zwykle przewracaja się drzewa razem z korzeniami, które zostały skrócone podczas remontów np. chodników. O te które łamią się ze starości nikt nie kruszy kopii. Ale walczymy o nasadzenia zastępcze.

 10. Oczywiście w artykule nie ma informacji o drzewach wyciętych i posadzonych przez ZDM, a to tych drzew dotyczą wszystkie afery wycinkowe w mieście (jak szaleni wycinają drzewa przy ulicach w centrum i bynajmniej nie sadzą na ich miejsce nowych, tylko najwyżej gdzieś przy polnej drodze w Brzezince)

 11. Martyna Wojarska nikt nie pisał, żeby nie wycinać spróchniałych kikutów, które mogą się na kogoś przewrócić, tylko że informacja z artykułu jest myląca i niepełna, bo nie obejmuje danych o wycinkach drzew przy drogach w centrum miasta, które mają o wiele większe znaczenie w codziennym życiu niż drzewa na terenach zielonych (jak sama nazwa wskazuje i tak przewidzianych na zieleń).

 12. Martyna Wojarska Doświadczenie nie jest tożsame z wiedzą. Według mojej znacznie lepiej niż likwidować szpalery drzew jest dbać o istniejące nasadzenia przyuliczne, a usuwane chore egzemplarze systematycznie zastępować nowymi. Ogranicza to występowanie problemu miejskiej wyspy ciepła, zmniejsza hałas, pozwala zachować czystość elewacji kamienic i poprawia wygląd miasta. Korzystamy wszyscy.

 13. Są takie przypadki że lepiej reagować emocjonalnie. I lepiej dmuchać na zimne. Bylo wiele przypadkow przygniecenia przez drzewo. Jest Pan bardzo młodym człowiekiem i musi się Pan jeszcze dużo nauczyć.

 14. Pani emocjonalna odpowiedź pozostaje bez związku z moim wpisem, co tylko potwierdza, że wiele osób nie rozumie istoty problemu jakim jest wycinka drzew w pasach drogowych. Pozdrawiam ciepło.

 15. Jakub Kowalski pan wszędzie wypisuje te brednie. Nie rozumie Pan że chore drzewo stanowi zagrożenie. Jak się komuś coś stanie to kto będzie odpowiadał? Oczywiście zarządcy. A Pan ich wtedy pierwszy napisze ze jak można było doprowadzić do katastrofy.

 16. Niepełna jest ta informacja. Kontrowersje budzą wycinki wzdłuż ulic prowadzone przez ZDM. Nikt nie zarzuca MZUKowi ogołacania parków. W 2017 roku z pasów drogowych zniknęło 579 drzew, a zlecono nasadzenia zastępcze w liczbie 421 sztuk. I to niekoniecznie w tych samych miejscach. Drzewo przy asfaltowej nawierzchni w centrum miasta spełnia inną rolę, niż drzewo w lesie na przedmieściach. Poza tym, roślin znika znacznie więcej. Tylko w pierwszych dwóch miesiącach ubiegłego roku Prezydent Miasta wydał zgodę na usunięcie 2,67 tys. drzew. W tym okresie zlecono nasadzenia zastępcze w ilości 1,72 tys. sztuk.

 17. No i proszę bardzo -liczby mówią same za siebie. Wycięto 1000 drzew a posadzono 3500. Już teraz jestem przekonany że ci którzy biją pianę o rzekomą masową wycinkę chcą na tym zbić kapitał polityczny przed wyborami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here