Chore drzewa stwarzają zagrożenie. W dwa lata wycięto 1000, nasadzono 3500

W latach 2015–2017 posadzono w sumie 3 495 drzew liściastych i iglastych oraz 13 536 krzewów. W tym roku zaplanowano posadzić 1 177 okazów. Oczywiście w Gliwicach, jak w każdym mieście, są prowadzone również wycinki pielęgnacyjne, jest ich jednak znacznie mniej niż nasadzeń.

Każdego roku w Gliwicach, zarówno w centrum, jak i na obrzeżach, pojawiają się nowe drzewa. Zastępują te, które trzeba wyciąć na przykład z powodu choroby czy obumarcia oraz dodatkowo uzupełniają istniejący stan zieleni. Nasadzenia przeprowadzane będą m.in. w Łabędach, na Koperniku, Sikorniku, Obrońców Pokoju, placu Mickiewicza, w parku Chrobrego i na Nowym Świecie. Nowe drzewa pojawią się też w parku Starokozielskim, na placu Grunwaldzkim, placu Rzeźniczym, w Sośnicy, na Trynku oraz na skwerach: Dessau, Nacka i Bottrop.

W administracji MZUK znajduje się las komunalny, pięć parków oraz niemal czterysta innych lokalizacji, m.in. skwery i zieleńce. Pozostałymi terenami zielonymi zajmują się ZDM, ZBM-y, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

– Pielęgnacja terenów zielonych i utrzymanie odpowiednich proporcji między zielenią a pozostałą częścią zagospodarowania miasta to jedno ze statutowych działań MZUK – podkreśla Tadeusz Mazur, dyrektor MZUK w Gliwicach. – Zajmujemy się pielęgnacją zieleni zgodnie z przepisami ochrony przyrody. Każdego roku nasadzamy tysiące drzew, krzewów i kwiatów, dzięki czemu Gliwice uważane są za zielone miasto. MZUK wycina drzewa tylko w ostateczności. Chore drzewa poddawane są cięciom pielęgnacyjnym, które mają za zadanie zmniejszyć zagrożenie, jakie mogą stwarzać obumarłe konary, a takie działania przedłużają dalszą egzystencję drzew.

Wbrew powszechnym opiniom, drzewa nie można całkowicie wyleczyć. Można spowolnić rozwój choroby, ale w perspektywie czasu takie drzewo stwarza zagrożenie. Jedynym, niezbyt popularnym sposobem na zlikwidowanie zagrożenia jest wycięcie.

Decyzje o cięciach pielęgnacyjnych lub ewentualnej wycince podejmowane są po otrzymaniu zgłoszenia lub w wyniku bieżącej kontroli stanu fitosanitarnego danego drzewa. W latach 2015–2017 wycięto 1 062 drzewa rosnące na terenach administrowanych przez MZUK. Były to drzewa martwe, o złym stanie zdrowotnym lub silnie pochylone.

Wycinki odbywają się na podstawie decyzji Marszałka Województwa Śląskiego poprzedzonej oględzinami wskazanych drzew.

W decyzji takiej, oprócz zgody na wycinkę (lub jej braku), wskazywane są zawsze warunki dotyczące nasadzeń zastępczych, które wykonywane są tuż po wycinkach.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,548FaniLubię
14,739ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły