Ukąszenie, osa pszczoła inne błonkoskrzydłe. Reakcja alergiczna. Błonkoskrzydłe, inaczej osy, trzmiele i szerszenie czy pszczoły, mogą wywołać niebezpieczne reakcje alergiczne. Zostałeś ukąszony, nie wpadaj w panikę. Działaj szybko i zdecydowanie. Najważniejsze w takim przypadku jest neutralizowanie skutków działania jadu. Jeśli chodzi o pszczoły, ich żądło musi być usunięte, ponieważ pozostawione w skórze ciągle pompuje jad jeszcze przez kilkadziesiąt sekund. W przypadku pozostałych owadów postępuj według rad poniżej.
Jak się zachować po użądleniu?
– W przypadku pszczoły usuń żądło delikatnie, paznokciem lub igłą
– Na użądlone miejsce nałóż zimny okład. Można dodać do niego sodę oczyszczoną lub ocet w celu zmniejszenia bólu
– Potrzyj miejsce po ukąszeniu cebulą lub pietruszką – powinno to przynieść ulgę i zmniejszyć opuchliznę
– Po ukąszeniu połóż się na jakiś czas z uniesionymi nogami.
– Nie drap użądlonych miejsc
– W przypadku użądlenia w język należy napić się czegoś zimnego lub possać kawałek lodu
– Rozpuść w ustach łyżeczkę soli, która zneutralizuje jad i ból
Jak postępować z osobami uczulonymi?
Jeśli jesteś świadkiem użądlenia, w pierwszej kolejności zapytaj użądloną osobę, czy jest uczulona. Jeżeli tak, istnieje możliwość wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia.
Najczęstsze objawy wstrząsu anafilaktycznego:
– znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi
– duszności
– zawroty głowy
– uczucie silnego osłabienia
– kołatanie serca
– nudności i wymioty
– obrzęki ust, krtani
– znacznie większe niż zwykle obrzęki miejsc ukąszonych
– wysypka na całym ciele
Gdy stwierdzamy objawy wymienione powyżej a osoba poszkodowana nie jest świadoma czy jest uczulona, najlepiej było by podać domięśniowo zastrzyk z adrenaliną (np. 0,3 ml leku Adrenalina WZF). Powinniśmy podać ukąszonemu mocne środki antyalergiczne. Bez względu na stan od razu dzwońmy po pogotowie. Jeśli wystąpi utrata przytomności i brak akcji oddechowej, nie czekając na karetkę, należy natychmiast udrożnić jej drogi oddechowe, wykonując w razie potrzeby sztuczne oddychanie. Jeśli jesteś nad wodą znajdź ratownika wodnego. Jeśli masz telefon dzwoń na 112 lub 999. Powiadom dyspozytora o stanie poszkodowanego. Opowiedz jakie podejmowałeś czynności ratownicze podaj swoje dane osobowe oraz dokładną lokalizację jeśli to możliwe.
Tekst przygotowany przez http://woprgliwice.pl/