Czechowice z wysokiej jakości architekturą i nową infrastrukturą?

Na stadionie GKS odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezesa Grzegorza Bednarskiego, trenera klubu Waldemara Fornalika, dr hab. inż. arch. Klaudiusza Frossa dziekana Wydziału Architektury oraz dyrektora Ośrodka Sportu Politechniki Krzysztofa Czapli.

Podczas spotkania pomiędzy Wydziałem Architektury PŚ i Piastem Gliwice podpisany został list intencyjny o współpracy w zakresie utworzenia Akademii Sportu Gliwice. Wydział Architektury PŚ chce być aktywny w tworzeniu nowych przestrzeni publicznych, takich jak Akademia Sportu i rewitalizacja ośrodka rekreacyjnego jeziora Czechowice.

Do wstępnych prac badawczo-projektowych zostaną zaproszeni studenci architektury w formie warsztatów i konkursów, pod kierunkiem specjalistów i architektów z Wydziału. Całość założenia ma wyróżniać się nie tylko dobrze zbudowanym programem funkcjonalno-przestrzennym dopasowanym do potrzeb użytkowników i planów rozwojowych, ekonomiką rozwiązań, atrakcyjnością, ciekawym designem, ale i innowacyjnością.

Akademia Sportu to zestawy boisk treningowych z całym wymaganym zapleczem, przeznaczonym dla grup profesjonalnych i amatorskich. Duża zasługa w zakresie kreacji pomysłu Akademii należy do głównego udziałowca klubu Zbigniewa Kałuży, właściciela firmy Kar-Tel. Wstępne prace przygotowawcze poprowadzą prof. Klaudiusz Fross i prof. Krzysztof Czapla.

Jak mówi prof. Klaudiusz Fross, dla Uczelni to wielka satysfakcja rozpocząć współpracę w zakresie badań przedprojektowych, programowania i projektowania z tak znamienitym Klubem Sportowym jak Piast Gliwice.

– Akademia Sportowa Gliwice to wspaniały pomysł i godna uznania inicjatywa. Gliwice miasto z ambicjami oraz Piast Gliwice powinny mieć taką Akademię. Zostały już przygotowane wstępne założenia programowe i wizja, która miała pokazać możliwości zrealizowania zadania na terenie przy jeziorze Czechowice. Jest to doskonałe miejsce dla lokalizacji Akademii. Wstępne badania potwierdziły słuszność decyzji. Piękne otoczenie, dobra komunikacja oraz wzajemne uzupełnienie funkcji, co nazywamy synergią. Sąsiedztwo jeziora jest wielkim atutem Akademii – mówi prof. Klaudiusz Fross.

Po kompleksowej rewitalizacji terenu, zarówno mieszkańcy jak i piłkarze będą mogli korzystać z tras biegowych, rowerowych, torów wodnych a między treningami odpoczywać będą w pięknym otoczeniu. 

– Jak wiemy zarówno trening jak i czas wolny, wypoczynku mają znaczenie i tworzą całość. Lokalizacja w tym miejscu Akademii to także pretekst do kompleksowej rewitalizacji i poprawy jakości całego kompleksu rekreacyjnego Czechowice, na miarę oczekiwań mieszkańców i ambicji miasta Gliwice. Inwestycja Akademii stanie się także impulsem zrównoważonego rozwoju całej okolicy.

W rezultacie działań projektowych Akademia Sportowa Gliwice i Jezioro Czechowice mają stać się: nowoczesnym, profesjonalnym, ośrodkiem sportowym, treningowym i rekreacyjnym; kompleksowo zagospodarowanym terenem o wysokim standardzie; obszarem o zachowanych, naturalnych walorach wodnych, przyrodniczych i krajobrazowych; z nowoczesną infrastrukturą; wieloma atrakcjami; charakteryzujący się wysoką jakością architektury i designu – podsumowuje prof. Klaudiusz Fross.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,648FaniLubię
14,740ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły