Stres jest nierozerwalnym elementem naszego życia. Doświadczamy go nie tylko prywatnie, ale również zawodowo. Deadlin’y narzucone przez szefa, nadmiar obowiązków, wzrost oczekiwań to tylko kilka ze źródeł stresu w pracy. Często postrzegamy stres jako wroga, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie i negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Ale czy na pewno zawsze tak jest? Wbrew powszechnej opinii, stres wcale nie musi być wyłącznie destrukcyjną siłą. Odpowiednio zarządzany, może stać się cennym sprzymierzeńcem, który pomoże osiągnąć lepsze wyniki i zwiększyć efektywność.
Identyfikacja źródeł stresu w miejscu pracy
Stres w miejscu pracy to powszechny problem, który dotyka wielu pracowników. Według badań przeprowadzonych przez Opinion Matters najwyższy poziom stresu cechuje pracowników z Polski.
Stres zawodowy może wynikać z różnych czynników:
- Nadmiar obowiązków – zbyt duża liczba zadań, która prowadzi do pośpiechu i nadgodzin, presja czasu i terminów, brak czasu na realizację wszystkich obowiązków.
- Monotonia i rutyna – powtarzalne zadania, które wywołują znużenie i frustrację.
- Konflikty – nieporozumienia ze współpracownikami, trudne relacje z przełożonymi, konkurencja i rywalizacja w zespole.
- Niejasne cele – zmienność wymagań i brak klarowności w zadaniach.
- Złe warunki pracy – hałas, niewłaściwe oświetlenie, brak odpowiednich narzędzi pracy.
Źródłem stresu w pracy mogą być także czynniki wewnętrzne, takie jak perfekcjonizm, objawiający się stawianiem sobie nierealistycznych celów, niska samoocena, brak wiary w swoje możliwości, brak asertywności.
Kiedy stres w pracy może stać się groźny?
Gdy czynniki wywołujące stres mają charakter permanentny, trwają długo, a pracownik nie otrzymuje żadnego wsparcia – czy to od zespołu, czy od przełożonego, reakcja stresowa trwa cały czas. Osoba znajduje się wówczas w stanie ciągłego stresu, napięcia i pobudzenia. W zależności od przyczyny stresu i konkretnej sytuacji może odczuwać różne przykre stany, takie jak strach, lęk, złość, gniew. Gdy napięcie utrzymuje się przez dłuższy czas, a sytuacja w miejscu pracy nie ulega żadnej poprawie, może dojść do poważnych problemów zdrowotnych, a w konsekwencji do obniżenia jakości życia. Przedłużający się stres zamiast działać motywująco demotywuje. Osoba, która go doświadcza, zaczyna odczuwać niechęć do pracy, chroniczne zmęczenie, poczucie bezradności, aż w końcu traci zaufanie do firmy. Długotrwały stres w pracy może prowadzić do wypalania zawodowego, a nawet depresji.
Stres w pracy – czy z wroga da się zrobić sprzymierzeńca?
Choć stres w miejscu pracy postrzegany jest negatywnie, jako zjawisko, które obniża wydajność i wpływa destrukcyjnie na samopoczucie, nie da się zaprzeczyć, że wiele sytuacji życiowych jest z nim związanych. Stres i pobudzenie, jeśli są na odpowiednim, nieobciążającym poziomie, wzbogacają nasze życie. Większość osiągnięć nie jest w ogóle możliwych do zrealizowania bez kontrolowanego stresu. Co zatem zrobić, aby stres stał się sprzymierzeńcem? Ważne jest umiejętne zarządzanie nim i świadome wykorzystanie jego potencjału. Zamiast pozwalać, aby nas przytłaczał, możemy nauczyć się go kontrolować i wykorzystywać jako narzędzie do osiągania celów.
Jak przekształcić stres w sprzymierzeńca w pracy?
Eustres, czyli stres pozytywny, może skutecznie mobilizować do działania. Sprzyja zdrowej rywalizacji i prowadzi do wzrostu motywacji oraz efektywności. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na blogu AVENHANSEN: Czym jest eustres i jak go wykorzystać w pracy?
Aby stres stał się sprzymierzeńcem, należy:
- Skupić się na wykonaniu zadania, zamiast koncentrować się na lękach, obawach przed niepowodzeniem.
- Planować swój czas i priorytetyzować zadania. Unikać prokrastynacji.
- Stawiać sobie ambitne, ale realistyczne cele. Zbyt wysokie wymagania mogą prowadzić do frustracji i demotywacji.
- W trudnościach, przeszkodach, wymagających sytuacjach szukać szansy na rozwój, naukę, osiągnięcie czegoś nowego.
- Koncentrować się na swoich sukcesach i doceniać swoje osiągnięcia. To pomoże wzmocnić wiarę we własne możliwości.
- Regularnie stosować techniki relaksacyjne, takie jak ćwiczenia oddechowe, medytacja, które pozwolą obniżyć poziom stresu.
Pomocne w radzeniu sobie ze stresem okazać mogą się także dedykowane szkolenia biznesowe, które organizuje firma AVENHANSEN.
Jednym z polecanych szkoleń, które pozwoli zgłębić temat stresu i walki z nim jest szkolenie zarządzanie stresem i kontrola emocji.