Alergie to coraz powszechniejszy problem, który często pojawia się już w bardzo młodym wieku. Dla osób, które zmagają się z uciążliwymi objawami uczulenia na roztocza albo kurz, wybór hipoalergicznej pościeli jest niezwykle ważny. Jeśli poduszka będzie wywoływać u takiej osoby objawy alergii, istotnie wpłynie to na jakość jej snu. Jakie cechy poduszek antyalergicznych są najważniejsze?
Ważna jest przede wszystkim higiena
Antyalergiczne poduszki tworzone są ze szczególną dbałością o ich walory higieniczne. Silne alergeny mogą rozwijać się wewnątrz pościeli – niektóre materiały wypełnienia gromadzą roztocza, inne przez brak odpowiedniej wentylacji i systemu odprowadzania wilgoci mogą rozwijać w swoim wnętrzu zarodniki grzybów, pleśni, lub szkodliwe drobnoustroje. Poduszka antyalergiczna powinna przede wszystkim:
- przepuszczać powietrze przez wszystkie swoje warstwy;
- odprowadzać zebraną wilgoć;
- odprowadzać gromadzące się ciepło;
- być łatwa w czyszczeniu.
Nowoczesne pianki, z których wykonuje się hipoalergiczne profilowane poduszki, wyposażone są w maleńkie kanaliki wentylacyjne, którymi powietrze dostaje się do wewnątrz. Poduszki powinny być regularnie wietrzone, a najlepiej wystawiane na balkon lub podwórko, aby świeże powietrze mogło przeniknąć przez wszystkie warstwy pianki i przygotować ją do kolejnej nocy. Antyalergiczne modele wyposażone są w zdejmowane pokrowce, które można prać w pralce automatycznej.
Jak poduszki antyalergiczne podpierają kręgosłup?
Antyalergiczne poduszki wykonywane z profilowanych pianek to najczęściej modele ergonomiczne, które dopracowywane są tak, aby utrzymać górny odcinek kręgosłupa w fizjologicznej pozycji przez całą noc. Poduszka odpowiada za utrzymanie głowy, szyi i karku, zapewniając odpoczynek zmęczonym mięśniom i ograniczając ryzyko porannego sztywnienia tych rejonów ciała.
Popularne poduszki z wypełnieniem puchowym często nie są dobierane właściwie, a tym samym nie zapewniają optymalnego podparcia górnych partii kręgosłupa. Częstym błędem jest wybór zbyt dużej poduszki, która podczas odpoczynku unosi ramiona, tymczasem powinna ona sięgać jedynie do karku. Z drugiej strony zbyt mała poduszka, która nie podeprze właściwie mięśni szyi, zmusza je do pozostawania w ciągłym napięciu, co może skutkować przykrymi dolegliwościami bólowymi. Gdy kręgosłup daje o sobie znać, warto zwrócić uwagę na poduszkę, z której się korzysta, ponieważ to ona może być powodem bolesnych doświadczeń.
Pianki, z których wykonuje się hipoalergiczne poduszki, cechują się świetnym dopasowaniem do naturalnych kształtów ciała. Na szczególną uwagę zasługują modele termoplastyczne, które układają się pod naciskiem ciała, reagując na jego ciepło. Żaden inny materiał nie gwarantuje tak dokładnego dopasowania, a jednocześnie tak pełnego rozluźnienia mięśni. Termoelastyczna pianka to świetny wybór dla osób, którym często zimno – materiał ten gromadzi ciepło i zapewnia przyjemne uczucie otulenia. Świetnym jej uzupełnieniem będzie hipoalergiczna kołdra ciepła, która utrzymuje stałą temperaturę ciała, jednocześnie przepuszczając powietrze.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru antyalergicznej poduszki?
Higiena materiałów to priorytet, gdy mowa o hipoalergicznej pościeli. Producenci podają zwykle informację o materiałach antyalergicznych w opisie produktu, wraz ze wszystkimi innymi ważnymi właściwościami, jak wysokość poduszki, miękkość, czy gwarancja. Warto jak najdokładniej zapoznać się z opisem, aby móc dopasować poduszkę pod własne preferencje i potrzeby, a jednocześnie być pewnym bezpieczeństwa jej użytkowania nawet w przypadku silnych alergii.
O bezpieczeństwie poduszek świadczą przyznane jej certyfikaty. Podstawowym jest Oeko-Tex, który potwierdza bezpieczeństwo materiałów. Dla osób chcących szczególnie zadbać o zdrowie swojego kręgosłupa lub tych, które ze względów zdrowotnych zmuszone są do korzystania z profesjonalnego wyposażenia sypialni, zaleca się wybór poduszek medycznych. Modele te przeszły serię rygorystycznych badań, przez co dziś określane są produktem medycznym, idealnym dla osób z poważnymi schorzeniami kręgosłupa.