Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzice skorzystają do 28 lutego. Można go otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.
Placówki oświatowe dla najmłodszych są otwarte, ale gdyby doszło do ich zamknięcia lub ograniczonego działania, rodzice nadal będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Termin na jaki został ustalony mija z ostatnim dniem lutego. Nie zmieniły się warunki i zasady przyznawania świadczenia.
– Tak jak poprzednio, świadczenie przysługuje rodzicowi na opiekę nad dzieckiem, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa dziecka jest zamknięta z powodu COVID-19 lub gdy działa ona w ograniczonym zakresie i przez to nie zapewnia dziecku opieki. Warunkiem wypłaty świadczenia jest to, że rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, a drugi z opiekunów nie ma możliwości zapewnienia w tym czasie opieki nad dzieckiem – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS. Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.