W konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2016 brały udział 43 inwestycje. Uhonorowano trzynaście realizacji, jedną z nich jest Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach. Zwyciężył w kategorii zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej.
Miasto Gliwice doceniono za „uratowanie obiektu będącego świadkiem historii Śląska, za jego wzorcową renowację i stworzenie miejsca aktywności kulturalnej i edukacyjnej oraz za ambitne plany wykorzystania go na cele muzealne”.
4 października w Sali Marmurowej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu. W imieniu gliwickiego samorządu nagrodę odebrał przewodniczący Rady Miasta Gliwice, Marek Pszonak.
Łączna pula nagród w konkursie wynosiła 60 000 zł brutto. Nagrody finansowe otrzymali projektanci w każdej z czterech kategorii (przestrzeń publiczna, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, obiekt użyteczności publicznej i zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej).
Warto przypomnieć, że wcześniej w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego głosowali internauci. Wyniki ogłoszono we wrześniu. Dom Pamięci Żydów Górnośląskich zajął 3. miejsce. Głosowanie internetowe nie było jednak wiążące dla jury pod przewodnictwem Marszałka Województwa Śląskiego.
DOM PAMIĘCI… – JEDYNY TAKI W POLSCE!
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich powstał w Żydowskim Domu Przedpogrzebowym przy ul. Poniatowskiego w Gliwicach. Wyjątkowo cenny architektonicznie i historycznie obiekt z 1903 roku został odrestaurowany i zmodernizowany dzięki Miastu Gliwice. Koszt zakrojonej na szeroką skalę renowacji wyniósł 6,5 mln zł. Oprócz kompleksowego remontu ścian i dachu oraz elewacji odrestaurowano polichromie i zabytkowe ornamenty. Przywrócono świetność witrażom i sklepieniom. Dzięki temu wyjątkowa budowla autorstwa znanego architekta Maksa Fleischera odzyskała dawny blask i nową nazwę – Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, który stał się piątym oddziałem Muzeum w Gliwicach. Misją otwartej w styczniu br. placówki jest upowszechnianie wiedzy na temat historii Żydów na Górnym Śląsku oraz ich wkładu w rozwój naszego regionu. Tej tematyce poświęcona będzie wystawa stała. Dom Pamięci Żydów Górnośląskich jest przestrzenią dialogu międzykulturowego, debat na temat tolerancji i koegzystencji różnych religii, kultur i narodów.