Plan budowy domu jest bardzo ważny, ponieważ pozwala przemyśleć cały proces i go zoptymalizować. Oto kluczowe etapy budowy domu od wbicia palików przez geodetę – rozpisane w 5 prostych krokach. Jaki jest dalszy plan działania, gdy już uzyskasz pozwolenie na budowę?
Najpierw zgłoś zamiar rozpoczęcia robót w PINB
Przed rozpoczęciem prac, należy zgłosić zamiar rozpoczęcia robót u Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz do projektanta, który sprawuje nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem wykonanym przez biuro projektowe. Można to zrobić nawet w tym samy dniu, ale ważne, by dokonać tego przed rozpoczęciem prac. Do zgłoszenia należy dołączyć:
- oświadczenie kierownika budowy o przyjęcie obowiązku kierowania budową,
- oświadczenie inspektora nadzoru inwestorskiego (jeśli jest ustanowienie nadzoru inwestorskiego),
- zarejestrowany dziennik budowy,
- kopię decyzji o pozwoleniu na budowę.
Geodeta wytycza budynek w terenie
Po spełnieniu powyższego, możesz zlecić geodecie wytyczenie budynku w terenie. Geodeta wbija wówczas w ziemię paliki, które wytyczają narożniki budynku, punktu wysokościowego oraz osie budynku. W dalszej kolejności specjalista wykonuje wpis do dziennika budowy, by udokumentować czynności.
Wybór ekipy budowlanej z pomocą biura projektowego
Zanim rozpoczniesz budowę, należy podpisać umowę z wykonawcą – firma zobowiązuje się do wykonania określonych prac zgodnie z zaplanowanym kosztorysem i harmonogramem. Możesz oczywiście prowadzić prace budowlane tak zwaną metodą gospodarczą, co jest tańsze, ale wymaga większego zaangażowania i zwykle trwa dłużej.
Natomiast fachowa ekipa budowlana przejmie na siebie całość prac związanych z budową i wpłynie na skrócenie prac. O rekomendację można poprosić biuro projektowe – dobry architekt z Gliwic nie tylko może polecić sprawdzonych wykonawców, ale również będzie mieć w zespole kierowników budowy i inspektorów nadzoru, którzy dopełnią wszelkich formalności w profesjonalny sposób.
Plan budowy domu w wielkim skrócie
Każdy z etapów domu obejmować wiele szczegółowych prac i procedur zależnych od lokalnych przepisów budowlanych, specyfikacji projektu oraz wykorzystanych technologii i materiałów. Każdy z etapów powinien być dokumentowany w dzienniku budowy przez kierownika budowy lub osobę do tego upoważnioną. Poniżej jednak znajdziesz skrótowy zarys planu budowy domu krok po kroku:
- wykop i fundamenty – prace obejmują wyrównanie terenu, wykop pod fundamenty, wykonanie ławy fundamentowej lub fundamentu płytowego, wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej w fundamentach,
- wykonanie ścian fundamentowych,
- wznoszenie ściany zewnętrznych (murowanie, betonowanie lub stosowanie prefabrykatów),
- montaż stropu i ścian nośnych na wyższych kondygnacjach,
- wykonanie konstrukcji dachu – szkielet dachowy, krokwie, pokrycie dachu,
- orynnowanie budynku,
- wykonanie instalacji elektrycznej, sanitarnej i gazowej,
- stolarka zewnętrzna – montaż okien i drzwi zewnętrznych,
- izolacja termiczna i akustyczna,
- nakładanie tynków zewnętrznych i wewnętrznych,
- wykonanie podłóg (stropodach, posadzki),
- instalacje wykończeniowe: montaż armatury, gniazdek, przełączników, oświetlenia,
- wykończenia wewnętrzne – malowanie, kładzenie paneli, montaż drzwi wewnętrznych,
- ostateczne prace wykończeniowe,
- czyszczenie terenu i otoczenia.
Po zakończeniu prac budowlanych należy zgłosić zamiar użytkowania obiektu do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Profesjonalny kierownik budowy z biuro projektowego pomoże Ci skompletować wszystkie niezbędne dokumenty.