Fotografia krajobrazowa – jak się za nią zabrać?

Fotografia krajobrazowa jest dość wymagająca, ale znając podstawy oraz ćwicząc praktyczne umiejętności, można nauczyć się robienia ciekawych zdjęć plenerowych. Od czego warto rozpocząć swoją przygodę z fotografią krajobrazową? Oto praktyczne wskazówki!

Pierwszy krok – jak według ciebie powinny wyglądać dobre zdjęcia?

Chcesz zacząć robić zdjęcia plenerowe, które będą spełniały twoje oczekiwania. To świetnie! Zanim jednak zaczniesz kompletować sprzęt i szukać idealnych kadrów, zastanów się, co dokładnie chcesz fotografować. 

Może interesuje cię astrofotografia? A może wolisz fotografować nadmorskie pejzaże? Kiedy podejmiesz decyzję na temat tego, co dokładnie chcesz fotografować, prościej ci będzie skompletować sprzęt dopasowany do twoich potrzeb, który pozwoli ci osiągnąć pożądany efekt. 

Przykładowo, jeżeli interesuje cię robienie zdjęć ciał niebieskich, to lustrzanka cyfrowa będzie najlepszym wyborem. Dla uzyskania najlepszych możliwych efektów przyda się również obiektyw o dużym otworze względnym oraz dobrze dobrany statyw.

Światło ma kluczowe znaczenie – rób zdjęcia o odpowiednich porach

Fotografia krajobrazowa to wieloaspektowa, rozległa dziedzina pozwalająca na uwiecznianie w kadrze pejzaży o różnorodnym charakterze. Do zdjęć krajobrazu zalicza się również fotografia przyrodnicza pozwalająca na robienie zdjęć zwierząt i roślin. Niezależnie od tego, co zdecydujesz się umieścić w swoim kadrze, pamiętaj, że jednym z kluczowych aspektów odpowiadających za efekt końcowy, jest światło.

Dla wielu fotografów najlepszą porą na robienie zdjęć jest tzw. golden hour, czyli mniej więcej godzina po wschodzie oraz godzina przed zachodem słońca. Podczas golden hour światło jest ciepłe, a znajdujące się nisko nad horyzontem słońce rzuca długie cienie nadające zdjęciom głębi. Inną porą, kiedy szczególnie warto fotografować krajobraz, jest tzw. blue hour, czyli czas na godzinę po zachodzie oraz godzinę przed wschodem słońca. O tej porze dnia niebo ma zwykle piękny, granatowy odcień będący świetnym tłem do zdjęć.

Wykorzystaj zasadę trójpodziału

Zajmując się fotografią krajobrazową, dobrze jest stosować zasadę trójpodziału. Jest to prosta zasada mówiąca o tym, że kadr należy podzielić za pomocą pionowych i poziomych linii na dziewięć równych części. W miejscach, w których przecinają się te linie, znajdują się tzw. mocne punkty.

W punktach tych warto umieścić kluczowe elementy fotografii. Co więcej, fotografując pejzaże, dobrze jest umieścić linię horyzontu na wysokości 1/6, 1/3 lub 2/3 kadru. Wyjątek stanowi sytuacja, w której chcemy podkreślić symetrię – w takiej sytuacji dopuszczalne jest przedzielenie kadru na pół.

Eksperymentuj i baw się możliwościami sprzętu!

Zastanawiasz się, jaki aparat będzie najlepszym wyborem? Na stronie  https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące wyboru sprzętu nadającego się do fotografowania krajobrazu. 

Pamiętaj, że robienie dobrych zdjęć to nie tylko kwestia posiadanego sprzętu, ale też wyczucia i umiejętności dostrzegania ciekawych kompozycji. Do ogólnych wskazówek, którymi warto się kierować podczas fotografowania krajobrazu, zaliczyć można również:

  • dbanie o mocny pierwszy plan,
  • ostrzenie na hiperfokalną,
  • pokazywanie skali poszczególnych elementów (ważne np. w fotografii górskiej),
  • korzystanie z długiego czasu ekspozycji.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,542FaniLubię
14,737ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły