Areszt śledczy znajduje się w centrum miasta, między ulicami Wieczorka a Młyńską. Jest jednostką penitencjarną przeznaczoną tylko dla mężczyzn
Historia gliwickiego aresztu sięga 1868 roku. Wtedy powstała najstarsza część budynku. Co ciekawe, na terenie więzienia działała niegdyś wytwórnia szczotek do butów oraz pudełek na zapałki. Pracowało tam około 100 więźniów. Drugie skrzydło budynku pojawiło się dopiero w 1902 r, a rok później zadecydowano o rozbudowie jednostki o budynek administracyjny.
Kiedyś osadzano tam też kobiety, które były ściśle oddzielone od oddziału męskiego. Było to jedyne na Górnym Śląsku więzienie śledcze, w którym przebywali skazani na okres do 1 roku.
Jak możemy przeczytać na stronie Służby Więziennej, w czasie II Wojny Światowej w jednostce przebywały m.in. polskie rodziny z dziećmi. Po wycofaniu się okupanta niemieckiego, więzienie przejął Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.
W areszcie osadzono m.in. osoby podejrzane o dokonanie zbrodni wojennych, funkcjonariuszy SS i obywateli niemieckich, a także żołnierzy Armii Krajowej.