Światowa agencja Fitch Ratings wysoko oceniła sytuację ekonomiczno-finansową Gliwic.

Choć w kraju nadal odczuwalne są skutki recesji, nasze miasto utrzymało noty ratingowe na dotychczasowym, wysokim poziomie.

5 lutego Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe ratingi długoterminowe Gliwic dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie „BBB+” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „A+(pol)”. Pierwsza nota oznacza dobrą, a druga wysoką wiarygodność kredytową. Perspektywa obydwu ocen jest stabilna.

„Ratingi Gliwic odzwierciedlają dobre wyniki operacyjne miasta, wynikające z ostrożnej polityki finansowej i stałego monitorowania wydatków, co zapewnia dobrą zdolność do finansowania inwestycji z własnych środków oraz bezpieczne wskaźniki zadłużenia, które są obecnie najmocniejsze wśród miast grupy porównawczej” – stwierdzili analitycy z Fitch Ratings. Przewidują, że miasto także w przyszłości utrzyma dobre wyniki – nawet pomimo spodziewanego, wolniejszego tempa wzrostu gospodarki Polski w 2013 roku.

Co to jest rating? To certyfikat przyznawany na całym świecie przez wyspecjalizowane agencje ratingowe, które charakteryzuje niezależność i obiektywizm. Wystawiane przez nie oceny świadczą o kondycji ekonomiczno-finansowej państw i miast oraz ich wiarygodności kredytowej. Dobre noty ratingowe miasta to dla banków znak, że z lokalnym samorządem można bezpiecznie współpracować, a dla przedsiębiorców – że warto tu inwestować.

Gliwice korzystają z badań ratingowych od 2008 r., choć nie jest to obowiązkowe. Oceny są co roku weryfikowane. Agencja bada ważne dokumenty finansowe – np. budżet miasta, Wieloletnią Prognozę Finansową, sprawozdania finansowe miejskich spółek. Przygląda się wielu obszarom, od których zależy przyszłość miasta – strategii rozwoju Gliwic i sytuacji gospodarczej, inte¬resuje się poziomem bezrobocia i sytuacją polityczną. Opiera przy tym swoje oceny na znacznie dokładniejszych informacjach, niż te powszechnie dostępne na rynku.

W ocenie Fitcha aktualna sytuacja ekonomiczno-finansowa Gliwic jest porównywalna do kondycji Wrocławia, który otrzymał takie same noty ratingowe jak Gliwice. Nasze miasto ma jednak lepsze, stabilne, perspektywy dalszych ocen – w przeciwieństwie do Wrocławia, gdzie te perspektywy oceniono negatywnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here