Podczas tegorocznych, XIX Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego, których kuratorem jest dr Ryszard Nakonieczny, będziemy wędrować pomiędzy biegunami gliwickiego modernizmu. W mieście nad Kłodnicą przedwojenny modernizm niemiecki spotyka się z powojennym modernizmem polskim.
Ich dialog tworzy jedyną w swoim rodzaju opowieść o tym, jak w architekturze ujawnia się licząca już ponad dwa stulecia idea „nowoczesności” tak przecież bliska miastu, które o sobie samym mówi, że „Przyszłość jest tu”.
Tegoroczna edycja GDDK to także pierwsza odsłona wytyczanego przez Muzeum „Szlaku gliwickiego modernizmu” oraz zapowiedź książki Ryszarda Nakoniecznego o architekturze modernistycznej w Gliwicach, która już niedługo ukaże się w muzealnej oficynie wydawniczej.
XIX edycją GDDK zainaugurujemy także roczny cykl wykładów „Modernizm, postmodernizm, architektura” przygotowanych przez filozof, Ewę Chudybę. Jego przedmiotem będzie ideowe zaplecze nurtów i zjawisk w obrębie kultury, które określamy z pomocą pojęć takich jak:modernizm i postmodernizm oraz to, jak pod ich wpływem kształtuje się architektura i nasze jej rozumienie.
PROGRAM
Piątek 17.09.2021, platforma ZOOM, godz. 18:00
„Bieguny gliwickiego modernizmu” wykład otwierający XIX GDDK
Prowadzenie: dr Ryszard Nakonieczny – Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zapisy pod adresem: zapisy@muzeum.gliwice.pl
Sobota, 18.09.2021, wycieczka piesza, godz. 11.00-15.00
Zawiązki i owoce przedwojennego modernizmu niemieckiego (1900 – 1939)
Zbiórka: Kamienica u zbiegu ulic Gorzołki i Częstochowskiej
Trasa obejmuje 20 obiektów, przewidziano także wejścia do klatek schodowych kamienic przy ul. Chudoby, na taras Szpitala Onkologicznego (dawna Frauenklinik) oraz do kościoła pw. Chrystusa Króla. Przewodnik: dr Ryszard Nakonieczny – Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Sobota, 18.09.21, wycieczka piesza, godz. 11.00 – 13.00
Ceramiczna secesja
Zbiórka: Dawny sklep rzeźniczy przy ul. Zwycięstwa 38, obecnie: kawiarnia
Na trasie wycieczki znajdą się także: dawny sklep rzeźniczy przy ul. Częstochowskiej 13, obecnie sklep motoryzacyjny, wciąż funkcjonujący sklep przy al. Wojciecha Korfantego 2–4 oraz dawny sklep, a obecnie kawiarnie przy ulicy ul. Krupniczej 12.Przewodnik: Ewa Pokorska-Ożóg, miejska konserwator zabytków
Niedziela, 19.09.2021 wycieczka piesza, godz. 11.00-15.00
Plon powojennego modernizmu polskiego (1945 – dziś)
Zbiórka: Urząd Miejski (przed wejściem głównym)Trasa obejmuje 15 obiektów, przewidziano także wejścia na taras Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, na 1 piętro Wydziału Automatyki oraz Centrum Nowych Technologii Politechniki ŚląskiejPrzewodnik: dr Ryszard Nakonieczny – Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Zapisy na wycieczki piesze pod numerem telefonu 783 560 006 od wtorku, 14 września 2021. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 miejsca. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w wycieczkach wyłącznie pod opieką dorosłych.