Gliwice są jednym z miast, które znalazły się w nowej grze karcianej stworzonej przez studentów Politechniki Śląskiej. „Gra w metropolię” to edukacyjna karcianka, dzięki której znajdziecie się w sercu GZM i zdobędziecie kluczowe informacje na temat poszczególnych miast. Zagracie?
Najpierw była „Gra w osiedle”. Sukces. To rozochociło studentów i naukowców z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Skrzyknęli się, zrobili burzę mózgów, skonfrontowali pomysły, zderzyli temperamenty i wizje, i przygotowali nowy projekt – edukacyjną „Grę w Metropolię” z atrakcyjną i czytelną grafiką.
– Przedstawienie obszaru GZM w formie gry było dla nas prawdziwym wyzwaniem, zastosowaliśmy pionierskie analizy na skalę krajową. Dzięki nim gra łączy w sobie rozrywkę i wartościową lekcję o strukturze miasta – mówi dr. hab. Tomasz Bradecki, dziekan Wydziału Architektury, opiekun projektu i koła naukowego Urbanmodel, które stworzyło grę.
Gra ma popularyzować wiedzę o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, o jej unikalnej strukturze urbanistycznej, ze zróżnicowanym terenem przemysłowo-kulturalno-mieszkalnym. Pozwala na różne formy rozgrywki, m.in. quizy czy budowanie mapy. Karty prezentują 41 gmin tworzących metropolię. Jest mocny gliwicki akcent w postaci kart Radiostacji i Rynku z najważniejszym informacjami dotyczącymi miasta. Karty posiadają też dodatkowe informacje na temat walorów infrastruktury transportowej, sportowej i dziedzictwa kulturowego. Po zeskanowaniu kodu QR umieszczonego na rewersie poznacie więcej szczegółów, zyskacie też dostęp do interaktywnych modeli 3D kluczowych obiektów w regionie.
Zestaw składa się z 65 kart, w tym klasycznych kart do gry oraz kart informacyjnych, zawierających istotne dane o każdej z gmin. Przy tworzeniu wykorzystano technologię GIS do przetwarzania przestrzennych informacji o regionie. Projekt jest nadal rozwijany i wkrótce powstanie pełna wersja planszowa inspirowana – jak podają twórcy gry – popularnym „Monopoly”. Zanim trafi do sprzedaży przejdzie testy wymagających i bezkompromisowych graczy, którzy zasiądą do stołów w Noc Naukowców oraz podczas warsztatów dla uczniów szkół średnich.
Więcej informacji na temat gry, wraz z filmem promującym i odnośnikiem do sklepu internetowego Politechniki Śląskiej, można znaleźć na stronie internetowej https://grawmetropolie.polsl.pl/. (mf)